Vesti
Politika
Kosovu u novom ustavu Srbije - suštinska autonomija13.09.2006. 09:00
Izvor: Danas
Skupština Srbije usvojila izveštaj pregovaračkog tima o toku pregovora o statusu Kosova i Metohije
Beograd - Kosovo i Metohija je neodvojivi deo Srbije koji u novom ustavu, čiji rad treba što pre okončati, treba da ima položaj suštinske autonomije u okviru suverene i demokratske republike Srbije, a obaveza svih državnih organa je da zastupaju i štite državne interese Srbije u KIM u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima. Ovo je jedinstven stav koji je juče na vanrednoj sednici zauzela Skupština Srbije pošto su joj predstavnici pregovaračkog tima, u prisustvu predsednika i premijera Srbije Borisa Tadića i Vojislava Koštunica i ministara, podneli izveštaj o toku pregovora o budućem statusu KIM od 24. februara do 10. septembra.Skupština je osudila izjavu specijalnog izaslanika UN za pregovore o Kosovu
Martija Ahtisarija o tome da su Srbi krivi kao nacija. Ta izjava je podjednako
uvredljiva za Srbiju, srpski narod i celokupnu međunarodnu zajednicu, navodi se i dodaje da je ovakav stav suprotan načelima na kojima počiva međunarodni poredak, demokratske vrednosti i ponajviše samom mandatu Specijalnog izaslanika UN.
- Skupština Srbije mora da nađe trajan i sveobuhvatan odgovor na sve moguće teškoće koje nam predstoje oko Kosova. Čvrsto sam uveren da je naš najbolji odgovor i po dalekosežnosti i po snazi potrebnoj da kroz vreme izdrži sve pritiske i sva iskušenja koja se mogu u međuvremenu izroditi, u tome da jednodušno, u najkraćem roku, do kraja decembra donošenjem novog ustava u Skupštini Srbije potvrdimo jedinstven i neodustajan stav da je Kosovo sastavni deo Srbije. S druge strane, svako rešenje koje bi se zasnivalo na nametanju, sili i pravnom nasilju ne bi predstavljalo ništa drugo do golo i brutalno otimanje naše teritorije - izjavio je premijer Vojislav Koštunica obraćajući se poslanicima.
NA POSEBNO ODOBRAVANJE PARLAMENTA NAIŠLE SU KOŠTUNIČINE REČI:
- Ništa ne sme da ostane nedorečeno, ništa mutno, ništa maglovito i ništa nejasno. Naprotiv, mi moramo, gledajući se oči u oči s onima koji odlučuju o sudbini Kosova, a time i o sudbini same Srbije, svim demokratskim sredstvima braniti svoj suverenitet pred celim svetom i ozakoniti svoj stav. Otkada postoji Srbija, svaki pripadnik našeg naroda rađa se i umire sa svešću da je Kosovo uvek bilo i da će zauvek biti sastavni deo Srbije. Nama, koji u ovom trenutku predstavljamo građane Srbije, pala je u deo najveća obaveza, da ovu istinu iznova potvrdimo upisujući je, ovog puta, velikim i neizbrisivim slovima u novi ustav Srbije. To znači samo jedno, za državu Srbiju Kosovo nikada neće biti nezavisno. Isto tako, to znači da će za Srbiju, čak iako bi pravnim nasiljem bilo oteto, Kosovo prema ustavu države uvek biti njen sastavni deo.
- Odlukom da se u novi ustav Srbije zapiše neoboriva istinu da je Kosovo sastavni deo Srbije svima šaljemo nedvosmislenu poruku da državu Srbiju, kada je reč o KIM, obavezuje jedino i isključivo ono što stoji u njenom ustavu. Drugim rečima, čitav svet mora znati da će sve dok postoji država Srbija Kosovo za nas biti njena neodvojiva pokrajina - rekao je premijer Srbije Vojislv Koštunica juče obraćajući se poslanicima na vanrednom zasedanju Skupštine Srbije posvećenom pregovorima o Kosovu i Metohiji.
