Vesti
Politika
Saslušanje Glavaša
01.06.2006. 13:00
Izvor: Index
Zagreb -- Pred Županijskim sudom u Zagrebu počelo saslušanje Branimira Glavaša, osumnjičenog za zločine protiv civilnog stanovništva u Osijeku 1991.
Kod istražnog sudije Zdenka Posavca, jednog od petorice sudija zagrebačkog Županijskog suda zaduženih za ratne zločine, Glavaš se pojavio u 9 sati. Pre ulaska u zgradu Suda, Glavaš je u kraćoj izjavi ponovio da se protiv njega vodi montirani politički proces, te je dodao kako očekuje da će ispitivanje trajati oko nekoliko sati.

Do 11.30 sati završilo je tek čitanje uvodnih desetak stranica optužnice, nakon čega su prisutni dobili pauzu u trajanju 30 minuta. Glavaš je nakon čitanja optužnice iz sudnice izašao nasmejan razgovarajući na mobilnom telefonu, a njegov advokat Ante Madunić je kazao kako ne očekuje da će se danas završiti Glavaševo saslušanje.

Glavaš se sumnjiči da je odgovoran za zlostavljanje troje srpskih civila i ubistvo dvojice, od kojih se jednom gubi svaki trag. Fehira tužilaštvo smatra odgovornim za mučenje jednog zarobljenog civila, koga je naterao da popije kiselinu iz akumulatora, nakon čega je i pucao na njega.

Nakon saslušanja Glavaša, kojem je Sabor ukinuo imunitet, istražni sudija će saslušati i saosumnjičenog Krunoslava Fehira, bivšeg pripadnika "Prve osječke bojne", kojom je 1991. komandovao Glavaš. Fehir je u javnosti priznao da je pucao u jednog zarobljenika i svedočio je o navodnoj Glavaševoj umešanosti u ubistva srpskih civila.

Glavaš i Fehir terete se za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a za to krivično delo predviđena kazna od pet do 20 godina zatvora. Zbog uticaja na svedoke i bezbednosti tužilaštvo je tražilo da se slučaj prebaci u Zagreb, što je prihvaćeno. Nakon saslušanja, sudija Posavec mora odlučiti hoće li pokrenuti istragu ili izraziti neslaganje s istražnim zahtevom zagrebačkog Županijskog državnog tužilaštva.

Hrvatska javnost nekada je velikim protestima, poput onog na splitskoj rivi, pokazivala podršku hrvatskim braniteljima optuženim za razne zločine. Takva podrška međutim nije ponovljena u slučaju Glavaš.