Vesti
Politika
Nacrt novog zakona o bezbednosti u saobraćaju rigorozan za opasne vozače
Kazne će zaustaviti ludovanje za volanom
26.08.2006. 15:00
Izvor: Blic
Nacrt zakona o bezbednosti u saobraćaju predviđa rigoroznije kazne za vozače i prevozničke firme, a naplaćeni iznosi mogu biti i do tri miliona dinara.

Prema odredbama novog zakona koji će najverovatnije ubrzo biti usvojen, biće kažnjivo i promovisanje nebezbednog ponašanja u saobraćaju, što znači da će estradna zvezda koja izjavi da brzo vozi ili ne vezuje pojas, morati da plati od 100.000 do milion dinara.- Statistika je pokazala da je u 80 odsto saobraćajnih nesreća krivac ljudski faktor, ali novi zakon predviđa i odgovornost za stanje na putevima ukoliko je uzročnik, na primer, udarna rupa. Firmi koja je zadužena za brigu o putevima može biti određena kazna i do tri miliona dinara - kaže Vladimir Simidžija, saradnik Centra za bezbednost saobraćaja.

Naš sagovornik napominje da se nova zakonska rešenja drastično razlikuju od sadašnjih. On navodi da učesnik koji se pravilno ponaša u saobraćaju ima pravo da takav odnos traži i od ostalih. Tako će i policajac koji uključi rotaciono svetlo bez povoda platiti kaznu od 6.000 do 25.000 dinara.

Novina su i vaspitne kazne, odnosno kazneni poeni, pa se tako lako može dogoditi da nesavestan vozač za jedan dan izgubi dozvolu.

- Nova kaznena politika, koja će se primenjivati posle usvajanja zakona o bezbednosti u saobraćaju, predviđa novčane kazne sa višim iznosima, ali i kaznene poene koji će privremeno ili trajno eliminisati nesavesne vozače sa puteva, sprečiti bezobzirnu vožnju, i pomoći u edukaciji i vaspitanju vozača. Na primer, prolazak kroz crveno svetlo pored novčane kazne donosi i šest kaznenih poena. Vozač koji ima nula poena je savestan, od jedan do sedam nesavestan, od 8 do 13 rizičan, a od 14 do 17 nepodoban. Sa 18 poena dozvola se poništava. Ako mu se tri puta na takav način poništi dozvola, on nema pravo više da vozi niti da ponovo polaže, a ovaj test podrazumeva testiranje njegovog psihološkog stanja - kaže Simidžija.

- Prekoračenje brzine je najčešći uzrok saobraćajnih nesreća u Srbiji, a novi zakon o bezbednosti u saobraćaju, pored viših novčanih kazni za prebrzu vožnju, predviđa i rigorozne kazne za „nasilničku vožnju“. Ovaj termin do sada nije postojao, a označava takozvani srpski rulet, trku po gradu i iživljavanje vozača. Na primer, za prebrzu vožnju na Starom petrovaradinskom putu ili Ulicom Vojislava Ilića u suprotnom smeru i sa ugašenim svetlima, vozaču sledi 18 kaznenih poena, automatski poništavanje dozvole i 45-60 dana zatvora. Tek posle godinu dana ima pravo da ponovo polaže.

Novine su predviđene i u obuci, teoretskoj nastavi i nastavi prve pomoći, a put do vozačke dozvole biće skuplji za 20 odsto. Polaganje vozačkog ispita biće drugačije i duže. Kategorizacija će takođe biti drugačija i detaljnija. Pored polaganja za A kategoriju, biće i A1 za motore do 125 kubika, A2 do 35 kilovata, B1 za trotočkaše i četvorocikle, C1 za kamione do šest tona, D1 za vozila za prevoz lica do 16 osoba.

Po rečima Vladimira Simidžije, kazne i represije nisu najvažnije sredstvo kojim se može uticati na smanjenje broja poginulih, već prvenstvo daje preventivi i vaspitanju.

Koliko je bezbednost ljudi na srpskim putevima ugrožena najbolje pokazuje podatak da je samo u junu i julu u udesima bilo 170 žrtava.