Vesti
Politika
Napetost u zatvorima uoči amnestije
16.09.2006. 09:00
Izvor: Blic
Napetost u zatvorima uoči amnestije
Nezadovoljstvo osuđenika u KPZ Sremska Mitrovica i dalje tinja
BEOGRAD - Dan pošto je Vlada usvojila Predlog zakona o amnestiji, iza zidova KPZ u Sremskoj Mitrovici bilo je napeto, jer veliki broj osuđenika iščekuje raniji odlazak na slobodu, iako je neophodno i da predlog zakona prođe Skupštinu, saznaje „Blic“ od izvora bliskog upravi.


Kako nezvanično saznajemo, zatvorenici u Sremskoj Mitrovici nesmetano izlaze iz svojih soba, okupljaju se, a kontrola je znatno oslabljena. Međutim, juče nismo dobili nijednu potvrdu zvaničnika da se u zatvoru događa bilo šta neobično.

Ugrožena bezbednost

- Oseća se strah među zaposlenima jer je jasno da im je ugrožena bezbednost. Smanjene su sve redovne dnevne aktivnosti zatvorenika koje regulišu čuvari. Zatvorenici šalju zahteve upravi zatvora, koja ih prosleđuje Ministarstvu. Svi imaju mobilne telefone, što im je namerno ili propustom dozvoljeno da unesu. Tako kontaktiraju i sa osuđenicima u drugim zatvorima i dogovaraju se sa njima oko zahteva za amnestiju. Obezbeđenje, čuvari i uprava drže se po strani, ne mešaju se i ne ulaze bez veće potrebe među zatvorenike, zbog bojazni da bi ponovo neko mogao da bude kidnapovan - kaže izvor „Blica“.

Spontani protest je počeo u ponedeljak kada je nekolicina zatvorenika dva sata kao taoce držala komandira i nekoliko stražara. Oni su pušteni posle obećanja da će im izaći u susret oko njihovih zahteva za amnestiju.

Premeštaj

Upravnik KPZ Dušan Makević nedavno je ukazao da je u zatvoru dosegnut maksimalni kapacitet, pa je i do 80 osuđenika razmešteno u jednoj sobi. On je tada najavio da će uskoro biti useljen paviljon koji je u pobuni zatvorenika 2000. zapaljen. Izvor „Blica“ kaže da je planirano da 30 najozlogašenijih zatvorenika bude prebačeno u taj deo. Kako smo već pisali, povod za incident u ponedeljak upravo je bio taj pokušaj da se zatvorenici prebace.

- Novi objekat savremeno je opremljen, ali ima i strože bezbednosne uslove, pa tamo niko ne želi da ode. Kolovođe uglavnom neće biti obuhvaćene amnestijom i znaju da će se ostali, ukoliko njih premeste u renovirani deo, povući jer će najveću korist od amnestije imati zatvorenici osuđeni za lakša dela - kaže sagovornik „Blica“. Stanje u ostalim zatvorima u Srbiji je mirno, ali, kako nezvanično saznajemo, pojedini zatvorenici u KPZ Zabela u Požarevcu i dalje povremeno odbijaju obroke i dnevne aktivnosti.

Zatvori prepuni

Rovito stanje u zatvorima Srbije traje od pobune u KPZ Mitrovica 2000. godine. Od tada su poremećeni odnosi vlasti, uprave i čuvara i na drugoj strani zatvorenika. U srpskim zatvorima nalazi se oko 8.000 ljudi, a njih oko 6.000 je osuđeno pravosnažnim presudama. Teškoj situaciji u zatvorima doprinelo je i povećanje broja osuđenika za 60 odsto u poslednjih šest godina. I pored najava izgradnje novih zatvora, još nema pomaka, te je amnestija jedan od načina da se zatvori rasterete.

Ministar pravde Srbije Zoran Stojković izjavio je da je stanje u srpskim zatvorima loše i da su oni pretrpani. On je rekao da će godišnji izveštaj o stanju u zatvorima i zatvorskim uslovima uskoro biti dostavljen Komitetu protiv torture UN. Predlogom zakona o amnestiji, koji je u četvrtak usvojila Vlada Srbije, predviđa se da se osuđena lica oslobode izdržavanja četvrtine kazne, ali ne i oni koji su osuđeni za najteža krivična dela.

Delegacija međunarodnog Komiteta za sprečavanje torture je 2004. godine posetila zatvor u Sremskoj Mitrovici, Okružni zatvor i zatvorsku bolnicu u Beogradu i sačinila izveštaj u kom ukazuje na nasilje među zatvorenicima u Sremskoj Mitrovici i u nešto manjoj meri u Okružnom zatvoru u Beogradu i tražila od vlasti da osmisle strategiju za sprečavanje takvih događaja.

„Činjenica je da je ukupno stanje u zatvorima ozbiljno pogoršano zbog višegodišnje nebrige i zbog prenaseljenosti“, navela je delegacija.