Vesti
Politika
Od osnivača do posmatrača
05.09.2006. 09:00
Izvor: Blic
Od osnivača do posmatrača
Srbija na Samitu nesvrstanih
Sredinom septembra u prestonici Kube, Havani, održaće se Samit nesvrstanih kojem će kao posmatrač prisustvovati i Srbija. Bivša Jugoslavija, na čelu sa Josipom Brozom Titom, 1961. godine na osnivačkom skupu u Beogradu odigrala je ključnu ulogu i dugo bila lider pokreta. Bivše republike SFRJ danas u pokretu učestvuju kao gosti ili posmatrači, poput Srbije.

Srbiju će na skupu u Havani najverovatnije predstavljati jedan od pomoćnika ministra spoljnih poslova Srbije.

Dejan Šahović, pomoćnik ministra spoljnih poslova Srbije, za „Blic“ objašnjava da je naša zemlja u poslednjih 45 godina prešla put od osnivača i članice, kao nekadašnja SFRJ, do sadašnje pozicije zemlje posmatrača. Neposredno nakon Samita održanog u Beogradu 1989. godine, zbog dezintegracije i krize u nekadašnjoj Jugoslaviji, Pokret nesvrstanih joj je pre 14 godina zamrznuo članstvo u ovoj organizaciji, a zatim je SRJ nakon petooktobarskih promena zatražila i dobila status posmatrača.

- Sadašnji prioritet spoljne politike Srbije su integracije zemlje u evropske i evroatlantske strukture, tako da je trenutno zastupljen stav da je status posmatrača adekvatan za naše potrebe i ciljeve - kaže Šahović za „Blic“. On objašnjava da osnovna orijentacija Srbije ne znači da treba da prekinemo veze sa zemljama iz drugih regiona.

- Treba održavati bliske kontakte sa zemljama trećeg sveta, posebno zbog razvoja ekonomske saradnje - rekao je Šahović i istakao da je Pokret nesvrstanih velika grupacija u Generalnoj skupštini UN i da broji preko sto glasova koji su od izuzetnog značaja za zemlju koja se nalazi u situaciji u kakvoj je Srbija.

Pokret je, kaže Šahović, menjao svoju ulogu tokom godina. Nastao kao odgovor na postojanje blokova, posle njihovog nestanka Pokret nesvrstanih je opstao, i danas broji 116 afričkih, azijskih i latinoameričkih zemalja u razvoju.

- Uticaj pokreta ne treba zanemariti. Određen broj nesvrstanih zemalja uvek je u Savetu bezbednosti iako nisu članovi, a recimo Grupa 20, koju čine članice pokreta plus Brazil, u okviru Svetske trgovinske organizacije, ravnopravno učestvuje u pregovorima sa SAD, EU, Japanom - zaključuje Šahović.