Vesti
Politika
Pregovarački tim danas odgovara Ahtisariju
28.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
Pregovarački tim danas odgovara Ahtisariju
Srpski političari i dalje veoma oštro reaguju na izjavu izaslanika UN za Kosovo
Beograd - Političari u Srbiji su i tokom vikenda nastavili da veoma oštro reaguju na izjavu izaslanika UN Martija Ahtisarija da politika koju je vodio Slobodan Milošević mora biti uzeta u obzir pri odlučivanju o statusu Kosova i da su Srbi krivi kao narod. Dok su srpski političari jedinstveni u oštroj osudi ove Ahtisarijeve izjave, predstavnici kosovskih Albanaca su njegov stav pozdravili kao ispravan. Očekuje se da pregovarački tim Beograda na današnjem sastanku raspravlja i o ovoj izjavi izaslanika UN i uputi Ahtisariju zajednički odgovor.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dragan Jočić povezao je juče Ahtisarijevu izjavu sa napadom na kafić u Kosovskoj Mitrovici. Jočić je Beti juče izjavio da su teror i bezakonje jedini način da "albanski teroristi i separatisti" ostvare svoj cilj i dođu do nezavisnog Kosova. "Potporu za takav stav dao im je Marti Ahtisari nedavnom izjavom da su svi Srbi krivci i to kao narod", rekao je Jočić. "Kada bi se teror nagrađivao nezavisnom državom albanski teroristi bili bi prvi, ali ne i poslednji koji bi se terorom domogli države i državne nezavisnosti", upozorio je on. Dodao je da Srbija i srpski narod "nisu od juče" i da nisu zaboravili da je Kosovo vekovima bilo pod okupacijom, ali da za srpski narod postoji samo jedna istina - "da Kosovo mora biti slobodno i da je ono uvek bilo i da će uvek biti Srbija".
Ministar pravde Srbije Zoran Stojković u subotu je rekao da izjava Ahtisarija dokazuje da on kao pregovarač nije objektivan. "Mi, kao država moramo da se držimo naše obaveze - međunarodnog prava, jer je još od Helsinkija poznato da se granice ne mogu menjati", kazao je ministar i upozorio na to da je u poslednje vreme postalo vidljivo da nad pravom sve više dominira sila. Lider Srpske liste za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović, koga veći deo međunarodne zajednice tretira kao trenutno najpoželjnijeg sagovornika sa srpske strane, takođe je osudio Ahtisarijevu izjavu. "Bez obzira što smo svi svesni grešaka jednog režima, smatram da čitav srpski narod ne može platiti tako skupu cenu odvajanjem dela teritorije i uništavanjem svoje narodne suštine, kao kaznu za greške koje je jedan režim napravio u kratkom vremenskom periodu", rekao je Ivanović.
Član Srpske liste za Kosovo i Metohiju Ranđel Nojkić smatra da je Ahtisarijeva izjava posledica njegovih neuspelih razgovora sa prištinskim pregovaračkim timom tokom posete Kosovu. "Izgleda sasvim normalno da Ahtisari reaguje na takav rezultat razgovora - da napravi balans i to tako što će za neuspeh tih razgovora naći, pored prištinskog tima, još jednog krivca - a to je beogradski tim, ali ne direktno, već preko optužbi srpskog naroda", rekao je Nojkić agenciji Beta. On je naglasio da je takav stav u suprotnosti sa osnovnim principima međunarodne zajednice da su zločini individualni i da pojedinci moraju da odgovaraju za njih, a ne narod kom pripadaju. Šef Ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju Nenad Popović ocenio je da izjava Ahtisarija predstavlja veliku uvredu za srpski narod i demokratsku Srbiju. Popović ističe da je Srbija već kažnjena i to ekonomski, za nekoliko milijardi dolara, tako što joj je katastrofalnom upravom Unmik i Kosovske energetske korporacije sistematski uništen jedan od najvećih energetskih resursa, što su joj uništena i prodata preduzeća na Kosovu, kao i licence za telekomunikaciju. On je pitao da li će neko platiti za to, kao i za to što je 50.000 Srba i nealbanaca oterano sa posla. Demokratska stranka ocenila je da je izjava izaslanika UN Martija Ahtisarija da su "Srbi krivi kao narod" skandalozna i da je takav pristup istorijski prevaziđen i osuđen. U saopštenju DS ističe se da je pojam kolektivne krivice neprihvatljiv, da je krivica individualna, kao i da svaki zločinac mora da odgovara. DS ocenjuje da je Ahtisari svojom poslednjom izjavom ozbiljno doveo u pitanje svoj integritet, kao i da to nanosi štetu pregovaračkom procesu i pronalaženju kompromisnog rešenja za budući status Kosova i Metohije.
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić ima drugačiji stav. Kandić je izjavila da je "veoma zahvalna" izaslaniku UN Martiju Ahtisariju što je predočio srpskim vlastima da politika koju je vodio Slobodan Milošević "mora biti uzeta u obzir" pri odlučivanju o statusu Kosova. "Ahtisarijeva izjava je važna zato što je Srbiji i njenim političkim elitama predočio činjenicu da vlasti koje dođu nakon smene ratnih vlasti slede istorijsku obavezu - a to je preuzimanje odgovornosti za nedela koja je prethodna vlast počinila", rekla je Kandićeva. Predstavnici političkih partija kosovskih Albanaca kao ispravan ocenjuju stav Ahtisarija da se prilikom odlučivanja o statusu Kosova "mora uzeti u obzir" politika koju je vodio Slobodan Milošević.
Portparol Demokratskog saveza Kosova Lulzim Zeneli izjavio je da je njegova partija jasno i nedvosmisleno opredeljena za nezavisnost Kosova i za dobrosusedske odnose sa svim zemljama u regionu. "Što se tiče odgovornosti susednih zemalja za prošlost ostaje pitanje daljeg rada i korigovanja. Mi smo odlučni da našu perspektivu gradimo u dobrim odnosima sa susedima", rekao je Zeneli. Portparol Demokratske partije Kosova Vljora Čitaku veruje da Ahtisarijeva izjava treba da otrezni srpski pregovarački tim i Beograd. "DPK smatra da je sve što se dogodilo na prostorima bivše Jugoslavije rezultat hegemonističkih politika koje su vođene iz Beograda i bez sumnje normalno je da za svako delo treba polagati račun", rekla je Vljora Čitaku. Alijansa za budućnost Kosova pozdravila je Ahtisarijevu izjavu koju ocenjuje plodom diplomatskog i pregovaračkog umeća, rekao je portparol Alijanse Ernest Ljuma. "Niko ne može da opovrgne odgovornost koju je imao ne samo režim, jer je režim Miloševića bio podržan od samih Srba, za ono što je učinio prema svima u regionu i posebno prema Kosovu", dodao je Ljuma. Prema njegovim rečima, to ne znači da Albanci i Srbi ne treba da se angažuju za zajedničku budućnost u regionu, gde će se svako u svojoj državi boriti za zajedničku integraciju u Evropu.