On je dodao kako je "suštinski interes Srbije da donese novi ustav u kojem ćemo jednodušno, voljom svih partija, a što je od svega važnije voljom čitavog naroda i svih građana izraženom na referendumu, potvrditi da je KIM jednostavno Srbija":
BEZ PREPREKA DO USTAVA
- Ako je dosad i bilo prepreka da se donese novi ustav, sada, kada je Kosovo u pitanju, sve mora da se potčini ovom najvišem državnom i nacionalnom interesu. Naravno, možemo odbaciti svaku pomisao da referendum u novom ustavu možda ne bi uspeo. Čvrsto verujem da svi delimo uverenje da nema građanina Srbije koji ne bi izašao na referendum o novom ustavu samo zato da potvrdi kako je Kosovo naše i kako zauvek ostaje sastavni deo Srbije - rekao je Koštunica.
Premijer je još poručio da bi "pre nego što bilo kome padne na pamet da nam kaže da treba da se odreknemo jedne šestine naše teritorije na kojoj je ponikla naša država i gde se rodio duh naše nacije i kulture, morao razmisliti o tome da se takav slučaj, bolje reći eksperiment, još nije dogodio u evropskoj istoriji".
- Ako bi se javila neka država koja je spremna da umesto Srbije pokloni 15 odsto svoje teritorije, možda bi tako moglo da se izađe u susret ispoljenoj veri i volji Albanaca da stvore još jednu svoju državu, a što se Srbije tiče, Kosovo i Metohija je naša teritorija i niko neće moći da poklanja ono što je naše - rekao je Koštunica i podvukao da "to što Srbija učestvuje u razgovorima o statusu KIM ne znači da bi ona time mogla da da legitimitet i nekom nametnutom rešenju, već je spremna da da legitimitet samo rešenju koje je rezultat dogovora i koje predstavlja kompromis".
Predsednik Srbije Boris Tadić je naveo da je svake nedelje dok je boravio u nekoj od prestonica, posebno sa onima koji imaju članstvo u SB UN zastupao jedinstven stav u kome država Srbije jasno kaže da ne prihvata nezavisnost KIM, podelu Srbije, kao ni kršenje međunarodnih akata koji mogu imati dalekosežne posledice po stabilnost i čitavog Balkana i nekih drugih zemalja u Svetu.
- Pred javnošću želim još jednom da potvrdim činjenicu i odgovorim na pitanja iz debate. Upravo je Skupština tražila da se nastupi sa jedinstvenim pregovaračkim timom. Nemoguće je tražiti da imamo dva izveštaja predsednika Vlade i predsednika Republike. Najvažniji zadatak sa kojim se pregovarački tim suočava je očuvanje državnih interesa. Taj zadatak obavljamo sa velikom snagom. Ovo je veoma težak proces u kojem se suočavamo sa velikim iskušenjima. Postoji nekoliko državnih institucija koje odgovaraju građanima, pored Vlade i predsednika tu je i Parlament. Ako bilo kojim gestom smanjimo kredibilitet našeg tima, neko bi mogao pomisliti, nedao Bog, da neko od poslanika misli da nam nije stalo do Kosova. Važno je da o tome mislimo u svakom trenutku pregovaračkog procesa - rekao je Tadić.
On je ocenio da je u toku jučerašnje rasprave bilo dobrih predloga od kojih će premijer i on odabrati najbolje i uključiti ih u pregovaračku taktiku, oslanjajući se na logičan stav da se mora podizati kapacitet naše pregovaračke pozicije, a ne da se ona dovede u pitanje.
PREGOVARAČKI KAPACITET
- I optužba da mi zveckamo oružje kao i svaka takva izjava, dramatično snižava naš pregovarački kapacitet. Veoma je teško voditi pregovore. Svi mi koji u njima učestvujemo molimo sve druge institucije da ne odmažu. Bilo kakvo spominjanje oružja snižava kredibilitet naše zemlje. Mi se upravo oslanjamo na međunarodni pravni poredak. To nam je najsnažniji argument na koji se pozivamo. Kad saopštavamo u javnostinešto što nam je milo u srcu moramo da vodimo računa o posledicama tog stava. Više nego ikad nam je potrebna politička odgovornost - poručio je Tadić.
Tadić je posebno istakao pitanje koje tretira status naših građana na KIM i rekao da podržava inicijative koje idu u pravcu rešavanja njihovih egzistencijalnih problema. I kad se pripadnici drugih naroda nalaze u nevolji, mi moramo da pomognemo, naprimer kad prete epidemije, da ponudimo zdravstveni tretman, rekao je Tadić ističući da je veoma važno u svakom trenutku pregovaračkog procesa da podižemo vlastiti kredibilitet.
