Vesti
Politika
I Albanci traže posebnu zaštitu
08.09.2006. 09:00
Izvor: Politika
I Albanci traže posebnu zaštitu
Nastavljeni pregovori Beograda i Prištine o decentralizaciji
Najveći problem na jučerašnjim razgovorima delegacije Beograda i Prištine u Beču o principima decentralizaciji Kosova i Metohije bio je, kako je izjavio koordinator srpskog pregovaračkog tima Slobodan Samardžić, zahtev albanske strane da se proširena ovlašćenja daju svim, a ne samo srpskim opštinama.

U središtu pažnje prvog dana dvodnevnih razgovora bilo je formiranje novih opština sa srpskom većinom, kao i pitanje statusa podeljenog grada Kosovske Mitrovice, na osnovu dokumenta koji sadrži predložene principe dorađene u razgovorima koje su protekle nedelje eksperti Unoseka vodili sa srpskim i kosovskim pregovaračima.

Prvi deo jučerašnjih pregovora Beograda i Prištine o principima decentralizacije (nadležnostima opština) nije doveo do napretka, zbog pokušaja albanskih pregovarača da nadležnosti za srpske opštine prenesu i na opštine u kojima su Albanci u većini, izjavio je Samardžić. „Odjednom je postao problem da se te nadležnosti uopšte daju srpskim opštinama. Albanska delegacija pokušava iste takve nadležnosti, u oblasti obrazovanja, kulture i drugoga, da prenese i na sve ostale opštine”, rekao je Samardžić novinarima u pauzi pregovora u Beču.

On je kazao da srpska strana ne može da razume taj predlog, zato što „albanskim opštinama i Albancima koji su većina ne treba posebna zaštita”, dodajući da je posebna zaštita potrebna samo Srbima.

On je preneo da se u prvom delu razgovora raspravljalo o opštim pitanjima nadležnosti opština, a da su kasnije prešli na temu zdravstva i, posebno, njegove funkcije. „Tu nismo do sada došli do sporazuma, zato što albanska strana hoće problem sekundarne zdravstvene zaštite da reši tako da odredi opštine u kojima bi Srbi mogli da imaju bolnice”, objasnio je Samardžić, dodajući da je pristup Beograda da se radi o pitanju prava, a ne određivanja mesta gde će biti bolnice. Prema njegovom mišljenju, treba se izboriti da Srbi imaju pravo da budu odgovorni za svoju zdravstvenu zaštitu i da je stvar opštine kako će to da se uradi.

Šef albanske delegacije Ljutfi Haziri izrazio je optimizam pre početka ovog susreta i naveo da prištinska strana želi da „dragim srpskim sugrađanima” omogući da preuzmu i vode pet novih opština „u nezavisnom Kosovu kao suverenoj državi”. Haziri je izrazio uverenje da su srpski i albanski pregovarači blizu okončanja razgovora o pitanjima čije rešavanje ne zavisi od odluke o statusu. „Politički gledano, verujemo da su septembar i oktobar veoma važni meseci da se okonča i sprovede misija (specijalnog izaslanika UN) Martija Ahtisarija i onda će nezavisno Kosovo biti završeno i zakonski prepoznato od međunarodne zajednice”, kazao je on. „Onda ćemo moći da živimo kao normalni građani”, dodao je Haziri.

Kad je reč o Kosovskoj Mitrovici, formula albanskog tima, prema njegovim rečima, ostala je ista – jedan grad sa dve opštine.

Haziri je dodao da će Priština nastojati da stvori „takvo političko okruženje koje će dovesti do integracije te dve opštine i do bolje budućnosti za sve građane”.

Nova runda razgovora zakazana je za 15. septembar, a, kako je najavio predsedavajući jučerašnjih pregovora Albert Roan, raspravljaće se o decentralizaciji, broju novih opština i njihovim granicama.

Ahtisariju nisu ništa rekli

Pred početak jučerašnjih pregovora delegacije su se odvojeno sastale sa izaslanikom UN za status Kosova Martijem Ahtisarijem.

Samardžić je preneo da na tom susretu nisu pominjane Ahtisarijeve izjave o krivici Srba. „Mi smo tu stvar raspravili javno, a hteli smo to da raspravimo u našoj međusobnoj komunikaciji, i zato smo mu poslali pismo. On nije odgovorio na pismo, nego je odgovorio na naš javni nastup. Mi smo izneli naš stav, on svoj. Načinjena je velika šteta i duh te štete je dominirao na današnjem sastanku. Svesni te štete, došli smo implicitno i jedni i drugi do zaključka da ne bismo onda razgovarali o onome što je danas na dnevnom redu”, zaključio je Samardžić.