Vesti
Društvo i ekonomija
Niko nije pokušao da utiče na nezavisnost organizacije
18.09.2006. 09:00
Izvor: Danas
Niko nije pokušao da utiče na nezavisnost organizacije
Hans Vilnat, predsednik međunarodne Asocijacije za zaštitu potrošača
Organizacije za zaštitu potrošača ostvaruju sve veći uticaj na globalne privredne tokove, a osnova njihovog delovanja je nezavisnost u odnosu na proizvođače. U razgovoru za Danas, Hans Vilnat, predsednik nemačkog Štiftung Varentesta, ali i ličnost koja predvodi evropske i međunarodne asocijacije za zaštitu potrošača, objašnjava da je najvažniji segment rada organizacija provera i testiranje proizvoda kao i plasiranje informacija o rezultatima ispitivanja.
- Naš zadatak je da ponudimo potrošačima kvalitetnu informaciju o robi i usluzi, kako bismo obezbedili visok nivo tržišne transparentnosti. Naši testovi moraju da pokriju, generalno govoreći, celokupan spektar proizvoda koje potrošači mogu da kupe na nemačkom tržištu, od krema protiv bora do cinkanih dodataka, od solarne energije do dušeka, od lampi koje štede energiju do kamera, od veš mašina do kompjutera, zaključno sa svim vrstama hrane. Kritički ispitujemo i javne i privatne usluge, a sa sistematskim istraživanjima u toj oblasti započeli smo još 1974, pa smo danas u situaciji da objektivno ocenjujemo kvalitet saveta koje daju banke i štedionice, premije i troškove osiguranja, penzione planove i izgradnju društva, aerodromska i pitanja trajektne bezbednosti, trgovinu preko interneta i kvalitet službe za popravku automobila, a to su samo neke od naših delatnosti. Naravno, suočavali smo se s izazovima, jer novi modeli mnogih proizvoda veoma brzo prodiru na tržište, na primer mobilni telefoni i kompjuteri, što zahteva testiranja u veoma kratkim intervalima. Pojačana svest o važnosti zdrave ishrane i briga zbog štetnih supstanci i aditiva, doveli su do sve većih interesovanja za testiranje hrane (samo u 2005. bilo je 15 testova takve vrste). Liberalizacija tržišta dala je potrošačima veće mogućnosti izbora, pa su im naša pomoć i informacije neophodniji nego ranije.

Kako SW obezbeđuje nezavisnost u odnosu na proizvođače? Ima li pokušaja lobiranja dok se proizvodi nalaze u procesu testiranja?
- Postoji jednostavan i nedvosmislen odgovor koji vam možemo dati: Takvi pokušaji se nikada nisu dogodili. Štaviše, nisu i ne bi trebalo nikada omogućiti trećem partneru da ima uticaja na naš rad. Zašto? Nezavisnost je glavni uslov i preduslov za uspešan rad svake potrošačke asocijacije. U suprotnom, potrošači ne bi imali poverenja u njih. Ono što bi trebalo naglasiti jeste da 96 odsto Nemaca zna za organizaciju Štiftung Varentest i svakoga meseca prodamo oko 900.000 primeraka naših magazina, specijalnih izdanja i knjiga. Da nemaju poverenja u rezultate naših testiranja, potrošači ne bi kupovali niti plaćali za informacije koje im nudimo. Jednom ključnom rečju mogu se opisati glavne karakteristike našeg rada. To je transparentnost. Sve što radimo, struktura naše organizacije, takođe su transparentni. Čak i način na koji sprovodimo testiranja, programi kojima se to izvodi nisu tajna. Samo jedna stvar je strogo poverljiva - laboratorije gde se vrše testiranja.

Kako se SW finansira ?
- Nezavisnost u radu, obezbeđuje nam i finansijsku nezavisnost. Naravno, asocijacija može da uzima novac od trećeg partnera pod uslovom da taj treći partner ni ne pokuša da se meša u rad organizacije. SW dobija novac i od nemačke vlade, koja ipak ne vrši nikakav uticaj na SW niti je ikada i pokušala. Sredstvima javnog budžeta vlada podržava našu nezavisnost u zaštiti potrošača, jer je svesna da bez podrške države to ne bi bilo moguće. Iste ili slične situacije, na sreću preovlađuju i u svim državama članicama Evropske unije. To pokazuje da je tamo očigledna svest da je efikasno funkcionisanje sistema zaštite potrošača bitan integralni deo tržišne ekonomije i da efikasna zaštita potrošača nije izvodljiva bez jake nevladine organizacije. Učešće državne subvencije u budžetu SW je oko 12 odsto, dok preostalih 88 odsto (u 2005. godini to je iznosilo oko 50 miliona evra) obezbeđujemo iz sopstvenih prihoda. Novac najpre dolazi od prodaje naših izdanja, od svih mesečnih magazina "Test" i "FINANZTEST", ali takođe i od prodaje naših knjiga i specijalnih magazina.

Šta se događa kada neki proizvodi ili usluge ne ispunjavaju neophodni kvalitet?
- SW je najpre ustanovila da ima samo jedan cilj, a to je jačanje svoje pozicije na potrošačkom tržištu. Vremenom je postalo jasno da naš rad ima i dodatni efekat: u mnogim oblastima, za plasman na tržištu odlučujući je kvalitet proizvoda. Kada istražujemo grupu proizvoda, prvo obuhvatamo široki stepen kvaliteta i cena; zatim ispitujemo da li neki od proizvoda ima i nedostatke. Na naknadnim testiranjima, uočili smo da se unutar tih grupa robe, javljaju poboljšanja. Zahvaljujući tome, ukupan kvalitet proizvoda i usluga u Nemačkoj imaju primetan rast. To je specifično za brojne proizvode koji se koriste u domaćinstvu. Postoje i mnogi drugi primeri, kao što je to bilo nedavno - bezbednost sedišta na dečijim automobilima značajno je unapređena, kao i korišćenje čistača na bazi vodene pare. Nema sumnje da je efekat kvalitetne promocije sličan testiranju proizvoda i važan element prodaje. Poboljšanjem svojih proizvoda, industrijalac povećava svoju konkurentnost na nacionalnom i internacionalnom tržištu.

Da li imate uticaja na tržišne propise?
- Mi ne delujemo kao kontrolno i regulatorno telo. To je dužnost države. Ali, tokom testiranja u laboratorijama, otkrivamo i nedostatke nekih proizvoda koji bi mogli predstavljati akutnu opasnost po zdravlje i bezbednost potrošača. O tim problemima odmah informišemo odgovorne zvaničnike, Inspektorat za kontrolu hrane i Trgovinski kontrolni savet. Oni potom deluju bez odlaganja. Prirodno, kroz naše magazine informišemo i potrošače o takvim opasnostima.