- Stojim iza pregovaračkog procesa i platforme, o njoj neprekidno odlučujem, nastavićemo taj proces do poslednjeg trenutka braneći time integritet i suverenitet i brinući o interesima naših građana i braneći standarde i stabilnost čitave Evrope. Novo ustavno rešenje mora na poseban način da tretira KIM i smatram da je takvo rešenje izuzetno važno da bi se naš nacionalni, državni ali i za ekonomski interes ove zemlje, njenu stabilnost i sigurnost njenih građana - rekao je Tadić i na kraju govora zahvalio i "onim poslanicima koji nisu pazili, da im kažem da usmerenost njihovih glava nije uticala na to da li slušaju ili ne".
Premijerov savetnik Slobodan Samardžić je, predstavljajući izveštaj šestomesečnog rada državnog pregovaračkog tima koji su sačinili on i Leon Kojen, naveo da dosadašnji tok pregovora nije dao opipljive rezultate, ali da bi bilo pogrešno zaključiti da su pregovori bili nekorisni sa stanovišta odbrane vitalnih nacionalnih i državnih interesa. On je ukazao na to da je sada svima jasno da zbog odlučnosti Srbije kosmetsko pitanje više ne predstavlja lak zadatak, kako se činilo na početku pregovora.
- Crno-bela percepcija Srba i Albanaca više nije održiva, a samim tim ni obećanja o nezavisnosti Kosova koja su olako davana albanskoj strani 1999. Ako bi došlo do pokušaja da se Srbiji nametne nezavisnost KIM, ne treba potpuno isključiti ni mogućnost da se u tom cilju iskoriste i dodatna sredstva pritiska na našu zemlju. Pitanja kao što su obaveze prema Tribunalu u Hagu, proces pridruživanja EU, položaj i status Republike Srpske, tužba BIH protiv Srbije na Međunarodnom sudu pravde u Hagu, sve će se to sutra povezati s budućim statusom Pokrajine i, možda tako primorati Srbija na popuštanje. Sva politika ove vrste biće odlučno odbačena. Jedino što ona može da donese je destabilizacija u regione - poručio je Samardžić.
IPAK, SAGLASNI
Uprkos povremenim iskakanjima u istoriju i "podsećanjima" na to ko je kriv za sudbinu Kosova, predstavnici poslaničkih grupa u parlamentu bili su jednodušni da treba da budu jedinstveni kada je Pokrajina u pitanju. Šef kluba SRS Tomislav Nikolić je primetio da je pregovarački tim "udario o zid" i da je "nedorečeno šta će biti dan posle". On je ocenio da je Vlada suviše blaga prema Ahtisariju od koga je Srbija dobila dva šamara, ali da nije ni jedini, niti prvi koji je optužio ceo narod za kolektivni zločin.
Nikolić je opomenuo predsednika države Borisa Tadića što se nije obratio poslanicima na početku sednice i upitao ga šta znači njegova izjava da ne smemo ući u sukob sa SAD i kako ćemo se braniti ako nas neko napadne oružjem. Za Vuka Draškovića Nikolić je rekao da ne može da učestvuje u pregovorima, jer ga ova skupština nije izabrala za ministra spoljnih poslova. Još je oštriji bio Aleksandar Vučić (SRS) koji je rekao da se Ahtisari pojavio s nacističkim sindromom, na šta je reagovao potpredsednik iz DS Milan Marković rečima da Vučić time skuplja jeftine političke poene.
Dušan Petrović, šef poslaničke grupe DS, istakao je da moramo biti odlučni, ali da je u politici najstrašnije ne biti realan. Prema njemu vitalna važnost je proces decentralizacije kako bi građani Srbije koji su ostali na Kosovu mogli tamo da organizuju život, a preduslov za to je finansiranje lokalne samouprave, ali i da najveću brigu države, pored njih, treba da imaju oni koji su 1999. raseljeni.
- Bez sposobnosti države da održi demokratski kapacitet nema dobrog života i stabilnosti regiona - poručio je Petrović, dodajući da DS predano učestvuje u procesu donošenja novog ustava Srbije kako bi bio završen u najkraćem mogućem vremenu.
