Vesti
Politika
I zvanično - nezavisna
01.06.2006. 13:00
Izvor: Novosti
Predsednik republičke referendumske komisije František Lipka saopštio je u četvrtak konačne rezultate crnogorskog referenduma. Za nezavisnost je glasalo 55,5 odsto, a protiv 44,5 odsto birača. Uz izlaznost od 86,5 odsto od ukupnog broja, "da" je zaokružilo 230.661, "ne" 185.002 glasača.
Kako u međuvremenu Ustavnom sudu nije upućena nijedna žalba, a RRK je odbacio više od 200 prigovora bloka za zajedničku državu, na referendumsku priču juče je stavljena tačka. Očekuje se da će Skupština Crne Gore brzo usvojiti deklaraciju o nezavisnosti.
Toj sednici parlamenta, izvesno je, neće prisustvovati poslanici iz Narodne, Srpske narodne i demokratske srpske stranke.
Predsedništvo Narodne stranke jednoglasno je podržalo predlog Predraga Popovića, predsednika NS, da se rezultati referenduma ne prihvate, jer "nisu odraz slobodno saopštene volje građana".
- Ovaj stav se bazira na nepobitnoj sistematskoj krađi Đukanovićevog režima, a rezultati su proizvod brutalnih pritisaka, ucena, potkupljivanja, medijskih manipulacija i uslovljavanja građana da glasaju za opciju nezavisnosti - saopšteno je iz NS. - Naši poslanici neće prisustvovati činu proglašenja tako stečene nezavisnosti Crne Gore.
"Narodnjaci" posle svega predlažu da odmah počnu razgovori o transformaciji bloka za zajedničku državu u predizbornu koaliciju za parlamentarne izbore koji se očekuju u oktobru.
Rezultate referenduma neće priznati ni SNS i DSS. Najvažniji "igrač" u dojučerašnjem bolu, SNP, međutim, još se konkretno ne oglašava. Predsednik SNP Predrag Bulatović juče je, posle susreta sa Jorgenom Grunetom, šefom ODIHR misije za posmatranje parlamenta, ponovio da je tokom kampanje, a naročito na dan ćutanja i samog referenduma, bilo zloupotrebe vlasti i pritiska na slobodu birača. Neregularno ponašanje vlasti, ocenjuje Bulatović, uticalo je na rezultate izjašnjavanja građana.
- Pojedinačne pritiske, ucene i druge oblike nedemokratskog delovanja na birače od vlasti, međunarodni posmatrači nisu uočavali - smatra Bulatović.
Uz ocenu da su posle referenduma "i dalje prisutne unutrašnje podele i politički antagonizmi", iz SNP nisu obavestili javnost o u ovom trenutku najvažnijim pitanjima: hoće li predsednik SNP podneti ostavku i da li će najveća opoziciona stranka priznati rezultate referenduma.

UZALUD PROTIV
ČLANOVI RRK iz bloka za zajedničku državu nisu glasali za konačnu verziju rezultata izjašnjavanja. Presudio je, opet, "zlatni glas" predsednika Františeka Lipke.

Č. PRELEVIĆ


MIROSLAV LAJČAK:
DO UNIJE U ETAPAMA
SLOVAČKI diplomata Miroslav Lajčak nazvao je spekulacijama medijska nagađanja da bi on mogao biti imenovan za evropskog izaslanika za proces razdruživanja Srbije i Crne Gore.

"U Evropskoj uniji nije bilo diskusije o tome i to je spekulacija", kazao je Lajčak za podgorički "Dan". Lajčak, koji je bio izaslanik Brisela za crnogorski referendum, smatra da je sada suviše rano govoriti i o tome kada će Crna Gora biti primljena u Evropsku uniju i hoće li to ona postići pre Srbije.

"Potpuno je izlišno i pogrešno spekulisati o datumima i terminima, jer je članstvo u EU proces koji ima svoje etape i sada se o tome ne može odlučivati", naglasio je Lajčak.

PUNA SARADNjA SA EU
PREDSEDNIK Socijalističke narodne partije Predrag Bulatović ocenio je da je "neregularno ponašanje vlasti uticalo na rezultat referenduma" u Crnoj Gori, ali je dodao da je opredeljenje te partije da "nastavi evropski put".

To, prema njegovim rečima, znači "punu saradnju sa Evropskom unijom u pitanjima koja se donose na Crnu Goru i zapadni Balkan", saopšteno je iz SNP-a, posle razgovora Bulatovića sa šefom posmatračke misije Biroa za demokratske institucije i ljudska prava Jorgenom Grunetom.

