Vesti
Politika
Joksimovićeva: Uspešno završen skrining, idemo dalje
24.03.2015. 20:00
Izvor: RTS
Joksimovićeva: Uspešno završen skrining, idemo dalje
Skrininzi za sva poglavlja u pregovorima sa EU uspešno su završeni, izjavila je ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović, koja očekuje otvaranje prvih poglavlja tokom ove godine.
Jadranka Joksimović je rekla da proces skriniga, analize domaćeg i predstavljanja evropskog zakonodavstva, pokazuju da su timovi iz resornih ministarstava bili dobro pripremljeni i posvećeni i da su izneli posao na pravi način", prenosi Tanjug.
Ministarka je ocenila da je jedna od manjkavosti u dosadašnjem procesu bila to što još nije formiran uži pregovarački tim sa kompetentnim ljudima koji će sektorski da prate poglavlja, ističući da će to morati da se učini ove godine, kad nam sledi faza otvaranja pregovora.
"Kad se otvore poglavlja, onda ne pregovaramo o standardima, već o načinima i rokovima kad ćemo da primenimo određene stavke iz zakonodavstva EU u naše zakonodavstvo. Zato su potrebni dobri pregovarači, kako bi se ispregovarali dobri rokovi i najbolji načini primene evropskog standarda", rekla je Jadranka Joksimović.
Prema njenim rečima Srbija može da bude ponosna na pregovaračke grupe, koje su činili pre svega zaposleni u resornim ministarstvima, a koje su u procesu skrininga iznele najveći deo posla.
Nakon bilateralnih i eksplanatornih skrininga, objašnjava ministarka, Evropska komisija pravi izveštaje u kojima ocenjuje usklađenost srpskog zakonodavstva sa evropskim i utvrđuje kriterijume za otvaranje poglavlja, odnosno šta je to što Srbija mora da uradi da bi mogla da otvori poglavlja.
Radi se na akcionim planovima za poglavlja 23 i 24, najzahtevnijim političkim poglavljima, koja su već prošla kroz nekoliko faza komentara, naglašava Jadranka Joksimović.
"Na tome se radi da bismo, i ja verujem da hoćemo, ove godine uspeli da otvorimo ta važna politička poglavlja, a ne zaboravljamo ni Poglavlje 35, koje se tiče dijaloga Beograda i Prištine i primenu Briselskog sporazuma", rekla je Joksimovićeva.
Govoreći o pojedinačnim poglavljima i efektima primene onoga što se u njima pregovara, ministarka je navela i nekoliko primera.
Tako, Poglavlje 8, u kojem se tretira politika konkurencije, podrazumeva da će građani imati niže cene, bolju uslugu i širi izbor na tržištu kada Srbija postane članica EU i ispuni sve zahteve.
U poglavlju 10, koje se tiče informacionog društva i medija, pregovara se, između ostalog o digitalizaciji i uvođenju elektronskog potpisa, koji skraćuje vreme i troškove poslovanja.
Zahvaljujući pregovorima u Poglavlju 11, koje se tiče poljoprivrede i ruralnog razvoja, našim poljoprivrednicima će biti dostupno tržište od više od 500 miliona ljudi.
Podsetila je da će srpski poljoprivrednici već od sledeće godine moći da koriste predpristupne fondove, ali i istakla da će ti fondovi biti mnogo veći kad postanemo članica EU, te podsetila na Poljsku koja je, svoju poljoprivredu razvila do "neslućenih razmera" efikasnim korišćenjem novca EU.
Poglavlja 23 i 24 tiču se borbe protiv korupcije, efikasnog i nezavisnog pravosuđa, stabilne pravne države, čime se stvara pogodan okvir za nove investicije.
"U poglavlju 24 govorimo o jednom od najvećih postignuća EU, to je ukidanje unutrašnjih granica, za koje je potrebna ozbiljna priprema, zahteva se intenzivan rad i kad postanete članica EU", rekla je Joksimović.
Ministarka je naglasila i da će Srbija, kad postane članica EU, imati mogućnost punopravnog učešća u programima EU za istraživanje, što znači uključivanje naših naučnika istraživača u velike projekte za inovacije, istraživanja, nauku, kao i da će sprski studenti moći da studiraju na evropskim univerzitetima pod istim uslovima kao i studenti zemlje u kojoj je univerzitet.
To su sve teme u poglavljima 25 i 26, o nauci, obrazovanju i kulturi, objasnila je Jadranka Joksimović.
"U okviru poglavlja obrazovanje i kultura, postoje programi EU koji su namenjenji za razvoj, očuvanje i promovisanje kulture i tradicije zemlje članice, tako da se ne radi o utapanju u nešto što ne poznaje i ne vrednuje našu specifičnost, naprotiv za to se izdvajaju velika sredstva", dodala je Joksimović.