Replicirajući Nikoliću, Petrović je rekao da nema dan posle, jer živimo u vremenu posle godina u kojima neki nose teret odgovornosti za posledice svoje politike.
- Moćni politički centri na planeti smatraju da KIM treba da dobije nezavisnost, ali Srbija će svim sredstvima da ih ubedi da je i u njihovom interesu da pomognu Srbiji da sačuva državni suverenitet i teritorijalni integritet.
Šef poslaničkog kluba G17 Plus Miloljub Albijanić je ukazao na to da je važno svetu pokazati da stojimo na jedinstvenom stanovištu i istakao da je ohrabrenje što će ustav biti donet u što kraćem roku i da Kosovo bude u njemu. On je napomenuo i da ekonomija treba da poveže decentralizovane opštine ne samo između sebe na Kosovu, nego i sa Srbijom. Međutim, šef socijalista Ivica Dačić smatra da se ne treba baviti decentralizacijom ako Kosovo bude nezavisno i suprotstavio se ocenama da je za sve kriva bivša vlast, jer je "problem Kosova separatizam i terorizam i u pitanju je geostrategija na ovom prostoru, a ne režim".
Beograd i Priština 15. septembra ponovo o Mitrovici
Beč - Nove opštine na Kosovu i pitanje Kosovske Mitrovice ponovo će biti u fokusu nastavka pregovora Beograda i Prištine o decentralizaciji, na sastanku zakazanom za 15. septembar u Beču. Kako je saopštio Unosek, zamenik specijalnog izaslanika UN za status Kosova Alber Roan predsedavaće sastankom koji će biti održan u "Austrija centru". Sastanak će početi u 10 sati, a na kraju razgovora, planiranom za 17 sati, učesnici će se obratiti javnosti na konferenciji za novinare.
Prethodna runda pregovora o decentralizaciji održana je 7. septembra. I tada je bilo planirano da u središtu pažnje budu nove opštine i pitanje Kosovske Mitrovice, ali su pregovarači stigli samo da razgovaraju o nadležnostima opštinskih vlasti. Glavna primedba srpske strane bila je što Priština želi da se u okviru decentralizacije ista ovlašćenja daju i novim srpskim opštinama i opštinama sa albanskom većinom iako, kako je rekao koordinator srpskog tima Slobodan Samardžić, albanskim opštinama i Albancima na Kosovu nije potrebna posebna zaštita.
Anan apeluje na Beograd i Prištinu
Kofi Anan, generalni sekretar UN, pozvao je srpsku i albansku stranu da budu fleksibilnije u svojim stavovima u pregovorima o budućnosti Kosova jer je "odgovornost obe strane da pronađu zajedničke tačke i održivo rešenje". U izveštaju pripremljenom za današnju redovnu tromesečnu sednicu Saveta bezbednosti UN o Kosovu, Anan je izrazio zadovoljstvo što se proces utvrđivanja budućeg statusa odvija uz aktivno učešće obe strane, ali i žaljenje što je u pregovorima pronađeno malo zajedničkih tačaka. Srpska strana ostala je privržena "suštinskoj autonomiji", a kosovska delegacija "punoj nezavisnosti", što ostavlja "minimalni prostor za pregovore", upozorio je generalni sekretar.
"Ponovo pozivam obe strane da u tim razgovorima učestvuju u duhu kompromisa", naveo je Anan i dodao da "podrška međunarodne zajednice ostaje ključna da bi se obezbedio napredak" u pregovorima. Bez obzira na ishod, političko rešenje neće eliminisati mnoge teškoće sa kojima će Kosovo biti suočeno još dogledno vreme, poručio je Anan.
Dragan Todorović novi poslanik SRS
Skupština je juče bez diskusije potvrdila mandat Draganu Todoroviću sa izborne liste SRS koji je zauzeo upražnjeno mesto preminulog poslanika SRS Miroslava Nedeljkovića. Tome je prethodilo glasanje na sednici Administrativnog odbora. Za dodelu mandata Todoroviću glasalo je osam članova Odbora, dok je Željko Ivanji iz G17 Plus bio protiv. Ivanji smatra da je dodela mandata nezakonita, budući da je Todorović dao ostavku na mesto poslanika u Skupštini Srbije da bi prešao u savezni parlament.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…