Vesti
Politika
Suštinski ili deklarativno o Kosovu
15.09.2006. 13:00
Izvor: B92
Beograd -- Bez obzira na poruke Srbije o ustavnom definisanju Kosova, o statusu će se odlučivati na drugom mestu, kažu analitičari.
Vlada Srbije je, na osnovu odluke republičkog parlamenta, odlučila da u preambulu radne verziju nacrta novog ustava unese formulaciju kojom se Kosovo definiše kao deo teritorije Srbije sa suštinskom autonomijom. Vlada je saopštila da iz takvog položaja Pokrajine slede ustavne obaveze svih državnih organa da štite interese Srbije na Kosovu u svim unutrašnjim i spoljnopolitičkim odnosima.

Na usaglašavanju teksta novog ustava rade Dragor Hiber, koji zastupa stavove predsednika države i ministar Zoran Lončar, koji zastupa vladin predlog Ustava. Lončar kaže da će o usaglašenom predlogu najpre morati da se izjasne i ostali bitni politički faktori: “Svoj konačni izgleda nacrt ustava Srbije dobiće kada se o njemu izjasne i Srpska radikalna stranaka i Socijalisitička partija Srbije”. On kaže i da će takva odluka ojačati pozicije srpske strane u nastavku pregovora o budućem statusu Kosova, jer će posvedočiti o potpunom političkom jedinstvu vlasti u Beogradu o tom pitanju.

Međutim, Nenad Đurđević iz Centra za nenasilni otpor kaže za B92 da ovakva odluka Vlade Srbije ne može značajnije da utiče na same pregovore o Kosovu, ali će otežavati ideju budućih odnosa prema Kosovu i međunarodnoj zajednici: "Moguće je da je to više usmereno ka stvaranju unutrašnje kohezije, u Srbiji, oko donošenja Ustava i slanju jake poruke međunarodnoj zajednici da ideja davanja nezavisnosti Kosovu ide u pravcu destabilizacije Srbije".

Đurđević kaže da iako je ovo snažna poruka međunarodnoj zajednici, ona nije pravno obavezujuća. To znači da je odluka o budućem statusu Kosova u rukama međunarodne zajednice, zaključio je Đurđević.