Vesti
Društvo i ekonomija
Telima odbranili imovinu04.09.2006. 12:30
Izvor: Politika
Okončana drama u Hemijskoj industriji Novi Sad
NOVI SAD – Posle višenedeljnih dramatičnih događaja u Hemijskoj industriji Novi Sad (HINS), u kojoj je proletos raskinut ugovor o privatizaciji, Trgovinski sud je odbio zahtev jednog od bivših vlasnika za izdavanje privremene mere kojom bi ova fabrika bila dužna da omogući iznošenje mašina i opreme iz svojih hala, a što bi, po svemu sudeći, vodilo u stečaj.Tako su radnici nekada jedne od najuspešnijih hemijskih industrija u „velikoj” Jugoslaviji uspeli da izbegnu najgore, odnosno korak ka definitivnom krahu ovog kolektiva. Upravo zato je veliki broj radnika (broj zaposlenih opao je na 200) proteklih sedmica bio uključen u danonoćna dežurstva i svojim telima sprečavali odnošenje mašina.
Time su stvoreni uslovi i za delimični nastavak proizvodnje u kojoj je trenutno angažovano 60 radnika, a očekuje se da će do kraja godine posla biti za ukupno stotinak njih. U pogonu „Idol” realizuje se, naime, program za kućnu hemiju i auto-kozmetiku, a u pogonu „Eval” ostvaruje se proizvodnja eval-ploča i cisterni.
I u gotovo nemogućim uslovima „hinsovci” su, naime, prihvatili da za nemačke partnere proizvedu 25 cisterni. Ukoliko se obezbede potrebna sredstva, može se računati i na proizvodnju u pogonu „Sinteza” na duže vreme, gde bi se mesečno proizvodilo oko sto tona smole.
Gradsko veće Saveza samostalnog sindikata podržalo je napore radnika i rukovodstva HINS-a u nastojanju da sačuvaju svoju fabriku i njenu imovinu i da nastave započetu proizvodnju. Sindikat je, istovremeno, zatražio energičnije mere nadležnih državnih organa u konsolidaciji stanja u fabrici, jer je oko 70 odsto njenog kapitala, posle poništenja privatizacije, upravo u vlasništvu države.
Hemijska industrija Novi Sad prodata je na aukciji u oktobru 2004. godine, i to 66 odsto društvenog kapitala za 46,6 miliona dinara pri čemu su kupci Branko Jovanović i Dušan Prodanov preuzeli i dug koji je premašivao sumu od 200 miliona dinara i obavezu da u fabriku ulože 44 miliona dinara.
Međutim, Agencija za privatizaciju, posle svih izneverenih obećanja, raskinula je ugovor, uz obrazloženje da nisu ispunjene ugovorne obaveze. Nije nastavljen kontinuitet proizvodnje, zatim nije realizovan investicioni program, otuđen je veliki deo vrednosti imovine... Jedno vreme niko nije smeo da postane član do tada nepostojećeg upravnog odbora, jer je pravnik firme brutalno pretučen pošto se zalagao za poštovanje zakona.
U međuvremenu, kako kažu u HINS-u, fabrika koja je zarasla u korov, ostavši jedno vreme i bez struje i vode, stavljena je pod hipoteku zbog bankarskih kredita koje su uzimali novi vlasnici, a za koje niko ne zna u šta su utrošeni.
Zbog svega toga i mnogih drugih nezakonitosti, protiv bivših vlasnika podneta je tužba nadležnom sudu u kojoj se ukazuje da je u HINS-u na delu bio organizovani kriminal.
Međutim, ni bivši vlasnik Branko Jovanović ne sedi skrštenih ruku. Upravo je protiv rukovodstva Hemijske industrije podneo tužbu zbog velikih gubitaka koje je pretrpeo blokadom fabrike, jer iz hale HINS-a, zbog njene blokade, nije mogao da za tržište iznese robu u vlasništvu svog drugog preduzeća „Mladost pak”. Naime, u krugu HINS-a Jovanović je zakupio jednu halu za skladištenje gotove robe, ali direktor Hemijske industrije Simo Čabarkapa kaže da je taj ugovor raskinut i da Jovanović više tu nema šta da traži.
Bez obzira na sudbinu ovih sporenja, HINS-u je sada najpotrebnija pomoć države, ali i gradskih i pokrajinskih vlasti, da konačno čvršće stane na noge.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…