Vesti
Društvo i ekonomija
Kovačević: NBS ne treba da diriguje25.08.2006. 14:30
Izvor: Glas javnosti
Ministar Bubalo predlaže da se u kurs uračuna inflacija
BEOGRAD - Ministar privrede Predrag Bubalo izjavio je juče da bi u kurs dinara trebalo uračunati ovogodišnju inflaciju od 5,6 odsto i ocenio da kurs dinara nije samo pitanje trenutnog odnosa ponude i tražnje kako tvrde iz Narodne banke Srbije. "Ne mogu da se saglasim da je pitanje kursa samo posledica trenutnog odnosa ponude i tražnje, jer trenutno je dobra situacija, a šta ćemo sutra", kazao je Bubalo.On je upozorio da će se, ukoliko se nastavi sa sadašnjom politikom deviznog kursa, izgubiti sve prednosti koje Srbiji donosi povećanje izvoza. "Vođenje makroekonomske politike je fino štelovanje različitih mehanizama. Ne može se samo borbom protiv inflacije zapostaviti izvoz i onda posle imamo problem sa platnim bilansom zbog rekordnog deficita", ocenio je ministar privrede.
Ekonomista Miladin Kovačević ocenio je da nije realno da se u kurs dinara obračunava ovogodišnja inflacija od 5,6 odsto jer bi time Narodna banka Srbije vodila dirigovanu politiku na deviznom tržištu i podstakla inflaciju. Kovačević je rekao da je dinar sada apresirao kao posledica povećane ponude deviza na tržištu, koja može potrajati, a na dugi rok može biti podržana samo rastom produktivnosti srpske ekonomije. Sadašnja apresijacija dinara je, kako je istakao Kovačević, fenomen koji traje od početka 2001. godine, kada je zaključen stend baj aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom, a koja je tipična za zemlje u tranziciji.
"Teren koji bi NBS mogla eventualno da preispita kao meru, jer ne može mnogo više od ovoga što sada radi je da razmotri mogućnost smanjenja kamatnih stopa na svoje operacije sa bankama, ali da u tom povlačenju viška likvidnosti bude oprezna", precizirao je on. Prema njegovim rečima, u ovom momentu monetarne mere ne mogu ići same, a NBS u postojećem, dvovalutnom sistemu dinara i evra u prometu, nema mnogo manevarskog prostora za sprečavanje dalje apresijacije dinara. On je podsetio da je nedavna mera NBS da interveniše na deviznom tržištu kupovinom deviza bila upravo usmerena na sprečavanje dublje apresijacije dinara. Kovačević je naglasio da postoje određene pogodnosti apresijacije nacionalne valute, u vidu pozitivnog uticaja na inflaciju koju, kako kaže, koči, ali je i dodao da izvoznicima ne odgovara takav trend kretanja vrednosti dinara, prenosi Beta.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…