Vesti
Društvo i ekonomija
"Problem sa MMF-om zbog NIS-a"
15.09.2006. 13:00
Izvor: B92
Beograd -- Vlada Srbije odobrila inicijativu za privatizaciju Naftne industrije Srbije i dala saglasnost za prodaju 25 odsto kapitala.
Ministar privrede Predrag Bubalo je izjavio da je time potvrđeno da će privatizacija nacionalne naftne kompanije biti u skladu sa Strategijom koju je vlada usvojila pre dva meseca. On je odbacio navode da je došlo do odlaganja u privatizaciji NIS-a, ističući da je do malog zastoja došlo zbog godišnjih odmora i najavio skoro raspisivanje tendera za prodaju NIS-a.

Urednica sajta Enerdži obzerver Sijka Pištolova kaže da veoma ružno zvuči kada kašnjenje u privatizaciji NIS-a ministar Bubalo objašnjava godišnjim odmorima, jer to znači da je "našim ministrima mnogo važnije da provedu svoje godišnje odmore na velelepnim plažama nego da se bave svojim poslom."

Po vladinoj Strategiji privatizacije srpske naftne kompanije predviđeno je da se na prodaju prvo ponudi 25 odsto akcija i da strateški investitor u prve tri godine uloži oko 500 miliona dolara. Kupovinom četvrtine od ukupnog broja akcija NIS-a strateški partner će steći i upravljačka prava, a država će zadržati pravo veta na strateške odluke. Do okončanja prve faze privatizacije, koja će trajati tri godine, strateški investitor će u kompaniju uložiti 250 miliona dolara, dok će svake godine iz dobiti firme investirati po 80 miliona dolara, na koliko se procenjuje godišnja dobit.

Pištolova misli da će doći do veoma ozbiljnog zastoja: "Naime, prema zakonu o privatizaciji, budući vlasnik NIS-a mora da bude većinski vlasnik. U strategiji koju je Meril Linč ponudio, ta mogućnost je isključena. Isto tako, prekršeni su i neki dogovori sa MMF-om koje je čak i sam premijer potpisao."

Urednica Enerdži obzervera očekuje da vlada veoma brzo obrazloži šta će uraditi sa postojećim zakonom o privatizaciji, da li će odlučiti da ga promeni. "Što se tiče MMF-a, mislim da će vlada imati ozbiljan problem, jer možda poslanici u Skupštini neće postaviti pitanje zašto se vrši nezakonita privatizacija NIS-a, ali MMF, kome dugujemo popriličnu sumu novca, sigurno će tražiti neka detaljnija objašnjenja, ne sumnjam da nas čekaju i neke kazne", kaže za B92 Pištolova.

"Mali akcionari će na prihode od privatizacije čekati duže nego Penelopa na Odiseja", slikovita je ona, dodajući da prvo budući strateški partner mora da uloži neki novac u NIS, da se on oporavi, pa da onda i radnici očekuju da se vrednost njihovih akcija na berzi poveća i da onda uživaju u blagodeti svog dugogodišnjeg rada.