Vesti
Društvo i ekonomija
Gubitak od 80 miliona evra zbog krađe struje06.05.2014. 20:00
Izvor: Akter

Elektroprivredi Srbije neophodna su investiciona ulaganja kako bi se smanjili ukupni gubici električne energije
Ovi gubici godišnje iznose oko 4,5 milijardi kilovat-sati, ili 15 odsto od ukupno isporučene struje, a samo na krađi struje EPS godišnje gubi oko 80 miliona evra.Četvrtina od ukupno izgubljenih 4,5 milijardi kilovat-sati, odnosno 1,2 milijarde kilovat-sati, predstavljaju takozvane netehničke gubitke, ili krađu i neovlašćeno priključenje na mrežu, a ostalo su tehnički gubici, ističu za Tanjug u EPS-u.
Električna energija se najčešće krade oštećenjem brojla, postavljanjem magneta, nelegalnim priključenjem…, navode u EPS-u, i dodaju da je tokom 2013. godine otkriveno 10.000 kradljivaca struje.
Mere za sprečavanje krađe električne energije su izmeštanje merenih mesta, postavljanje kontrolnih brojila, ali i pooštravanje kaznene politike.
Tehnički gubici se smanjuju investicionim ulaganjima u distributivnu mrežu i mernu infrastrukturu, a netehnički, kako kažu u EPS-u, pre svega otkrivanjem neovlašćenog korišćenja struje, krađa i samovlasnog priključenja objekata na distributivnu mrežu.
Prethodni ministar energetike Zorana Mihajlović ukazala je prošle godine da u Srbiji postoji dosta problema sa gubicima struje na distributivnoj mreži i da bi te gubitke trebalo smanjivati izgradnjom novih trafostanica i promenom brojila.
Gubici struje na prenosnoj mreži na visokom naponu su u nivou evropskog proseka, ali su gubici na distributivnoj mreži mnogo viši i u pojedinim delovima distributivnog sistema iznose i do 50 odsto, navela je Mihajlović.
"To su ogromne količine struje koju gubimo i zar treba posle svih napora da je proizvedemo u termoelektranama i hidroelektranama, da gubimo struju na mreži", zapitala je ona tada i ukazala da to košta i građane i privredu.
Predsednik Nadzornog odbora EPS-a Aca Marković takođe je tada ukazao da su poboljšanje kvaliteta distributivne mreže i poboljšanje merenja potrošnje struje jedini načini da se smanje gubici struje.
Do povećanja gubitaka došlo je, kako je objasnio, zato što je poslednjih godina veliki deo potrošnje energije sa visokog i srednjeg napona prešao na niski napon.
Rukovodilac energetsko-tehničkog sektora Agencije za energetiku Aca Vučković rekao je danas za Tanjug da u prenosnom sistemu gubici iznose 2,4 odsto prenete energije, što je približno tehnički opravdanim gubicima, koji su od 2006. godine smanjeni za 3,4 odsto zahvaljujući razvoju održavanja i izgradnje sistema.
Gubici u distributivnom sistemu, koji uključuju i krađu električne energije, veći su od tehnički opravdanih, zbog tehničkog neulaganja u razvoj tog sistema, istakao je Vučković i ukazao se oni mogu smanjiti ulaganjem u distributivni sistem.
Krađe struje ni u najrazvijenijim zemljama ne mogu da se iskorene, ali za tri do četiri godine bi se mogle smanjiti za dva procentna poena, a dugoročnim ulaganjem moguće je dodatno smanjenje, rekao je on.
Vučković je ponovio da treba ulagati u merma mesta, nabavku i zamenu brojila, jer je procenjeno da kod više od 90 odsto slučajeva stara brojila mere manje struje nego što je isporučeno i povećavaju gubitke, a potrebno je i rasterećenje sistema i kontrola mernih mesta.
Pored tehničkih i netehničkoh gubitaka, srpska elektroenergetska kompanija se konstantno suočava i sa dugovima i neredovnim plaćanjem računa za struju, pa trenutna dugovanja domaćinstava i privrede EPS-u iznose 14,43 milijardi dinara. Od toga domaćinstva duguju 7,76 milijardi, a virmanski kupci 6,67 milijardi dinara, navode u EPS-u.
Da bi naplatilo celokupan dug privredno društvo EPS Snabdevanje preduzima sve zakonske mere, odnosno isključuuje se struja dužnicima i vrši naplata sudskim putem, napominju u toj kompaniji.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…