Vesti
Politika
Srbija izgubila prvi spor
20.09.2006. 09:00
Izvor: Politika
Srbija izgubila prvi spor
Presuda Evropskog suda za ljudska prava
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu juče je objavio prvu presudu protiv države Srbije zbog povrede prava na pravično suđenje Miliji Matijaševiću iz Vrbasa, za postupak koji je pre dve godine vođen pred novosadskim okružnim sudom. Do sada više od 1.000 građana Srbije podnelo je tužbu ovom sudu žaleći se na povrede svojih ljudskih prava.

Slavoljub Carić, državni zastupnik Srbije pred sudom u Strazburu, kaže da još nije dobio odluku Evropskog suda koja je objavljena na njihovom sajtu.

– Milija Matijašević se Evropskom sudu obratio povodom postupka koji je vođen protiv njega pred Okružnim sudom u Novom Sadu zbog dela prevare. Prilikom preispitivanja njegovog pritvora, Okružni sud u Novom Sadu je donoseći rešenje dao nespretnu formulaciju da je pomenuti počinio krivična dela koja su predmet optužbe. Trebalo je reći da je to lice „pod osnovanom sumnjom”, a ne da je počinilo krivično delo. Iako smo u argumentaciji naveli da je u pitanju očigledna omaška, s jedne strane, a, sa druge, da je Matijašević kasnije osuđen za to krivično delo, Evropski sud to nije prihvatio, jer se tu ocenjuje da li je povređeno njegovo pravo ili ne, a jednom učinjena povreda pretpostavke nevinosti ne otklanja se kasnijom osudom. Sud je, ipak, prihvatio naš stav da je njegov zahtev za naknadu štete očigledno neosnovan, a tražio je 50.000 evra. Evropski sud je smatrao da je dovoljno da se konstatuje da je učinjena povreda bez davanja bilo kakve pravične naknade u ovom slučaju – kaže državni zastupnik Srbije pred sudom u Strazburu dr Slavoljub Carić i naglašava:

– Država je izgubila ovaj slučaj, jer je povređeno pravo na pretpostavku nevinosti, ali nije dužna da plati bilo kakvu naknadu. To je očigledna opomena domaćim sudovima i drugim organima da ubuduće malo opreznije postupaju u takvim slučajevima i ne daju olako izjave da je neko počinio neko krivično delo ili da je kriminalac i slično. To je za nas upozorenje. U postupku koji je Matijašević poveo imao je i troškove, pa je sud po tom osnovu odlučio da je država dužna da mu plati 662 evra.

To što nije dosuđena naknada koju je ovaj građanin tražio trebalo bi da podseti i ostale koji se obraćaju na istu adresu da sud u Strazburu ne dosuđuju tek tako ogromne naknade koje možda neki i očekuju. Taj sud, kaže Carić, pre svega zanima da se zadovolji neka pravda i pravičnost i da ukaže na povrede Konvencije, odnosno ljudskih prava. Presudom je konstatovano da je Matijaševiću povređeno pravo na pretpostavku nevinosti, ali nije trpeo druge štetne posledice pošto je na kraju ipak osuđen za ono za šta je bio optužen. Međutim, zastupnik Srbije kaže da je obavešten da se u Strazburu vodi još jedan postupak povodom predstavke istog podnosioca.

Pomenuta presuda je neka vrsta moralne satisfakcije Matijaševiću, a država je obavezna samo da mu nadoknadi troškove i to tri meseca po pravosnažnosti odluke.

Rešavanjem ovog slučaja u korist podnosioca, Evropski sud za ljudska prava otklonio je dugo prisutnu dilemu da li će uopšte prihvatati predstavke koje pre toga nisu prošle kroz najvišu sudsku instancu u zemlji, a to je doskora bio Sud Srbije i Crne Gore. Pojednostavljeno rečeno, to nije bilo presudno za prihvatanje predstavke, jer Sud SCG nije dugo funkcionisao i nije mogao biti delotvorno pravno sredstvo.

Ova odluka nije tako drastična za državu u materijalnom smislu, napominje dr Slavoljub Carić, ali je upozoravajuća, jer je ukidanjem Suda SCG nastao pravni vakuum pošto nije doneta odluka koji sud će preuzeti te predmete.

Treba imati u vidu da Rumunija svojim građanima mora da plati više od četiri miliona evra zbog izgubljenih sporova, građani Slovenije najčešće su dobijali odštete zbog predugih sudskih postupaka, a Bugarska je morala da plati globu zbog toga što je odbila da registruje Komunističku partiju.

Nema ponavljanja postupka

NOVI SAD – Advokat Vladimir Beljanski, koji je u ime svog klijenta pokrenuo postupak pred sudom u Strazburu, objasnio je juče da je Okružni sud u Novom Sadu još pre izricanja konačne presude, u rešenju o produženju pritvora Matijaševića proglasio okrivljenim za podstrekivanje na ubistvo, što je kasnije potvrđeno i presudom Vrhovnog suda Srbije.

Time su, kako je naveo Beljanski, povređena osnovna ljudska prava njegovog klijenta, kao i evropski pravosudni standardi i stvoreni uslovi da se ponovi sudski proces protiv Matijaševića, koji na osnovu pravosnažne presude izdržava osmogodišnju kaznu zatvora u Požarevcu.

Beljanski je rekao da naš sud u principu nije obavezan da postupi po toj odluci Evropskog suda za ljudska prava i ponovi konkretan sudski postupak, ali je dodao da sprovođenje odluka suda u Strazburu kontroliše odgovarajući Komitet Saveta ministara što bi naši pravosudni organi trebalo da imaju u vidu.

Prva presuda Evropskog suda protiv Srbije višestruko je značajna jer je njome stvoren novi mehanizam zaštite ljudskih prava koji našim građanima stoji na raspolaganju, ocenili su u Advokatskoj komori i napomenuli da će odluke naših sudova ubuduće morati da budu usklađene sa evropskim standardima, jer će u suprotnom biti ukinute, a Srbija će morati da plaća odštetu.