Vesti
Politika
U Beču o srpskim opštinama
15.09.2006. 16:30
Izvor: B92
Beč -- U Beču su pri kraju pregovori Beograda i Prištine o broju opština na Kosovu i uskoro će se znati da li su dali ikakve rezultate.
Uprkos navodima medija da bi Marti Ahtisari mogao uskoro da kaže da su mogućnosti pregovora iscrpljene, pregovori su nastavljeni. Jedna od poslednjih tema danas bi trebalo da bude Kosovska Mitrovica i njeno uređenje. Za sada je poznato da su Priština i Beograd u popodnevnom delu razgovora raspravljali o zahtevu Beograda za formiranje 12 novih opština sa srpskom većinom.

U tim razgovorima Beograd je insistirao na povratničkim opštinama kao što su Belo Polje i Osojane.

Koordinator beogradskog tima Slobodan Samardžić rekao je da se u toku prepodneva razgovaralo o opštinama čije formiranje nije sporno. On je naveo da Beograd u pregovorima oko nekih novih opština može da odustane od pojedinih katastarskih jedinica.

"Za sada nema nekog značajnog rezultata, ali mislim da je dobro da se diskusija iscrpe, da svako izloži svoju argumentaciju, pa da onda vidimo da li u manjim grupama možemo da se, da kažem, dogovaramo konkretno oko granica, oko stučnih i manje političkih pitanja. Bitno je da napravimo sporazum. No, što se tiče političkog sporazma oko broja opština i njihovog teritorijalnog rasporeda, još smo daleko", rekao je Samardžić.

On je naveo i da albanski predlog govori o nepovezanim srpskim opštinama, što je za Beograd neprihvatljivo, pošto se neke opštine, poput Lipljana, Gračanice i Novog Brda, mogu povezati u celinu u kojoj se Srbi mogu slobodno kretati.

Međutim, šef albanskog tima Ljutfi Haziri tvrdi da je predlog Prištine utemeljen: "Imamo pet funkcionalnih opština i nudimo još pet, što je deset. Imaćemo još dvadeset opština za većinsko stanovništvo. Uskoro, tj. vrlo brzo u okviru nezavisne države, te opštine će moći da ostvaruju prihod i na taj način opstanu".

Haziri je objasnio da bi prema predlogu Prištine opštine samostalno upravljale u 85 posto svojih poslova, kao i da bi imale samostalne institucije u koje bi bile uključene i dodatne nadležnosti u oblasti obrazovanja i zdravstva.

Za razliku od prethodnih rundi, pregovarači se neće sastati sa Martijem Ahtisarijem, što se objašnjava time je da je ovo nastavak prethodnih pregovora, a ne nova runda.