Ahtisari kao Hitler

Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović ocenio je za Betu da je izjava Ahtisarija "skandalozna, sramna i rasistička". "Pre Ahtisarija, samo se Hitler usudio da kaže da je jedan narod kriv. Rasizam i ispoljavanje mržnje prema srpskom narodu nedopustivo je i preko toga se ne može preći", rekao je Mladenović.

Pogubna ideja

"Premda je Ahtisariju poveren mandat da omogući pregovore kako bi se došlo do kompromisnog, istorijski pravičnog i na pravilima međunarodnog prava zasnovanog rešenja, Ahtisari kao da je naumio da čini sve suprotno tome", piše u saopštenju premijera Srbije Vojislava Koštunice, koji podseća da je Ahtisari "više puta do sada, manje ili više prikriveno, stavio do znanja da su i kompromis i pregovori izlišni jer postoji rešenje koje samo treba sprovesti, a to je nezavisno Kosovo". Povodom izjave da su "Srbi krivi kao narod", Koštunica navodi da se Ahtisari na taj način "pridružio pobornicima najmračnijih shvatanja u povesti čovečanstva o kolektivnoj odgovornosti čitavih naroda". "Nije zato Ahtisari do sada samo pogazio povereni mu mandat, već je i zaratio i sa međunarodnim pravom, demokratskim vrednostima i istorijskim činjenicama", dodao je predsednik Vlade Srbije. "Kao što je to već viđeno u istoriji, jedan opasan presedan, za koji se zalaže i Ahtisari, ne može ostati jedinstven i neponovljiv. Ono što danas ugrožava Srbiju moglo bi uskoro da ugrozi i druge zemlje i čitav svet. Baš zbog toga na ovakve pogubne ideje svetska demokratska javnost mora dati odgovarajući i dostojan odgovor", zaključio je Koštunica.