Vesti
Politika
Vojna saradnja Srbije i SAD03.09.2006. 15:00
Izvor: B92
Beograd, Vašington -- Boris Tadić i Kondoliza Rajs potpisaće u četvrtak sporazum o zaštiti statusa i korišćenju vojne infrastrukture u Srbiji.
Predsednik Srbije Boris Tadić boraviće sledeće nedelje u radnoj poseti Sjedinjenim Američkim Državama kada će potpisati SOFA sporazum koji detaljno reguliše položaj američkih vojnika koji budu prolazili kroz Srbiju ili iz nekog razloga budu boravili na njenoj teritoriji.Savetnik predsednika Tadića za odbranu, Bojan Dimitrijević za B92 navodi da je značaj ovog sporazuma prvenstveno u unapređenju srpsko-američke vojne saradnje: "Ako podsetimo da je rasprava o ovom i paketu drugih sporazuma vođena pre više od godinu dana, a da se oni sada realizuju, znači da je prisutna jedna sporost u ostvarenju ove saradnje. Međutim, svaki ovakav korak je dobrodošao i nadam se da je ovo konkretna stvar koju predsednik nosi u SAD."
Dimitrijević kaže i da je SOFA sporazum deo standardnih procedura koju SAD sprovode: "Ovaj sporazum reguliše status njihovih snaga na našoj teritoriji, da mogu lakše da prolaze, koriste naše usluge i obrnuto, što je manje verovatno, i takođe čini mi se da je u paketu sporazum o našoj vojnoj saradnji u domenu uštede u kapacitetima odbrane"
Ministar odbrane Zoran Stanković objašnjava da je reč o tipskom sporazumu, kao i da je jako bitno što se sporazum potpisuje ponovo svake druge godine: "Ovim sporazumom regulšemo položaj, ulogu i sve one obaveze koje američki vojnici imaju kada budu na teritorji naše zemlje. Bliže se definišu ti odnosi, upotreba infrastrukturnih objekata, definiše se sve ono što je bitno za bistvovanje jedne armije na teritoriji druge države. Na taj način regilišemo sve one moguće nesporazume koji mogu iz toga da proisteknu", kaže ministar odbrane Zoran Stanković.
Sporazum predviđa carinske i poreske obaveze američkog personala, njihove vozačke dozvole, ali i pred kojim će sudom odgovarati u slučaju eventualnih zakonskih prekrsaja. Inače, većina evropskih zemalja nema potrebe za potpisivanjem takvog sporazuma, jer su one istovremeno članice i Evropske unije i NATO. Sporazum SOFA potpisale se sve zemlje u okruženju, a u Evropi su preostale jedino još Belorusija i Srbija.
Tadić će u Vašingtonu, osim sa Kondloziom Rajs, u SAD-u razgovarati i sa potpredsednikom SAD Dikom Čejnijem, savetnikom za nacionalnu bezbednost Stivenom Hedlijem i ministrom odbrane Donaldom Ramsfeldom.
Kesić: O izborima i Hagu
Analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić za B92 kaže da će američka administracija predsedniku Srbije preneti istu poruku koja je pre par meseci rečena i premijeru Srbije Vojislavu Koštunici. Kesić navodi da će centralne teme biti pregovori o Kosovi i saradnja Srbije sa Haškim tribunalom.
"Amerikanci već duže vreme šalju otvorene signale da bi oni voleli da vide neke ranije izbore u Srbiji. Misle da je to formula za stabilnost i da bi to otvorilo prostor za poltičku stabilizaciju Srbije. Takođe bi želeli da se pre tih izbora ujedine demokratske struje i da DSS i DS počnu bolje da sarađuju i da se dogovore oko zajedničkog izlaska na izbore", objašnjava Kesić.
Sejlor: Administracija želi da pomogne privredu
Želimo da se Beograd što aktivnije angažuje ovde u Americi i da se ispune uslovi saradnje sa kompanijama koje su već u Srbiji, izjavio je predsednik Poslovnog saveta SAD i Srbije Džon Sejlor pozdravljajući najavljenu posetu predsednika Srbije Borisa Tadića Americi.
"Administracija želi da se podstakne izvoz robe iz Srbije i da uradi što je više moguće da bi se unapredila srpska privreda - da se poboljša životni standard građana i podstaknu privredne aktivnosti, odnosno da se pređe sa faze dirketne ekonomske pomoći na fazu pospešenja privrednog uspona i veće ekonomske samostalnosti ", rekao je Sejlor u razgovoru za Glas Amerike.
"Veliko pitanje pred američkim privatnim preduzetnicima je šta će se dogoditi sa Kosovom. Znamo poziciju Beogada i Kontakt grupe. Pitanje je da li će stav Beograda da neće priznati nezavisnost Kosova negativno uticati na celokupnu procenu investicionog rizika u smislu neizvesnosti i stabilnosti", rekao je Sejlor.
On je ocenio da u Srbiji postoje dobre poslovne mogućnosti za američke kompanije - nema sankcija ili bilo kakvih drugih ograničenja. "Ipak, poslovni sektor želi 'prijateljsku atmoseferu', nesmetane mogućnosti za ulaganje i poslovno delovanje. Drugim rečima, važna je ovdašnja percepcija pravca u kome se kreće Srbija i njene političke i ekonomke budućnosti."
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…