Vesti
Politika
Poziv Srbiji da usaglasi spoljnu politiku sa EU
08.01.2015. 20:00
Izvor: RTS
Poziv Srbiji da usaglasi spoljnu politiku sa EU
Srbija treba da nastavi unutrašnje reforme i da uskladi spoljnu politiku sa EU, navodi Dejvid Mekalister u prvoj verziji nacrta rezolucije o Srbiji.
Izvestilac Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister je u ovoj verziji nacrta rezolucije naveo da se usklađivanje spoljne politike sa Evropskom unijom odnosi i na stav prema Rusiji, prenosi Tanjug.
"Parlament pozdravlja posvećenost Vlade Srbije evropskim integracijama i aktivnom sprovođenju društveno-ekonomskih reformi", piše u dokumentu koji će se tokom ovog meseca naći pred članovima Spoljnopolitičkog komiteta EP.
U nacrtu rezolucije ukazuje se da je temeljna primena usvojenih reformskih zakona ključan indikator uspeha procesa integracija i da je neophodan dalji napredak na reformi pravosuđa, kako bi što pre bila otvorena poglavlja 23 i 24 pregovaračkog procesa koja se odnose na vladavinu prava.
"Pozivamo Srbiju da uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa EU, uključujući i politiku prema Rusiji, uz žaljenje što se Srbija nije pridružila restriktivnim merama prema Rusiji", piše u nacrtu.
Kada je reč o dijalogu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, u Mekalisterovom nacrtu konstatovano je da je taj proces tokom prošle godine bio usporen, zbog izbora u Srbiji i na Kosovu, uz poziv da se dijalog na visokom političkom nivou nastavi što pre.
"Podvlačimo da pregovarački okvir zahteva napredak u procesu normalizacije pod poglavljem 35 paralelno sa napretkom ostalih poglavlja, kao i da poglavlje 35 treba otvoriti među prvima", navodi se u dokumentu.
Mekalister je pohvalio Srbiju zbog unapređenja regionalnih odnosa i u tom smislu posebno pomenuo posetu albanskog premijera Edija Rame Beogradu u novembru prošle godine.
Srbija se takođe pohvaljuje zbog usvajanja Strategije protiv diskriminacije i uspešnog održavanja Parade ponosa u septembru.
Kada je reč o borbi protiv korupcije, uz pohvale zbog pokretanja nekoliko procesa korupcije na visokom nivou, piše da je neophodan značajan napor da se pravni okvir u potpunosti primeni, uz dodeljivanje adekvatnih resursa antikorupcionim telima.
"Curenje podataka iz istraga u medije su izvor ozbiljne zabrinutosti zbog kršenja pretpostavke o nevinosti i treba da bude istraženo u skladu sa zakonom", piše u nacrtu.
Zabrinutost se izražava i zbog pogoršanja uslova za puno izražavanje slobode mišljenja u Srbiji i pretnji novinarima, uz zahtev da se vlasnički odnosi u medijima učine transparentnim.
Nacrt rezolucije sadrži i kritiku na račun člana 234 Krivičnog zakonika koji se odnosi na zloupotrebu službenog položaja, uz upozorenje da taj član i dalje dozvoljava suviše široku interpretaciju.
Na kraju, Srbija se poziva da što pre uskladi svoju energetsku politiku sa evropskim pravilima i da što pre pristupi rekonstrukciji "Srbijagasa" kako bi se omogućila konkurentnost u ovom sektoru.
Mekalister će nacrt predstaviti članovima Spoljnopolitičkog komiteta 19. januara, a on će, nakon dva kruga rasprave i podnošenja amandmana, u konačnom obliku biti usvojen na plenarnom zasedanju u martu.