Vesti
Društvo i ekonomija
Dinkić i Naumov lome koplja zbog struje13.09.2006. 16:00
Izvor: Glas javnosti
Ministar finansija meša se u rad Agencije za energetiku i poslovanje Elektroprivrede
BEOGRAD - Izbori u Srbiji su sve bliži, a obećanja političara građanima, koja su po pravilu teško ostvariva, sve su brojnija. Najgora su ona kojim se pokušava steći politička popularnost preko narušavanja imovine države, za koju retko ko smatra da je nečija. U tom svetlu, a ničim izazvan, ministar finansija Mlađan Dinkić obećao je građanima da struja u ovoj i celoj 2007. godini neće poskupeti ako dinar ostane stabilan, a inflacija pod kontrolom, jer "Elektroprivreda Srbije sasvim dobro funkcioniše sa cenom od četiri evrocenta za kilovat sat i pritom ima i pozitivne finansijske rezultate".Dinkić nije pomenuo Agenciju za energetiku koja je u Srbiji jedina nadležna za analizu troškova koji nastaju proizvodnjom, prenosom i distribucijom struje, kao i gasa, nafte i derivata. Pošto Vlada Srbije odobrava cenu električne energije, ne bi bilo dobro da Agencija predloži višu cenu na osnovu opravdanih troškova, a vladajuće stranke to odbiju zbog političkih razloga. Jer, setimo se, takva situacija dovela je Srbiju u poziciju da 2000. godine ima čak 55 dana redukcija.
Zbog izjave Dinkića, negodovao je i resorni ministar Radomir Naumov, koji je istakao "da je prošlo vreme kada je cena električne energije mogla da bude jedini mehanizam za suzbijanje inflacije". Naumov je istakao da cena struje mora da počiva na opravdanim troškovima proizvodnje, i pozvao se na Atinski ugovor, po kome je Srbija postala članica Energetske zajednice Evrope. Naumov je takođe istakao da više ne sme da se desi da elektroprivredni sistem jedini ponese teret makroekonomskih planova i namera za suzbijanje inflacije. "Rušenje elektroprivrednog potencijala zarad socijalne politike Srbija je imala krajem devedesetih godina, i to više ne sme da se desi", istakao je Naumov.
Predsednik Saveta Agencije za energetiku LJubo Maćić kaže da "nije prilika da se Agencija sada izjašnjava da li će struja poskupeti".
- Tokom jeseni, u skladu sa Zakonom, treba da prođe procedura po kojoj Elektroprivreda Srbije od Agencije traži mišljenje kako i u kom procentu će EPS zatražiti korekciju cene struje. Do sada smo napravili metodologije po kojima kompanije računaju svoje troškove i predlažu svoje cene. To je usvojeno krajem jula. Po tim metodologijama ne određuju se troškovi zbirno za EPS u celini, kako je bilo do sada, već se troškovi sagledavaju po delatnostima. Od proizvodnje struje, pa i uglja. Zatim se analiziraju i troškovi u distrubucijama po delatnostima, a isto važi i za prenos struje i trgovinu. Takođe, sagledavaju se eventualni dodatni prihodi kompanije u celini, pa se odvajaju prihodi i rashodi od onoga što ide za tarifne kupce da bi se oni zaštitili - objašnjava složenu proceduru određivanja cena Maćić. On dodaje da su metodologije bitne da bi Agencija na osnovu njih došla do nivoa troškova koje sistem trpi, i opravdanih prihoda koji su mu neophodni da bi ih pokrio.
Na osnovu navedene procedure, pojašnjava Maćić, kompanije iz energetskog sektora pripremaju predlog cena za 2007. godinu, koji je u saglasnosti sa onim što stavljaju kao veličine - rashode i prihode - u plan poslovanja za narednu godinu. Agencija, zatim, dodaje on, daje mišljenje na njihov predlog, a zatim sve ide na saglasnost vladi do 1. decembra. Vlada iz nekih razloga, poput makroekonomskih, može da smanji predloženu korekciju cene, ali tada mora imati u vidu i dugoročnije posledice zbog takve eventualne odluke, dodaje Maćić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…