Vesti
Društvo i ekonomija
Štimac: Ispitaćemo da li je bilo povezanih lica
06.09.2006. 09:00
Izvor: Danas
Štimac: Ispitaćemo da li je bilo povezanih lica
Da li je pozajmica Delta Holdinga odredila novog vlasnika Kompanije Novosti u liku Milana Beka
Iako je oko 60 odsto kapitala Kompanije Novosti već prodato trgovanje akcijama ove kompanije na Beogradskoj berzi se nastavlja i ne prestaje da izaziva pažnju javnosti. Posle šest dana trgovanja zna se da je MV Investment, brokerska kuća iz Novog Sada, (čiji je većinski vlasnik biznismen Miodrag Kostić ) prodala svoj deo akcija firmi Štadluks koja sada u vlasništvu ima 32,8 odsto akcija Kompanije Novosti. Država Srbija, zajedno sa fondom PIO poseduje 36,5 odsto vlasništva, a treći vlasnik na toj rang listi, sa 27 odsto kapitala Novosti, jeste Ardos Holding GMBH. MV Investment i Ardos u rukama sada imaju 59,8 odsto kapitala Novosti.
Komentarišući pozajmicu koju je Delta Holding dao nekome od kupaca akcija Kompanije Novosti Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti kaže za Danas da bi odgovor na pitanje da li je u ovom slučaju reč o povezanim licima trebalo potražiti od Narodne banke Srbije, a ne od Komisije za hartije od vrednosti.
-Narodna banka Srbije ne bi smela da dozvoli uspostavljanje kreditnih odnosa između firmi kojima to zakon zabranjuje. Ipak, treba naglasiti da Zakon o obligacionim odnosima pozajmice, odnosno dužničke odnose ne tretira kao osnov za ispitivanje povezanih lica. To, drugim rečima, znači da firma pozajmi novac drugoj firmi, a kako će pozajmica biti iskorišćena to zavisi od onoga ko je uzeo novac - izjavio je za Danas Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti, dodajući da je Komisija od Centralnog registra dobila izveštaj o trgovanju akcijama Novosti do 1. septembra. On je najavio da će Komisija do kraja nedelje ispitati da li u trgovanju akcijama Novosti ima povezanih lica.
Ako se na osnovu izveštaja Centralnog registra utvrdi da je neko vlasnik više od 25 odsto akcija Novosti, Komisija će ga obavezati da odmah dostavi ponudu za preuzimanje. Po Zakonu o opštem upravnom postupku odmah znači tri, a u našem slučaju osam dana. To je rok u kom kupac treba da obezbedi sredstva ili bankarsku garanciju za kupovinu ostatka akcija. Međutim, odredbama Zakona o preuzimanju akcionarskih društava predviđeno je da se akcijama firme prethodno mora najmanje tri meseca trgovati na berzi. Problem je što su akcije Kompanije Novosti listirane na berzi tek pre desetak dana i Komisija ne može da pre isteka tri meseca odobri eventualnu ponudu za preuzimanje. Komisija može da oduzme pravo glasa samo za "višak" koji premašuje 25 odsto, dok ne dođe do ponude za preuzimanje. Ako posle tri meseca potencijalni kupac ne obezbedi potrebna sredstva za preuzimanje svih akcija, nalaže mu se da proda deo iznad 25 odsto - kaže Štimac.
Mladen Avramović, advokat, u izjavi za Danas tvrdi da je pozajmljivanje novca legalan posao, a o uslovima pozajmice su se, verovatno ugovorom, dogovorile dve strane.
- Vlasnik koji je pozajmio novac čeka da rok za vraćanje pozajmice istekne i može umesto novca da traži akcije i upravljačka prava koja mu pripadaju na osnovu tih akcija. Možda je u ovom slučaju pozajmica jedan od načina da Mišković, na diskretan način dođe u posed akcija Novosti - izjavio je Avramović dodajući da je zajam, pravno gledano dozvoljen posao.

Vlasnička struktura javna, ime vlasnika tajna

Sve promene vlasničke strukture beleže se u registrima koji su javne knjige, važne zbog poreskih obaveza vlasnika. Tako, kada se otvori sajt Centralnog registra mogu se videti imena prvih deset akcionara Novosti, ali je pitanje ko su pravi vlasnici tih firmi. I sada dolazimo do početnog principa akcionarstva kao ekonomske demokratije, a oni su isti kako za ekonomsku, tako i za političku demokratiju. Princip je dvostran - mora da se obezbedi tajnost na nivou učesnika i javnost na nivou institucija. Dakle, tajna je ko je od akcionara pravi vlasnik neke firme, ali na nivou institucije ti podaci postaju javni - kaže Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti, odgovarajući na pitanje zašto je u Srbiji problem ko je vlasnik neke firme iza koje se krije pravi vlasnik.