Vesti
Politika
Agonija putničkog saobraćaja
17.09.2006. 15:00
Izvor: Glas javnosti
"Železnice Srbije" ukinule nešto manje od 100 vozova
BEOGRAD - Srpski vozovi sve više postaju antikvitetna prevozna sredstva, a nastavi li se ovakvim tempom (ne) ulaganja, putnički saobraćaj za nekoliko godina neće ni postojati. Samo u poslednjih godinu dana ukinuto je i redukovano skoro 100 putničkih vozova iz više razloga - nedostatka lokomotiva, putnika, primarnog teretnog saobraćaja...

Naime, prema podacima "Železnice Srbije", od uvođenja reda vožnje od septembra prošle godine ukinuto je nešto manje od 100 vozova. Zbog nedostatka voznih sredstava ukinuto je 15 vozova. Po dva na relaciji Niš - Beograd, Prijepolje - Beograd i Niš - Dimitrovgrad. Zatim, čak četiri ne saobraća od Kraljeva do Stalaća i od Rume do Loznice. Trenutno, zbog povećanog obima teretnog saobraćaja, odnosno prebacivanja lokomotiva na prevoz robe 45 vozova je ispalo iz "koloseka". Opet je najviše oštećeni Niški region. Naime, od Niša do Dimitrovgrada sada ima četiri voza manje, a od Niša do Aleksinca i Leskovca dva, odnosno jedan manje. Za tri voza je "oštećen" potez do Preševa, a za dva trasa do Beograda. Pored ovoga i "Beovoz" pretrpeo je značajnu redukciju. Ukinuta su čak 22 voza, a najviše od Pančevačkog mosta do Male Krsne i na potezu Ripanj - Pančevo. Jedini koji su dobro prošli, i kojima su naknadno uvedeni novi vozovi u red vožnje, jesu Kraljevčani i Čačani. Oni su dobili po dva voza.

Sagovornik Glasa iz "Železnica Srbije" upozorio je da je putnički saobraćaj u agoniji i da za par godina možda neće ni postojati.
- Zabluda je da ljudi ne žele da se prevoze vozom. Potrebno je imati samo dobru ponudu i cela stvar je rešena jer svako želi da se vozi udobno, sigurno, brzo i jeftino. Ovako, kad se ne ulaže u putnički saobraćaj, odnosno kad se ulaže manje od planiranog, a imamo kola stara u proseku 30 godina, ne može da se garantuje redovnost saobraćaja. Putnici ne žele da krenu na vreme, a posle da ne znaju kad će voz da stigne. Na taj način njihov broj se godinama smanjuje. Sada se na teretni saobraćaj prebacuju lokomotive i biraju linije gde nema putnika. Kažu tu i tu nema putnika, pa može da se prebaci lokomotiva. A kako sam već rekao, ako ulaganja nema, uskoro neće biti ni putnika ni vozova - kaže on i objašnjava da je za sledeću godinu planirano oko tri milijarde dinara za opravku kola, a da će biti dobro ako dobiju 600 miliona dinara. Prema njegovim rečima država mora da odluči da li joj treba, ili ne, putnički saobraćaj.

- Država mora da preseče jer je suludo održavati vozni park sa toliko para. Razlog je što će se uvek događati kvarovi, otkazivaće se red vožnje... Pa ko će onda želeti da putuje vozom. Država mora da napravi strategiju i da se po njoj radi. Slično kao što su uradili Hrvati. Napravili su četvorogodišnji plan, po kom će u obnovu putničkog saobraćaja biti uloženo dve milijarde dolara. Ili bar da se kupuju nova vozna sredstva. Sve ostalo je besmisleno - tvrdi on.

SVETLOST NA KRAJU TUNELA

Direktor JP "Železnice Srbije" Milanko Šarančić rekao je za Glas da se ozbiljno radi na modernizaciji putničkog saobraćaja i da je sada prva na redu nabavka još deset putničkih garnitura.
- U akciji sa Ministarstvom za ekonomske odnose spremamo se za projekat, odnosno za ekstrapovoljan kredit Kraljevine Španije, od 32,5 miliona evra. Sav novac će biti uložen u modernizaciju 10 kušet i 20 kola prvog razreda, ali i nabavku još 20 novih garnitura. Procenjujemo da bismo do kraja sledeće godine trebalo da imamo moderan putnički saobraćaj. Pored ovoga, uskoro ćemo sa Ministarstvom za kapitalne investicije i Ministarstvom finansija razgovarati o kompletnoj modernizaciji putničkog saobraćaja - najavio je Šarančić. Kako nam je rekao, za "Železnice" bi bilo najbolje da vlada preuzme sve obaveze preduzeća koja su nastala prethodnih godina.
- Ta cifra u narednih 12 godina iznosi 300 miliona evra. Primera radi "Železnica" svakog dana, iz sopstvenih sredstava, plaća 100.000 dolara na osnovu obaveza iz prethodnog perioda - ističe Šarančić.