Vesti
Politika
Čekanje prve penzije treniranje strpljenja
13.09.2006. 16:00
Izvor: Danas
Zašto se u Srbiji i dalje "probija" zakonski rok za penzionisanje
Beograd - Nedostatak dokumentacije i nedovoljan broj službenika u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih jedina su objašnjenja koja treba da opravdaju "probijanje" zakonskog roka za penzionisanje građana Srbije. Sudeći prema broju poziva koje je Danas dobio od građana, njima je slaba uteha i to što će im jednog dana stići sve zaostale penzije.
Gotovo je izuzetak da ček s prvom penzijom dođe za dva meseca, koliko je Zakonom o PIO propisano da traje procedura rešavanja zahteva. Statistički podaci Fonda iz juna ove godine pokazuju da se 70 odsto zahteva reši za četiri meseca, a procedura za oko devet odsto zahteva traje deset i više meseci. Još veće strpljenje je potrebno za čekanje prve penzije koja se ostvaruje na osnovu međudržavnih sporazuma. Postupak za njihovu realizaciju može da se oduži i do dve ili više godina, kažu u Odeljenju za statistiku Fonda. Prema njihovim rečima krivac je neagilnost drugih država da proslede dokumenta potrebna za dalju proceduru u matičnom fondu. Praksa govori da je Švedska najveći "lenjivac" među državama s kojima Srbija ima zaključene sporazume o socijalnom osiguranju.
Kako navode u Fondu, postupak penzionisanja u Srbiji može da se završi u zakonskom roku jedino u slučaju ako je zaposleni ceo radni vek proveo u jednom preduzeću, a poslodavac mu uredno izmirivao sve obaveze. Ipak, takvih je poslednjih godina sve manje jer je, kažu u Fondu, u privredi Srbije napuštena ranija praksa da preduzeća istovremeno izmiruju i plate i doprinose zaposlenima. Sve češće se, naime, događa da u nedostatku novca poslodavac isplaćuje zarade zaposlenima ne pokrivajući to uplatom odgovarajućih doprinosa. Ovakvo nepoštovanje zakona i izostanak sankcija dovodi do "rupa" u dokumentaciji koje tokom procedure rešavanja stvaraju čitav lanac problema. U Fondu navode da je često nemoguće doći da potrebnih podataka u preduzeću u stečaju, ili nepostojećoj firmi. Službenici koji obrađuju zahteve objašnjavaju da problem u proceduri može da napravi i samo jedna firma u kojoj je zaposleni ostvario mali deo staža, ali bez pokrića u doprinosima. U tom slučaju njega "spasava" privremeno rešenje koje se može za početak izdati, ali samo ako bez spornog staža ima uslove za penzionisanje.
Među najčešćim razlozima koji se navode "u odbranu" činjenice da je procedura do prvog penzionerskog čeka spora su i novi vlasnici bivših društvenih firmi koji, iako su obavezni, vešto odbijaju da plate zaostale obaveze.

Pretrpane službe

Fond za PIO zaposlenih Srbije prošle godine je izdao najmanje milion različitih rešenja i uverenja - više od polovine dokumenata nije imalo direktne veze s pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja (takozvana uverenja o životu, potvrde o osiguranju koje su u novije vreme uslov za dobijanje viza za pojedine zemlje, zahtevi za potvrđivanje staža iz bivših republika SFRJ, potvrde za uvoz automobila, rešenja o uplati doprinosa, listinzi o stažu i zaradama). Nova zakonska mogućnost povezivanja radnog staža od početka godine skoro je udvostručila zaduženja službi Fonda pa je nedovoljan broj zaposlenih još jedan "dežurni krivac" za testiranje nerava novopečenim penzionerima u Srbiji.