Vesti
Politika
Beograd-Ahtisari: Tema izvinjenje31.08.2006. 16:00
Izvor: B92
Beograd -- Međusobni zahtevi na relaciji Beograd-predstavnici UN u pregovorima o statusu Kosova nastavljaju se iz dana u dan.
Posle zahteva šefa Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima Srđana Đurića da se Marti Ahtisari izvini srpskom narodu i da to izvinjenje bude jasno i glasno, druga strana tvrdi da nema razloga za izvinjenje jer on nikada nije govorio o kolektivnoj krivici srpskog naroda."Izjava je izvučena iz konteksta i loše predstavljena. On nikada nije pomenuo kolektivnu krivicu srpskog naroda, Ahtisari je govorio o istorijskom nasleđu, odnosno o tome da bi svaka nacija trebalo da ima hrabrosti da se suoči sa svojom prošlošću. Nema razloga da se Ahtisari izvinjava i to se neće desiti", kaže portparolka specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija za pregovore o Kosovu Hua Đijang.
Vlada Srbije je odgovorila objavljivanjem teksta pisma koji su članovi srpskog pregovaračkog tima uputili Martiju Ahtisariju početkom avgustva. U pismu se navodi da je Ahtisari doslovno rekao da su Srbi krivi kao narod i da to mogu da potvrde svi članovi delegacije.
Šefica Koordinacionog centra za Kosovo Sanda Rašković-Ivić izjavila je da njen predlog da Srbija traži izuzeće Ahtisarija nije prošao na sastanku pregovaračkog tima jer su je diplomatski iskusniji članovi tima ubedili da bi bilo uzaludno tražiti smenu i da postoje delotvornije metode. "Država kreće u ubedljivu diplomatsku ofanzivu na svim nivoima kako bi Ahtisarijev stav bio isteran na čistac", kaže ona za Večernje novosti.
Nacionalni savet romske nacionalne manjine osudio je izjavu Ahtisarija kao očiglednu i smišljenu provokaciju. Savet navodi da Ahtisarijeva izjava ne doprinosi pregovaračkom procesu i otvoreno pokazuje pristrasnost u određivanju budućeg statusa Kosova.
Uporedo s prepiskom, predstavnici UN nastavljaju pripreme za nastavak pregovora. Danas pre podne će s članovima srpskog pregovaračkog tima razgovarati eksperti UNOSEK-a za decentralizaciju. Hua Đijang objašnjava da decentralizacija nije jedina tema sledeće runde pregovora. "Ta runda pregovora pokriće tri pitanja, a to su decentralizacija, zaštita kulturnih nasleđa i manjinska prava. Pozvali smo obe strane i čekamo odgovore, a dok ne dobijemo zvanične odgovore, neću reći datum, ali bismo voleli da oni budu održani krajem sledeće nedelje", kaže ona.
O Kosovu će biti reči i u Beču, gde se održava dvodnevni sastanak Kontakt-grupe, a Hua Đijang za B92 kaže da će Ahtisari članove grupe obavestiti o dosadašnjem napretku pregovora.
Janjić: Stara matrica
Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose kaže za B92 da su obe strane pokazale da su ispod nivoa potrebnog za razgovore kakvi se vode o budućem statusu Kosova.
"Ahtisari je dao nejasnu izjavu, koja podleže različitim interpretacijama, ali je i pokazao da ne razume kontekst i političku (ne)kulturu svojih sagovornika. Srpska strana je reagovala preterano, što verovatno ukazuje na to da Beograd ima problema da domaćoj javnosti objasni dosta skromne rezultate koje je imao u dosadašnjim pregovorima. Sve u svemu, mislim da se Beograd zapleo u jednu vrstu propagandnih aktivnosti koje mu neće pomoći", smatra Janjić.
"Nekoliko propagandnih bombi, poput one o podeli Kosova, poput napada na Ahtisarija, pre toga serija napada na Alberta Roana, bez obzira na to što iza njih stoje opravdani politički interesi, ipak su se prelomile kao negativan imidž Beograda. Beograd mora da shvati da u pregovore ulazi opterećen raznim stvarima, a jedna od njih su negativne predrasude o Srbiji i srpskoj politici", kaže Janjić.
"Ako se te predrasude pothranjuju ponavljanjem Miloševićevog rečnika, a to upravo rade neki budući ambasadori, sada članovi pregovaračkog tima, onda međunarodna zajednica počinje da reaguje po staroj matrici. Ta matrica kaže da je s jedne strane međunarodna zajednica koja ne sme da prizna grešku, a nije uradila mnogo, a s druge strane Beograd koji je isti kao Milošević. Međunarodna zajednica tada kaže da mora da kazni Miloševića. Ukratko, Beograd time neće ojačati svoje pozicije u Kontakt-grupi, a ni podršku javnosti, ako se bori sa onim delom javnosti koji daje podršku radikalima", navodi Janjić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…