Vesti
Politika
Narod misli da zaustavljamo samo „jugiće“04.09.2006. 08:00
Izvor: Blic
General Stojadin Jovanović, načelnik Saobraćajne policije MUP-a
Na putevima Srbije u prvih sedam meseci ove godine dogodile su se 34.033 saobraćajne nezgode u kojima su poginule 444 osobe, a povređeno 9.770 osoba. U letnjem periodu nije bilo dana a da u novinama nisu osvanule vesti o tragičnim udesima, u kojima su ginule i cele porodice. Samo u junu i julu poginulo je 170 osoba. O uzrocima nesreća i merama za njihovo sprečavanje za „Blic“ govori gost redakcije general Stojadin Jovanović, načelnik Saobraćajne policije MUP-a Srbije. - Najčešći uzroci nesreća su subjektivne priprode i zavise od samog vozača. To su neprilagođena brzina uslovima puta, vožnja u pijanom stanju, nepropisno preticanje, neustupanje prvenstva prolaza, prolazak kroz crveno svetlo, dok su u manjem broju slučajeva radi o neispravnosti vozila i lošim putevima. U letnjem periodu je došlo do izvesnog povećanja broja teških nesreća. Razlog tome je povećan intezitet saobraćaja ali i visoke temperature i umor vozača.
Koje mere na poboljšanju bezbednosti preduzima saobraćajna policija?
- Prva mera je sigurno preventiva. Pokazalo se da je znatno smanjena ugroženost onih kategorija prema kojima su bile usmerene kampanje MUP-a, kao što su traktoristi, vozači motocikala, a naročito i ono što je najbitnije znatno je smanjena ugroženost dece. Više od 80 odsto vozača u Srbiji poštuje saobraćajne propise, ali ima i onih drugih, zbog kojih se i rade preventivne kampanje. Treća mera je represija, odnosno kontrola i kažnjavanje vozača. Za prvih sedam meseci ove godine napisano je 250.648 prekršajnih prijava i izrečeno 522.000 novčanih kazni.
Saobraćajci u narodu važe za policajce sa kojima vozači lako mogu da se nagode uz novčanu naknadu. Šta radite na suzbijanju tih zloupotreba?
- Ljudi su dobijali otkaze zbog sto dinara koje su uzeli da ne naplate kaznu. Jedan naš čovek je izbačen s posla jer mu je vozač umesto kazne uplatio 500 dinara doplate za mobilni. Unutrašnje kontrole su stalne i na nekoliko organizacionih nivoa. I mi sami u Saobraćajnoj policiji često kontrolišemo naše pripadnike. Nekad tajno, praćenjem, prerušeni, a nekad u uniformi u policijskim automobilima.
Najteže nesreće uglavnom se dešavaju na autoputevima i izazivaju ih mladi vozači. Kako takvim vozačima stati na put?
- Zbog mladih vozača srpska policija još radi rutinsku kontrolu, koja se na Zapadu već napušta. Mladi ljudi, bez dozvole, u želji za dokazivanjem prave prekršaje i tako dolazi do nesreće. Najteže je gledati kad stradaju mladi ljudi. Da bi se pojačala kontrola na autoputevima, MUP planira nabavku specijalnih automobila, takozvanih presretača, iz kojih bi se zaustavljala vozila. Planirana je i nabavka većeg broja aparata za ispitivanje prisustva narkotika u krvi. Taj uređaj na licu mesta utvrđuje da li je vozač drogiran i u planu je da ih nabavimo još da bi pokrili što veću teritoriju i drogirane vozače sklonili sa puteva.
Na kom mestu je Srbija u Evropi po bezbednosti u saobraćaju?
- Najtačnija metodologija takvog poređenja je ona koja se računa po broju poginulih u odnosu na broj stanovnika. Sa 11,4 poginula na 100.000 stanovnika, Srbija spada u red bezbednijih zemalja posle Nemačke, Švedske i Danske. U odnosu na zemlje u okruženju, Sloveniju i Hrvatsku na primer, imamo bolju bezbednost. Ipak, mora i dosta toga da se uradi.
Dosta se kasni sa usvajanjem zakona o bezbednosti saobraćaja. Da li je razlog sukob MUP-a i Ministarstva za kapitalne investicije?
- Naravno da to nije razlog. Nacrt zakona jeste napravljen i sad je na usaglašavanju. Najverovatnije će biti usvojen do kraja godine. Jeste da se sa njim dosta kasni, ali možda je to i bolje jer su otklonjeni mnogi problemi. Zakonom je predviđen bolji kvalilet obuke vozača, nadzor preduzeća za tehnički pregled vozila, a kaznena politika biće mnogo stroža.
Na beogradskim ulicama ponovo ima sve više luksuznih automobila sa zatamnjenim staklima. Da li njih kontrolišete?
- U Srbiji se i dalje najčešće voze „Zastavini“ automobili, zato narod i misli da saobraćajna policija zaustavlja samo „jugiće“, a propušta luksuzne automobile, što nije tačno, kao što nije zabranjeno ni voziti automobile sa zatamnjenim staklima. Uslov je da prednja stakla budu zatamnjena do 20, a ostala do 25 odsto, i to mora biti napisano ili na staklima, ali i u saobraćajnoj dozvoli.
Smrt devojčice Kristine Kostić, koja je pre dve i po godine poginula u Batajnici, još nije rasvetljena?
- To je, nažalost, jedini slučaj kada počiniocu nismo uspeli da uđemo u trag. Takve istrage radimo u saradnji sa Kriminalističkom policijom i iako se dešava da na mestu nesreće ponekad nema nijednog traga koji bi vodio ka počiniocu, takvi slučajevi se ipak vrlo brzo rasvetle.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…