Vesti
Politika
Riker posredno najavio nezavisnost
25.08.2006. 14:30
Izvor: B92
Berlin, Beograd -- Novoizabrani šef UNMIK-a Joahim Riker posredno najavio da će Kosovo dobiti nezavisnost i okrivio Beograd za loš položaj Srba.
U intervjuu za današnje izdanje "Velta", Riker je isključio mogućnost podele Kosova i podsetio da je u vezi sa budućim statusom Kosova međunarodna zajednica odredila "tri NE" rekavši da "ne može da bude povratka na status od pre 1999. godine, da ne može da bude pripajanja drugim državama i da ne može da bude podele Kosova".

"Odluku će na kraju doneti Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ali ko pogleda ova tri 'ne', može da proračuna kakav će biti sadržaj statusnog rešenja. Ja neću da spekulišem o nezavisnosti. Ali, ko iz vida ne ispusti ono što su datosti, može da izračuna kakvo će biti rešenje", rekao je Riker.

Zapitan da li je položaj srpske manjine na Kosovu zaista tako loš, kako tvrdi Beograd, Riker je rekao da "Beograd tu igra odlučujuću ulogu". "Naš utisak je da Beograd sprečava kosovske Srbe da se politički i privredno stvarno integrišu. Neki problemi nastali su zbog te integracione blokade. Ne poričem da tu i tamo ima problema u vezi sa slobodom kretanja. Ali najznačajnije je da kosovski Srbi učestvuju u institucijama, u političkom i privrednom životu Kosova", naveo je budući šef UNMIK-a u trenutku kada se u Prištini pregovara o decentralizaciji lokalne samouprave i formiranju sprskih opština.

Mariluiz Bek: Rešenje za Kosovo-kvadratura kruga

Poslanica nemačkog Bundestaga Mariluiz Bek ocenila je da je rešenje za Kosovo neka vrsta "kvadrature kruga" i da pregovori moraju da budu bazirani na kompromisima kojima će se minimizirati sve mane različitih predloga.

Mariliuz Bek, koja je protekla dva dana imala brojne susrete u Beogradu, rekla je za agenciju Beta da Srbija "treba da bude deo demokratskog sveta, ali da za to postoje određeni uslovi ,a najvažniji je izručenje haškog optuženika Ratka Mladića". "Izručenje osumnjičenih za ratne zločine na vrhu je piramide svih problema, ali tu je i bolna spoznaja da Kosovo nakon pada režima Slobodana Miloševića ne može da se vrati na stari status", rekla je Bekova, koja je u Spoljnopolitičkom odboru Bundestaga zadužena za jugoistočnu Evropu i centralnu Aziju.

Mariluiz Bek je navela da je nakon razgovora sa predsednicom Koordinacionog centra za Kosovo Sandom Rašković-Ivić stekla jasniju sliku o problemu Kosova, ali da nema "patent za rešenje tog problema". Prema njenim rečima, model za Kosovo sa visokim stepenom autonomije, i za Kosovo i za Srbe na Kosovu, je rešenje koje se "čini još komplikovanije nego u Bosni i Hercegovini sa entitetima". "Mora se, međutim, istaći da bi puna nezavisnost Kosova dovela do opravdanih sumnji da bi uopšte bilo moguće ostvariti prava srpske manjine, zato pregovori moraju da budu bazirani na kompromisima kojima će se minimizirati sve mane različitih predloga", istakla je Mariluiz Bek, dodavši da se radi o nekoj vrsti "kvadrature kruga".