VLADA SRBIJE
SLEDBENIK ZAJEDNICE
VLADA Srbije kostatuje da, posle odluke predsednika Republičke referendumske komisije u Crnoj Gori Františeka Lipke, Republika Srbija preuzima državno-pravni kontinuitet i postaje sledbenik državne zajednice Srbije i Crne Gore.

Republička referendumska komisija zvanično je u Podgorici potvrdila da je referendum o državnom statusu, održan 21. maja u Crnoj Gori, ispunio uslov Evropske unije, odnosno da je 55 odsto birača izašlih na glasanje podržalo nezavisnost Republike.
ZORAN LONČAR :
DVOJNO DRŽAVLjANSTVO
SRPSKI ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Zoran Lončar izjavio je Tanjugu da će nadležni organi ozbiljno razmotriti mogućnost da se svim državljanima Crne Gore, koji žive u Srbiji, omogući da dobiju dvojno državljanstvo.
- U okviru celokupnih mera koje se preduzimaju, vezano za činjenicu da je na osnovu Ustavne povelje Srbija državno-pravni sledbenik državne zajednice Srbija i Crna Gora, jedna od stvari o kojoj se najozbiljnije razmišlja jeste da Srbija donese odluku da se svim državljanima Crne Gore, koji žive u Srbiji, omogući da dobiju dvojno državljanstvo - rekao je Lončar.
Podsećajući da u ovom momentu u Srbiji živi više od 270.000 Crnogoraca, Lončar je precizirao i da se razmatra mogućnost da se svim državljanima Crne Gore koji imaju prebivalište određen broj godina na teritoriji Srbije omogući da dobiju dvojno državljanstvo.
DOBRI ODNOSI
PORTPAROL Demokratske stranke Đorđe Todorović izjavio je povodom proglašenja zvaničnih rezultata referenduma, da će ta stranka poštovati volju građana Crne Gore.
"DS se zalagala za očuvanje državne zajednice, ali će poštovati volju građana Crne Gore", rekao je Đorđević agenciji Beta.
Istakao je da u narednom periodu treba raditi na dobroj saradnji sa Crnom Gorom i održavanju dobrih odnosa dve države, kao i na zaštiti interesa Srba u Crnoj Gori i Crnogoraca u Srbiji.

FALSIFIKAT
ZAMENIK predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić ocenio je, povodom proglašenja zvaničnih rezultata referenduma, da je Crna Gora "falsifikatima" i "ucenama" došla do nezavisnosti.
- Ubeđen sam da je došlo do falsifikata. Ostaje gorak ukus u ustima da je Crna Gora ucenama i falsifikatima u referendumu došla do nezavisnosti, a nema joj opstanka bez Srbije - rekao je Nikolić agenciji Beta.

STAV VLADE
PORTPAROL Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović izjavio je da komentar i sud na konačne rezultate referenduma u Crnoj Gori treba da da Vlada Srbije, a ne političke stranke.
Miladenović je agenciji Beta rekao da će DSS poštovati stav koji po pitanju konačnih rezultata referenduma o državno-pravnom statusu Crne Gore zauzme Vlada Srbije.



KONTRAADMIRAL DRAGAN SAMARDžIĆ
MORNARICA OPSTAJE
KOMANDANT Mornarice Vojske Srbije i Crne Gore kontraadmiral Dragan Samardžić izjavio je da će taj vid vojske opstati i ubuduće, ali verovatno kao crnogorska mornarica.
"Mornarica će opstati uprkos zalaganjima pojedinih nekompetentnih pojedinaca da se ukine i da se formira samo obalska straža", rekao je Samardžić.
On je najavio da će dan pošto Skupština Crne Gore usvoji formalnu odluku o proglašenju državne nezavisnosti, sadašnje vojnopomorske zastave SCG na brodovima, biti zamenjenje državnim barjacima Crne Gore.
Samardžić je kao netačne odbacio medijske navode o navodnoj ubrzanoj prodaji raznih brodova Mornarice Libiji.

VOLjA GRAĐANA
POTOREDSEDNIK Srpskog pokreta obnove Srđan Srećković rekao je da je obaveza države Srbije da prihvati većinski izraženu volju građana Crne Gore.
"Došlo je vreme da se Srbija okrene sebi, jer smo, posle toliko godina, dobili priliku da obnovimo svoju državnost", izjavio je Srećković agenciji Beta i dodao da je obaveza svih političara da se okrenu konstituisanju države Srbije.
MISLIMO O SEBI
PORTPAROL G 17 plus Ivana Grbić rekla je da će ta stranka poštovati volju građana Crne Gore izraženu na referendumu o državno-pravnom statusu održanom 21. maja.
"Ovo je trenutak kada mi kao država treba da se okrenemo sebi i svojim građanima i da mislimo o sebi", rekla je Grbićeva za agenciju Beta.