Vesti
Politika
Lekarska provizija važnija od 49 života
19.09.2006. 09:00
Izvor: Blic
Lekarska provizija važnija od 49 života
Direktor Hitne dr Josifovski teško optužio kolege
Dva lekara Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć radije su primala procenat pogrebnih preduzeća za svakog mrtvog pacijenta nego što su primenjivala reanimaciju nad teško bolesnima. Od aprila ove godine 49 ljudi bi možda još bilo živo da su dr Zoran Milošević i dr Milomir Tufegdžić pokušali da im spasu život.

Ovo je juče na konferenciji za štampu rekao dr Borko Josifovski, direktor Hitne pomoći.

- Prosek stizanja na lice mesta, kad je reč o sigurnim slučajevima smrti, iznosi samo sedam minuta, i za te pozive se grabe pomenuta dva lekara. Na druge pozive stiže se u proseku za nešto više od 11 minuta. Čim se namiriše smrt, onda ekipe dolete do cilja. Tada se javljaju privatnim pogrebnicima i od njih dobijaju procenat za svakog pacijenta gde konstatuju smrt. Dr Milošević na čak 30 intervencija nije započeo nijednu reanimaciju - rekao je dr Josifovski.

Da bi sprečio ovakve mahinacije, direktor je prošle godine sklopio ugovor sa JKP „Pogrebne usluge“, ali je taj ugovor nedavno raskinut jer je inspekcija Ministarstva zdravlja smatrala da nije po zakonu.

- Protiv lekara koji budu „trgovali mrtvima“ biće pokrenut disciplinski postupak. Načelnica inspekcije dr Dana Mihajlović upoznata je sa ovim dešavanjima i zahtevala je još strože kazne za prestupnike - naglasio je dr Josifovski.

„Optuženi“ dr Zoran Milošević rekao je juče za „Blic“ da u slučajevima gde nije bilo potrebe za reanimacijom, ona nije ni rađena.

- Mnogo puta se desi da ekipa dođe, a čovek je mrtav već pola noći. Pa zar tada treba probati reanimaciju? S obzirom na dugogodišnje lekarsko iskustvo, sposoban sam da procenim kada i kako treba pomoći pacijentu. Ma, te optužbe su notorne gluposti - komentar je dr Miloševića.

Sa dr Milomirom Tufegdžićem nismo juče uspeli da stupimo u kontakt. Dr Josifovski je rekao da je dr Tufegdžić prestao sa „grobarskom“ praksom, dok dr Milošević, uprkos novčanim kaznama, još nije.

Direktor Hitne pomoći kaznio je od početka godine 43 zaposlena. Najčešće je uzrok bila „saradnja“ s privatnim pogrebnicima.

Sankcije za „Decedru“

Protiv ortopeda dr Slavka Tomića, koji je u „Decedri“ operisao čukljeve Jelici Radović, biće podignuta prekršajna prijava.

- Dr Tomića je sa privatnom klinikom „Decedra“ imao ugovor o dopunskom radu, ali naknadnom proverom u Institutu za ortopedske bolesti „Banjica“, gde je inače bio stalno zaposlen, utvrđeno je da od direktora nije dobio saglasnost o dopunskom radu. Zbog toga će biti sankcionisa - kaže za „Blic“ Danica Mihajlović, načelnik zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja.

Takođe, danas će eksperti iz ortopedije, anesteziologije, kardiologije uraditi vanrednu proveru kvaliteta rada u „Decedri“ kako bi utvrdili zbog čega je Jelica umrla. Oni će se izjasniti da li se radi o lekarskoj grešci.

Inače, Jelici Radović (19) je dr Tomić krajem avgusta u „Decedri“ operisao čukljeve. Međutim, devojčino zdravstveno stanje se pogoršalo i u subotu, 9. septembra, ona je umrla u Urgentnom centru.

Potrebe građana

Zaposleni u Hitnoj pomoći optužuju direktora za smanjenje broja ekipa na terenu i ukidanje ambulanti po obodima grada. Dr Josifovski je odgovorio da Hitna pomoć nema obavezu da ima ambulante i da je njihova osnovna delatnost „na točkovima“. U svakom trenutku na ulicama Beograda je 16 ekipa.