Vesti
Politika
Uskoro datum referenduma o ustavu
20.09.2006. 14:30
Izvor: B92
Beograd -- Vojislav Koštunica će za nekoliko dana objaviti kada će se održati referendum za usvajanje novog ustava, kaže Mlađan Dinkić.
"Ove godine ćemo imati i usvojen ustav i završen referendum. Oko toga je postignut konsenzus svih stranaka", kazao je Dinkić. Prema njegovim rečima, Vlada Srbije će na sednici u četvrtak usvojiti amandaman na rebalans budžeta Srbije, kojim će biti predviđena sredstva za sprovođenje referenduma za potvrđivanja ustava u ovoj godini.

Posle donošenja novog ustava stvoriće se uslovi i za raspisivanje izbora. "Sigurno je da nakon donošenja novog ustava sledi referendum, potvrđivanje ustava u parlamentu, a nakon toga izglasavanje Ustavnog zakona i onda raspisivanje parlamentarnih izbora", kazao je ministar finansija.

Premijer Koštunica juče je obavio konsultacije oko ustava sa predstavnikom radikala Tomislavom Nikolićem.

Inače, da bi se promenio najviši državni akt, građani o tome moraju da se izjasne na referendumu. Promenu ustava mora da podrži kvalifikovana većina, odnosno više od polovine birača sa pravom glasa.

Međutim, kako su upozorili neki stručnjaci, s obzirom na to da predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić odlazi u penziju, postoji mogućnost da bude blokiran rad Suda, tako da on neće moći da kontroliše referendumski proces i donošenje novog ustava .

To bi, praktično, značilo da ni referenduma ni izbora ne može biti. Sličan problem postojao je prošle godine, kada je Sud bio blokiran više meseci i nije mogao da reši pitanje vlasništva mandata stranaka u Skupštini.

Inače, iako je prošlo šest godina od promene vlasti 5. oktobra, kada je obećana promena ustava koji je usvojio Slobodan MIlošević, nije bilo ozbiljnijih pokušaja da se donese ustav. DS i DSS nisu mogli da usaglase svoje predloge ustava, a prema nekim mišljenjima, nije ni postojala politička volja za to.

Međutim, sa približavanjem rešenja statusa Kosova, Skupština i Vlada Srbije počele su ubrzane pripreme za donošenje ustava, kako bi se i u njemu, kao i u postojećem ustavu, našlo Kosovo. U novom ustavu ono, međutim, treba da bude definisano izrazom "suštinska autonomija".

Prema Ustavu Srbije, referendum raspisuje Skupština Srbije na predlog najmanje 50 poslanika, Vlade ili 100.000 birača. Skupština utvrđuje kako će glasiti pitanje na referendumu.

Prema Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi, od dana raspisivanja do dana sprovođenja referenduma ne može proteći manje od 30 ni više od 90 dana. Ako se građani na referendumu nisu izjasnili o pitanju koje je bilo predmet izjašnjavanja, novi referendum o istom pitanju moguć je najranije šest meseci posle glasanja.