Vesti
Politika
Miloševićevo nasleđe
27.08.2006. 08:00
Izvor: Politika
Miloševićevo nasleđe
Burna negodovanja Beograda posle izjave Ahtisarija
Poruka Martija Ahtisarija, specijalnog izaslanika UN za Kosmet, da u rešavanju budućeg statusa Kosmeta mora biti uzeta u obzir zaostavština iz vremena vladavine Slobodana Miloševića, juče je izazvala jednoglasna burna negodovanja političkih stranaka u Beogradu, kao i političkih predstavnika kosmetskih Srba. „Svaka nacija na svetu ima teret za koji treba da plati”, rekao je Ahtisari, a prenosi Tanjug.

Istovremeno, novi šef Unmika, nemački diplomata Joahim Riker, ocenio je, u intervjuu bečkom „Standardu”, da će misija UN na Kosovu i Metohiji ostati svega još nekoliko meseci i naglasio da će zasigurno istorijske činjenice iz doba Slobodana Miloševića imati važnu ulogu prilikom donošenja odluke o budućem statusu Pokrajine.

Koordinatori srpskog pregovaračkog tima za status Kosova i Metohije Slobodan Samardžić i Leon Kojen ocenili su da poslednja izjava specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija otežava ionako komplikovane pregovore o statusu pokrajine, i upozorili ga da na taj način preuzima „ulogu arbitra koja mu ni po čemu ne pripada”. „Kao pojedinac i javna ličnost, Ahtisari ima pravo da misli šta hoće, ali kao specijalni izaslanik generalnog sekretara UN za budući status Kosova on je dužan da se pridržava uobičajenih normi međunarodnog ophođenja. Svojim poslednjim istupom Ahtisari je doveo u pitanje onaj minimum poverenja koji mora da uživa svaki međunarodni pregovarač i posrednik, i time ionako teške pregovore o budućem statusu Kosova i Metohije učinio još težim i neizvesnijim”, navodi se u izjavi koordinatora srpskog pregovaračkog tima.

Predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković-Ivić ocenila je da je Ahtisari svojom izjavom uvredio srpski narod, a da je šef Unmika Joahim Riker, nažalost, prihvatio njegove argumente.

„Nečuveno je i to što će po Ahtisarijevim standardima zločina i kazne Srbi biti kažnjeni oduzimanjem dela teritorije, a kosovski Albanci biti bogato nagrađeni za zlodela nad Srbima”, rekla je Rašković-Ivić.

Goran Bogdanović, predsednik Pokrajinskog odbora Demokratske stranke za Kosovo i Metohiju i član beogradskog pregovaračkog tima za Kosmet, naglasio je da i Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN govori o kompromisu Beograda i Prištine i da „mora da se pronađe kompromis”.

– Prava Srbije na Kosovu nisu nešto što može nestati i niko nema pravo da kaže da je Milošević potrošio naša prava i da mi krećemo od nule” – rekao je Goran Bogdanović.

Predsednik Srpske liste za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je da je potpuno neprihvatljivo da greške jednog režima dovedu u opasnost čitavu jednu naciju time što će izazvati posledice o kojima govori Ahtisari. „Nemoguće je prihvatiti da se deo državne teritorije odvoji samo zbog toga što je jedan režim u jednom određenom vremenskom periodu pravio očigledne greške, suprostavljajući se čitavoj svetskoj zajednici”, kazao je Ivanović.

„Današnje demokratsko rukovodstvo u Srbiji ne može da bude odgovorno za aktivnosti Slobodana Miloševića, ali lideri u Beogradu moraju da se suoče sa zaostavštinom i odgovornošću jer istorijska zaostavština ne može biti ignorisana, već uzeta u obzir u potrazi za rešenjem za status”, kazao je Ahtisari.

Portparol DSS-a Andreja Mladenović rekao je da je izjava Ahtisarija da su Srbi krivi kao narod „skandalozna, sramna i rasistička”. „Samo se Hitler usudio da kaže da je jedan narod kriv. Rasizam i ispoljavanje mržnje prema srpskom narodu od strane Ahtisarija nedopustivo je i preko toga se ne može preći”, rekao je Mladenović.

