Vesti
Politika
Iščekivanje konačnog dokumenta
19.09.2006. 17:00
Izvor: B92
Njujork, Beograd, Priština -- Glavni posrednik Ujedinjenih nacija za Kosovo Marti Ahtisari sastaje se danas u Njujorku s predstavnicima Kontakt-grupe.
Ahtisarijeva portparolka Hua Đijang izjavila je prethodno da je Ahtisari već dobio uputstva od Kontakt-grupe da počne rad na predlogu za konačan status Kosova, odnosno da je Kontakt-grupa na jednom od skorašnjih sastanaka već dala smernice Ahtisariju da počne rad na predlogu rešenja za Kosovo.

"Konačan dokument se još priprema jer, kada sprovodimo pregovarački proces, moramo imati na umu rok koji nam je dala Kontakt-grupa, a koji ističe do kraja godine. Izvesno je da će Ahtisari dati predlog konačnog statusa, ali još nije vreme za to. Sigurno je da ove nedelje nikome neće biti predstavljen konačan dokument", rekla je Hua Đijang.

Posle sastanka s Kontakt-grupom, Ahtisari će se u petak obratiti Savetu bezbednosti UN, gde će govoriti o napretku u pregovorima Beograda i Prištine i koracima koje treba preduzeti.

Ambasador Nemačke u Beogradu Andreas Cobel ocenjuje za B92 da se ne treba po svaku cenu držati čvrstih rokova kada je reč o odluci o statusu Kosova, ali i da večno čekanje neće poboljšati situaciju na Kosovu.

"Mislim da je Ahtisari dovoljno veliki čovek da ne prima instrukcije od Kontakt-grupe. Njega je generalni sekretar Ujedinjenih nacija ovlastio da se posavetuje s Kontakt-grupom. Činjenica je da je održan niz direktnih razgovora dve strane uz posredovanje Atisarija i da je došao trenutak za izvođenje prvig zaključaka sa tih sastanaka", kaže Cobel.

Beriša-Koštunica

Dešavanja oko Kosova obeležio je i nagoveštaj albanske strane da, ako ne bude proglašena nezavisnost, može doći do nasilja, odnosno pobune naroda. Takvu tvrdnju izneo je predsednik Skupštine Kosova Kolj Beriša.

"Srbija stalno postavlja nove i neprihvatljive zahteve. To je shvatila i međunarodna zajednica, koja mora jednostrano da odlučuje. Dakle, mora da prizna Kosovo kao nezavisnu državu jer bi u suprotnom moglo doći do revolta na Kosovu. Ja se čvrsto nadam da neće doći do toga i da će međunarodna zajednica pravilno odlučiti i priznati nezavisnost Kosova", rekao je Beriša.

Na to je reagovao premijer Srbije Vojislav Koštunica, koji je ocenio da ta izjava direktno ugrožava ne samo razgovore koji se vode o Kosovu i Metohiji, već i ugrožava mir u regionu.

Urednica lista Politika Ljiljana Smajlović kaže da se stvar očigledno ubrzava i da se na izjave iz Beograda i Prištine drugačije gleda.

"Mislim da međunarodnu zajednicu više brine pretnja Milorada Dodika o referendumu u Republici Srpskoj, nego bilo koja reakcija iz Beograda na predlog rešenja statusa Kosova. Međunarodna zajednica ne strahuje od Beograda, već od mogućeg izliva nezadovoljstva Albanaca, a pokazalo se da se njima oružana pobuna na neki nalin isplatila, dok su Srbi zbog upotrebe sile dobili loš imidž u svetu", kaže ona.