Vesti
Politika
Nemci „vladaju” Kosmetom02.09.2006. 08:00
Izvor: Politika
Riker i Kater od juče na čelu Unmika i Kfora
Ključni period u rešavanju budućeg statusa Kosova i Metohije biće na terenu obeležen radom dvojice Nemaca koji su juče preuzeli međunarodnu civilnu i vojnu upravu: novi šef Unmika je diplomata Joakim Riker, a zapovednik Kfora general Roland Kater. Iako sedmi po redu specijalni izaslanik generalnog sekretara UN Kofija Anana na Kosmetu nije još ništa uradio na novom položaju, uoči imenovanja već je poručio da veruje da će biti poslednji šef Unmika. Beogradu se zamerio i kada je izjavio da ne želi da se suprotstavlja navodima svog prethodnika Serena Jesena Petersena „da će Kosovo uskoro biti nezavisno”
Riker je do imenovanja za specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN na Kosmetu obavljao dužnost zamenika šefa Unmika za ekonomiju. Rukovodio je četvrtim odsekom Misije koji se bavi privatizacijom, imovinskim i drugim ekonomskim pitanjima. Kako prenosi jučerašnji ruski dnevnik „Vremja novostej” pozivajući se na izvore iz ruskog ministarstva inostranih poslova, iako nije figura te veličine kao što su bili njegovi prethodnici, manje je poznat i iskusan, Riker se istakao kao jedan od rukovodilaca Kosovske poverilačke agencije „sprovodeći privatizaciju često na štetu Srba i srpskih preduzeća, koja su na kraju lišena vlasništva na Kosovu”.
To je jedan od razloga zašto je Riker kao nijedan od njegovih prethodnika izazvao toliko žestokog sporenja. Ulje na vatru dodala je i nedavna Rikerova izjava da je na Kosovu već „izgrađena i funkcioniše demokratija, parlamentarni sistem i sasvim široka opozicija koja deluje po demokratskim metodama”.
Kako piše ruski dnevnik u tekstu posvećenom 55-godišnjem diplomatskom veteranu, „kosovskim Srbima, koji žive pod stražom mirovnjaka u izolovanim enklavama iza bodljikave žice, slične izjave izgledaju više nego čudne”.
Kada je treći Nemac na čelu Kfora i 11. komandant međunarodnih snaga nemački general Roland Kater juče preuzeo dužnost od italijanskog generala Đuzepea Valote, zvučao je samouvereno dok je, u prisustvu kosmetskog predsednika Fatmira Sejdijua, rekao: „Naš moto jeste – uobličavanje budućnosti Kosova... Ako se pojave neke prepreke, budite sigurni, uklonićemo ih.” Ovoj svečanosti u Prištini prisustvovali su i ministri odbrane Nemačke i Italije Franc Jozef-Jung i Arturo Parizi. Kater inače slovi za dobrog poznavaoca zbivanja na Kosmetu, pošto je prethodno komandovao nemačkim kontingentom u sastavu Kfora 1999-2000. godine.
On ima ogromno vojničko iskustvo – završio je vojnu akademiju u Hamburgu i kurs za generale oružanih snaga Španije, bio je u tenkovskim brigadama, bavio se organizacijom nemačke vojske i bio je u međunarodnim snagama u Hrvatskoj, a u Monsu u Belgiji služio je kao oficir za planiranje pri Glavnom štabu NATO-a u Evropi.
Stupanjem na dužnost Joakima Rikera i Rolanda Katera na tri ključne pozicije međunarodne administracije na Kosmetu sada se nalaze Nemci, jer je i i šef Misije OEBS-a na Kosovu Nemac Verner Vnent.
Haradinaj poverljivi čovek UN
Nemački list „Frankfurter rundšau” piše juče da se misija UN na Kosmetu oslanja na jednu sumnjivu osobu – Ramuša Haradinaja – bivšeg komandanta OVK, koga je Haški tribunal optužio za ratne zločine.
„Na Kosovu Misija UN vlada pomoću jednog jakog, ali popustljivog domaćeg vlastodršca koji, u slučaju nužde, može mimo svih struktura da ’proturi’ ono što strani upravnici žele”.
„Haradinaj, koji je, izgleda, lično otimao i zlostavljao civile, morao je jedno vreme da svoj premijerski kabinet zameni ćelijom u Sheveningenu. Posle 89 dana Haradinaj je izašao na slobodu, pod uslovom da se potčini instrukcijama Misije UN. Od tada taj čovek funkcioniše kao ′pod konac′”, piše list, navodeći slikovito – „ovde brzo jedan zakon, tu opoziv jednog ministra, tamo rešenje jedne blokade pri povratku izbeglica”.
Gde god treba nešto proturiti dovoljan je jedan poziv u, kako piše list, bizarnu palatu koju je Haradinaj sebi sredio u prištinskoj diplomatskoj četvrti Dragodan.
Iako međunarodna zajednica Haradinaju ne daje diplomatsku status, list piše da mu, zato, visoko rangirani stranci često dolaze u privatne posete.
Ukoliko, međutim, nešto ne funkcioniše, Misija UN može odmah da mu, kako se navodi, „mahne” jednom avionskom kartom za Holandiju.
List piše da je nedavno, na jednoj proslavi u čast paravojnog Zaštitnog korpusa Haradinaj sedeo između britanskog i američkog ambasadora – u znak zahvalnosti za vernost i pomirljive tonove.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…