Predsednik Glavnog odbora SPS-a Ivica Dačić rekao je da su izjave pojedinih međunarodnih zvaničnika o Kosovu i Metohiji apsolutni dokaz da nije reč o pregovaračima već o navijačima iz međunarodne zajednice.

„I današnja politika Srbije se zasniva na tim principima, jer to nije partijsko, već državno pitanje”, rekao je on.

Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova Milan Ivanović ocenio je da se Ahtisari ponaša pristrasno, kao predsednik međunarodne krizne grupe, i favorizuje albansku stranu. „Očigledno je da se gospodin Ahtisari opredelio tako da tu devalvira svoju ulogu i misiju i pokazuje da smo bili u pravu kada smo bili skeptični prilikom njegovog izbora na to mesto”, rekao je Ivanović. „Ako gospodin Ahtisari kaže da se mora uzeti u obzir istorijska zaostavština u rešavanju statusa, šta ćemo sa odgovornošću albanskih – kosovskih institucija za osam godina nasilja, šta ćemo sa odgovornošću međunarodne zajednice za isti period”, zapitao je Ivanović.

Potpredsednik SPO Srđan Srećković ocenio je da su Srbi već suviše kažnjeni zbog politike Slobodana Miloševića i da nam je sada potrebna podrška međunarodne zajednice a ne kažnjavanje.

Potpredsednica Nove Srbije Dubravka Filipovski kazala je da je specijalni izaslanik za Kosovo i Metohiju Marti Ahtisari svojim izjavama o krivici Srba prekoračio ovlašćenja i uzeo za pravo da okrivi ceo narod zbog politike jednog čoveka. „Miloševićevo vreme je prošlo i mi smo svesni posledica tog perioda, ali demokratija je u Srbiji već sedam godina i to bi, takođe, trebalo uzeti u obzir kod odlučivanja o statusu Kosova i Metohije”, rekla je Filipovski.

Generalni sekretar SRS Aleksandar Vučić izjavio je da sve što su međunarodni zvaničnici rekli o „tobožnjoj miloševićevoj krivici” koja bi uticala na kršenje međunarodnog prava i davanje nezavisnosti Kosovu i Metohiji predstavlja drskost i bezobzirnost najvišeg stepena. „Ahtisari i Riker nemaju nikakvo pravo da govore o razlozima bilo kakve političke celishodnosti, jer politika nema veze sa pravom”, naglasio je Vučić.

Zoran Stojković: Nije objektivan

Specijalni izaslanik UN za Kosovo i Metohiju Marti Ahtisari nema ovlašćenja da odlučuje o statusu srpske pokrajine, niti da nameće bilo koje rešenje, izjavio je juče ministar pravde u Vladi Srbije Zoran Stojković.

„Takve izjave ne bi smeo da daje neko ko bi trebalo da bude posrednik dobre volje u traženju rešenja”, istakao je Stojković.

Prema mišljenju Stojkovića, ovakve izjave jasno govore da Ahtisari nije objektivan i da takav čovek „ne bi mogao da bude posrednik” u pregovorima o statusu južne srpske pokrajine.

Popović: Šamar Srbima

Šef Ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju i jug Srbije Nenad Popović ocenio je juče da je izjava specijalnog izaslanika UN za pregovore o budućem statusu Martija Ahtisarija „šamar srpskom narodu”. „Apsolutno je neprihvatljivo sa aspekta međunarodnog prava – pretiti, zastrašivati i sa pozicije sile kažnjavati narod zbog pogrešnih postupaka rukovodstva u prošlosti”, rekao je Popović komentarišući Ahtisarijevu izjavu da su „Srbi krivi kao narod i da kolektivno moraju da odgovaraju za zločine”.

Svaki put kada međunarodnoj zajednici ponestanu argumenti, primetio je Popović, „oni izvlače Miloševića iz rukava”.

„Otimanje dela teritorije, bez obzira na učinke jedne od vlasti u prošlosti, ne može i ne sme da bude merilo kazne za jedan narod”, naglasio je Popović.

Prema njegovim rečima, Srbija je već ekonomski kažnjena, jer je „katastrofalnom upravom Unmika i Kosovske energetske korporacije pričinjena šteta od nekoliko milijardi dolara.