Vesti
Društvo i ekonomija
Bez dogovora Beograda i Prištine u Briselu30.09.2016. 20:00
Izvor: Beta

Tahiri je rekla da su "sva očekivanja" bila da će se ove nedelje završiti pregovori o telekomunikacijama i krenuti njihova primene, što po njenim rečima znači da Srbija pošalje pismo Međunarodnoj telekomunikacionoj organizaciji (ITO) u kojem će reći da Kosovo može dobiti svoj pozivni broj.
"S druge strane je obaveza bila da mi možemo izdati dozvolu za ograničeni cilj i privremeno razdoblje za novu kompaniju koja bi bila registrovana na Kosovu", rekla je Tahiri.
Šefica prištinskog tima je navela da je "u postizanju konačnog dogovora bilo razlika, i to u tumačenju sporazuma, jer srpska strana traži puno pokrivanje, a ne ograničeno pokrivanje, kako to stoji u sporazumu".
"Mi nismo spremni da idemo dalje od sporazuma koji kaže da je antensko pokrivanje privremeno, a traženo je i da imovina Telekoma Kosova bude u vlasništvu te nove kompanije", kazala je Tahiri.
Ona je rekla da je prištinska delegacija to odbila jer je reč o imovini Telekoma Kosova koja ne može biti data drugoj kompaniji.
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić po završetku pregovora u Briselu rekao je da srpska strana nije prihvatila da imovina srpskog sistema telekomunikacija bude "predstavljena kao svojina Pošte i Telekoma Kosova" i Srbima bude uskraćen pristup internetu u Mitrovici.
On je rekao da je to bilo neprivatljivo i ucena za srpsku stranu i zato je odbačen pokušaj delegacije Prištine da se "stvore telekomunikacione enklave za Srbe".
"Mi nismo dozvolili da naše kompanije i naš narod na Kosovu i Metohiji budu stavljeni u neku vrstu telekomunikacione enklave i naš narod ne bi imao pokrivenost kao sada i naša deca na univerzitetu u Mitrovici ne bi imala pristup internetu i da se koriste telefoni kao svuda drugde", rekao je Đurić.
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju rekao je da su petodnevni pregovori o telekomunikacijama bili možda jedni od najtežih za pet godina dijaloga.
On je rekao da "niko ne može da se igra sa onim što je državni i nacionalni interes" i dodao da "sa Srbijom može uvek ozbiljno da se razgovara i postiže dogovor, ali sa Srbijom nikada ne može da se razgovara jezikom ultimatuma i ucena".
Đurić je rekao da Beograd ostaje privržen dogovoru i da se "nada da će naći partnera u budućnosti s kojim može da se ljudski dogovara".
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…