Vesti
Politika
Zbrka oko recepata
08.09.2006. 09:00
Izvor: Blic
Zbrka oko recepata
Nova lista lekova donela nova pravila
Od 1. septembra u državnim apotekama ne možete dobiti lek za srce ili astmu koji vam je prepisao lekar opšte prakse ako na poleđini recepta nije dodata napomena, uz pečat, da je lek prepisan po uputu kardiologa ili pulmologa. Većina lekara ne zna za novi propis, pa građani često iz apoteke izađu bez leka i vraćaju se u kilometarske redove po domovima zdravlja.

Marina P., koja se leči u Domu zdravlja „Novi Beograd“, veoma se iznervirala kada nisu hteli da joj izdaju sprej „berodual“, jer na poleđini nije bilo pečata lekara i preporuke pulmologa.

- Nakon što sam se načekala u domu zdravlja da bih dobila recept, u apoteci me dočekalo neprijatno iznenađenje, jer apotekarka nije htela da mi izda lek bez preporuke i pečata na poleđini recepta. Ne mogu da verujem da lekari opšte prakse nisu informisani o novim propisima - protestuje Marina P.

Nakon nove liste lekova, koja je zaživela 1. septembra, lekovi za astmatičare kao što su „berodual“, „bekotide“ ili „bekloforte“, ako ih ne prepiše pulmolog, ne mogu se dobiti u apoteci bez napomene na poleđini recepta. Isto važi i za lečenje čira na želucu. Te lekove može da prepiše lekar opšte prakse, ali uz napomenu da je po preporuci interniste ili gastroenterologa. Isto važi, na primer, i za lek za srce „propafen“.

Praktično, to za pacijente sada znači više čekanja u domovima zdravlja. Kad recept izda lekar opšte prakse, onda sledi čekanje za potvrdu specijaliste na poleđini, osim ako se u samim zdravstvenim ustanovama nešto ne učini da se ne čeka dvostruko za jedan lek i jedan recept.

Direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović ističe da novi propis predstavlja zavođenje reda i poboljšanje kontrole prepisivanja recepata. Prema njenim rečima, kardiolog, na primer, ne bi trebalo da prepisuje lekove za čir na želucu, što se u praksi često dešava, tako da novi propis ima smisla.

U „Službenom glasniku“, koji je izašao pre 1. septembra, stoji novi propis, tako da ne bi smelo da se dešava da lekari u domovima zdravlja prepisuju recepte za pojedine grupe bolesti a da ne znaju da na poleđini treba da stoji napomena.

Direktorka Apotekarske ustanove „Beograd“ mr Vukica Kocić-Pešić kaže da pacijenti nemaju razloga da se ljute na apoteke, jer recepte koji nemaju napomenu i pečat na poleđini Fond neće platiti. Njeno mišljenje je da je novi propis dobar jer kontroliše prepisivanje i upotrebu lekova.