Vesti
Politika
„Atenolol“ podstiče šećer16.09.2006. 09:00
Izvor: Blic
Pratimo li dovoljno svetske trendove u lečenju i farmakologiji
Lek „Atenolol“, beta-blokator koji se koristi za snižavanje krvnog pritiska, koristi se i dalje iako je odavno poznato da izaziva dijabetes. Nejasno je zašto je ovaj lek, sa najviše neželjenih dejstava, kod nas i najprepisivaniji, iako može da se zameni bilo kojim drugim savremenijim i boljim lekom takođe iz grupe beta-blokatora. Kako je „Blic“ već pisao, na Kongresu kardiologa u Barseloni, predstavljena je studija prema kojoj pacijetni koji koriste „atenolol“ imaju za 50 odsto veće izglede da obole od dijabetesa nego pacijenti koji koriste lekove novije generacije.
„Atenolol“ je najjeftiniji i najstariji beta-blokator i ima najviše neželjenih dejstava. Iako su posle njega usledile generacije boljih, kao što su „konkor“, „nebilet“, „nebivolol“, „bisoprolol“, koji imaju znatno manje uticaja na pojavu dijabetesa, lekari najčešće prepisuju upravo „atenolol“.
Dr Vasilije Antić, pomoćnik ministra zdravlja, uz napomenu da nije kardiolog, kaže da za to mogu da postoje dva razloga - ili lekari na osnovu svog kliničkog iskustva smatraju da taj lek daje najbolje rezultate ili ne prate najnovije trendove u medicini.
Nema smernica
Britanski lekari su nedavno dobili smernice da „atenolol“ ne bi trebalo da prepisuju pacijentima koji pate od hipertenzije i da ovaj lek treba zameniti lekovima iz grupe ACE inhibitora i antagonista kalcijuma. Međutim, domaći lekari, kako kaže doc. dr Biljana Putniković, načelnica kardiologije u KBC „Zvezdara“, za sada nisu dobili nikakve slične smernice. Ona dodaje i da se u ovoj bolnici ovaj lek skoro i ne koristi, već noviji beta-blokatori.
Prema rečima dr Antića, ukoliko se bilo gde u svetu za neki lek ustanovi da ima neželjena dejstva, Agencija za lekove dobija te informacije, obaveštava Ministarstvo zdravlja i sve lekare u Srbiji.
- Kod „atenolola“ se očigledno ne radi o tako drastično lošem uticaju da bi trebalo da reaguje Agencija za lekove, ali bi preporuku o daljem korišćenju tog leka trebalo da da Udruženje kardiologa - kaže pomoćnik ministra zdravlja.
Prema rečima dr Vesne Andrić, interniste i kardiologa u Zavodu za zaštitu zdravlja železničara, beta-blokatori su broj jedan u lečenju koronarne bolesti. Ona dodaje i da iako je poznato štetno dejstvo beta-blokatora, njihov negativan učinak po zdravlje je neznatan u odnosu na korist koju daju.
Prema rečima doktora, u određivanju terapije veliku ulogu igraju i druge bolesti pacijenta, i na osnovu toga se određuje da li će neko korisiti brta-blokatore, ACE inhibitore ili antagoniste kalcijuma.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…