Vesti
Društvo i ekonomija
U sendviču između države i profita vlasnika
30.08.2006. 17:30
Izvor: Danas
Aktuelna makroekonomska politika ugrožava izvoznike, tvrde predstavnici sindikata Valjaonice bakra
Užice - Predstavnici Samostalnog, Nezavisnog i sindikata Nezavisnost u Valjaonici bakra u Sevojnu saopštili su da su se zaposleni u toj fabrici, zbog aktuelne makroekonomske politike, našli u nezavidnom položaju između države koja tu politiku osmišljava i interesa vlasnika da ostvare profit. Oni su poručili da država hitno mora da osmisli drugačiju ekonomsku politiku, koja bi podsticala proizvodnju, stimulisala izvoznike, što bi zaposlenima omogućilo pristojne zarade. Dragovan Drašković, predsednik Samostalnog sindikata, ukazao je na to da "aktuelna makroekonomska politika devalvira rezultate koje je ova fabrika postigla u postprivatizacionom periodu, potcenjuje izvoznike i ugrožava interese zaposlenih".
- Zabrinuti smo za perspektivu preduzeća i sudbinu zaposlenih, jer su povlašćeni oni koji uvoze, a ne oni koji proizvode i izvoze. Kapital ide tamo gde je profit, i ako se ovako nastavi, imaćemo problema sa većinskim vlasnikom, koji očekuje dobit. Zbog aktuelne pozicije izvoznika i makroekonomske politike, i pored investicija koje su u toku u fabrici, nemoguće je podići proizvodnju da bi se nadomestili troškovi te proizvodnje - naglasio je Drašković i dodao da većinski vlasnik poštuje kupoprodajni ugovor.
Krsta Radović, predsednik Nezavisnog sindikata, naveo je da je prosečna julska plata u fabrici bila 19.900 dinara, a u maju 265 evra, i da su radnici nezadovoljni.
- Zbog niskih zarada, pada i motivacija radnika i mada proizvodnja i produktivnost stalno rastu, smanjuje se broj zaposlenih - podseća Radović, i dodaje da kada se postavi pitanje iznosa zarada, većinski vlasnik, koga isključivo zanima profit, uzvraća da ga mesečna proizvodnja u fabrici košta 50 miliona dolara.

Izgubljena trka

- Prosečna neto plata za jul niža je za više od deset odsto u odnosu na majsku, ali je u evrima (240 evra) veća od prosečne zarade na koju se većinski vlasnik obavezao kupoprodajnim ugovorom (220 evra). Jednostavno, izgubili smo trku sa državom, koja je politikom kursa devalvirala sve naše učinke i rast produktivnosti. Da je kurs evra samo nominalno pratio stopu domaće inflacije, naše zarade bile bi znatno veće - izjavio je Dragan Subotić, generalni menadžer Valjaonice bakra.