Vesti
Politika
Đurčanj ne podnosi ostavku
20.09.2006. 09:00
Izvor: Danas
Đurčanj ne podnosi ostavku
U sukobima policije i demonstranata u Budimpešti povređeno oko 200 osoba
Budimpešta - Blizu 200 osoba povređeno je u sukobima policije i demonstranata koji su upali u zgradu mađarske televizije u centru Budimpešte, zapalili je i zatražili ostavku premijera Ferenca Đurčanja. Najmanje 102 policajaca povređena su u sukobima koji su se dogodili juče rano ujutro. Iz službe hitne pomoći saopšteno je da je 50 osoba povređeno kada je policija upotrebila suzavac i vodene topove da rastera demonstrante.
Mađarska policija uhapsila je osam učesnika demonstracija, osumnjičenih za više krivičnih dela i najavila da će biti još hapšenja. Zvaničnici policije kazali su da se na osnovu pregleda video-snimaka nereda i nasilja u noći između ponedeljka i utorka "mogu očekivati dalje mere".
Đurčanj je rekao da će nastaviti da sprovodi ekonomske reforme uprkos neredima koje je nazvao "najdužom i najmračnijom noći" u Mađarskoj posle kraha komunizma 1989. On je osudio "vandalizam" dve ili tri hiljade demonstranata, ali i rekao da ima puno poverenje u policiju. Prema nekim procenama demonstriralo je oko 10.000 ljudi. "Ostajem i radim svoj posao. Krajnje sam posvećen ispunjavanju svog programa poreskih unapređenja i reformi. Znam da je to ljudima teško, ali nema izbora", rekao je premijer.
Požar u televiziji je tokom noći ugašen, a demonstranti su se povukli iz zdanja. Policija je saopštila da joj pristižu pojačanja iz unutrašnjosti pošto niko nije očekivao ovako burne događaje. Demonstranti zahtevaju ostavku socijalističkog premijera posle otkrića da je na jednom zatvorenom partijskom sastanku izjavio da je lagao da bi ponovo pobedio na izborima aprila ove godine. Na otkrivenom snimku zabeležene su Đurčanjeve reči da vlada "laže od jutra do sutra" i da u prethodne četiri godine nije uvela nijednu meru na koju bi mogla da bude ponosna.
Vrednost centralnoevropskih valuta, akcije i obveznice pale su na tržištima širom centralne Evrope zbog vesti o demonstracijama. Premijer je dobio izbore delom zahvaljujući tome što je obećao smanjenje poreza. Međutim, od tada je uvedeno povećanje poreza i smanjenje beneficija u vrednosti 4,6 milijardi dolara samo u 2007, kako bi bio zaustavljen rast budžetskog deficita. Vrednost forinte u prepodnevnom poslovanju pala je za jedan procenat, na 273,68 za evro, dok su cene akcija na Budimpeštanskoj berzi skliznule gotovo dva odsto. Slabljenje se prenelo na berze u okolnim zemljama pa je poljski zlot oslabio za 0,3 odsto, na 3,96 za evro. Neznatno su depresirale i slovačka i češka kruna.
Opozicija dosad nije izrazila podršku nasilnim demonstracijama, ali je najveća opozicionom partija Fides saopštila da će bojkotovati sednicu parlamenta u znak protesta zbog premijerovog ponašanja. Za ovu sedmicu zakazane su demonstracije studenata, železničara i drugih grupa, a za dve nedelje u Mađarskoj treba da se održe lokalni izbori. Prema istraživanju koje je u ponedeljak sprovela agencija "Sonda ipsos", 43 odsto ispitanika smatra da Đurčanj treba odmah da da ostavku, dok je 47 odsto onih koji veruju da bi premijer trebalo da ostane na vlasti.

Među nezadovoljnima i ultranacionalisti

Među demonstrantima je bio i Laslo Torockai, vođa ultranacionalističke organizacije "Omladinski pokret 64 županije" koja se zalaže za reviziju Trijanonskog sporazuma na osnovu kojeg je Mađarska, posle poraza u Prvom svetskom ratu, izgubila dve trećine teritorije i trećinu stanovništva. Demonstrantima se obratio predsednik ultranacionalističke Partije mađarske istine i pravde Ištvan Čurka. Demonstracije su, osim u Budimpešti, održane u više mađarskih gradova na kojima se okupilo po nekoliko hiljada ljudi. Demonstranti su uzvikivali "56" u znak sećanja na mađarsku neuspešnu pobunu protiv Sovjeta oktobra 1956, a strani posmatrači su ukazali na to da su to prvi ulični sukobi od pada komunizma i uspostavljanja demokratije u Mađarskoj.