Vesti
Politika
Rano otkriveni rak dojke izlečiv
06.09.2006. 13:30
Izvor: Blic
Godišnje u Srbiji oboli 4.000 žena
Od raka dojke u našoj zemlji godišnje oboli 4.000 žena. Poražavajući podatak je i da svake godine umre 1.600 žena. Zbog toga, ali i zbog nedovoljne informisanosti o ranom otkrivanju raka dojke i kontroli koju žene same mogu da obave, naša poznata manekenka Katarina Rebrača započela je edukativnu kampanju kako bi prikupila sredstva za osnivanje prvog centra za rano otkrivanje ove bolesti pri Institutu za onkologiju i radiologiju.

Problem je što je svake godine broj obolelih žena sve veći. Zabrinjavajuća činjenica je i ta što dve trećine žena, koje se jave lekaru zbog problema sa dojkama, već imaju karcinom u odmakloj fazi, kaže za „Blic“ dr Ana Jovićević-Bekić, načelnik epidemiologije i prevencije u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije. Zbog toga je cilj ove kampanje da se podigne svest kod žena da same vrše preglede dojke.

- Kada se rak dojke otkrije na vreme, u takozvanoj ranoj fazi, šanse za izlečenjem su preko 90 odsto. Tada je invaliditet manji, a lečenje kraće traje. S druge strane, izlečenje u odmakloj fazi je manje uspešno i komplikacije su učestalije - objašnjava dr Jovićević-Bekić. Redovnim samopregledom dojki žena je u stanju da otkrije svaku promenu i tumor u dojci u najranijem stadijumu. Sa samopregledima treba početi posle 30. godine, i to treba raditi svakog meseca, desetog dana od početka menstruacije, odnosno kod osoba u menopauzi prvog dana u mesecu. Procedura samopregleda dojke je vrlo jednostavna i zahteva samo ogledalo i 10 minuta vremena. Ukoliko se napipa čvorić, to ne znači odmah i rak dojke, jer postoje brojna dobroćudna oboljenja dojke koja se manifestuju čvorom u dojci. Međutim, neophodno je odmah se javiti onkologu koji treba da utvrdi šta je u pitanju. Žene posle 40. ili 50. godine, savetuje dr Jovićević-Bekić, na dve godine treba da idu na mamografski pregled. To je rendgenski pregled dojke koji kratko traje i bezopasan je.