Vesti
Društvo i ekonomija
Srpske investicije zabrinule MMF
21.09.2006. 09:00
Izvor: Politika
Srpske investicije zabrinule MMF
Teški razgovori naše delegacije u Singapuru
Međunarodni monetarni fond je zabrinut zbog efekata koje može po stabilnost srpske ekonomije da ima Nacionalni investicioni plan, kako zbog visine predviđenih sredstava, tako i zbog najavljene strukture planiranih ulaganja, saopštila je NBS posle razgovora guvernera Radovana Jelašića sa predstavnicima MMF-a tokom boravka u Singapuru na godišnjoj skupštini Fonda i Svetske banke.

Predstavnici MMF-a razumeju potrebu Srbije da ulaže u infrastrukturu, ali istovremeno smatraju, kako se ističe, da bi bio potreban duži vremenski period od predviđenog da bi se sredstva uložena u te namene mogla efikasnije iskoristiti, a da istovremeno ne naruše makroekonomsku stabilnost.

U razgovorima koje je guverner Jelašić imao predstavnici MMF-a su ponovili da je za proces tranzicije u Srbiji ključno da se nastavi sa restrukturisanjem javnih preduzeća, a kako vidi taj proces i ekonomsku situaciju u našoj zemlji MMF će zaključiti 18. oktobra na Bordu direktora ove međunarodne finansijske organizacije prilikom sagledavanja sprovođenja postmonitoring programa.

Saopštenje MMF-a o tome gde se Srbija nalazi na reformskom putu od izuzetne je važnosti zbog budućeg rejtinga naše zemlje i signala koje će na taj način Fond poslati potencijalnim investitorima koji su spremni da ulažu u Srbiju, naglasio je guverner Jelašić.

Predstavnici Fonda i Svetske banke konstatovali su da su ekonomska kretanja u našoj zemlji bolja od očekivanih. Pre svega u pogledu napora da se smanji inflacija, zatim priliva stranih direktnih investicija i ostvarenog visokog nivoa deviznih rezervi.

Guverner NBS je u Singapuru imao više bilateralnih susreta sa guvernerima centralnih banaka iz evropskih i zemalja regiona, Poljske, Rumunije, Mađarske, Austrije, Švajcarske, kao i sa predstavnicima Evropske centralne banke. Razmenjena su iskustva o potencijalnim opasnostima od valutnog rizika, posebno kod kredita koji se odobravaju u švajcarskim francima u odnosu na zaduživanje u nacionalnoj valuti, kao i o potrebi da se edukuju građani kako bi mogli da donesu prave odluke u pogledu kreditnih obaveza koje preuzimaju prema bankama. Ovi kontakti su potvrdili da se praktično u svim zemljama u tranziciji pojavljuju slični ili isti problemi koji prate razvoj bankarskog i finansijskog tržišta, ali i da postoji različit stepen organizovanja učešća poslovnih banaka u tom procesu.

Guverner Jelašić će po povratku iz Singapura Vladi Srbije preneti da je IFC (Međunarodna finansijska korporacija) ponovila spremnost da uđe u deo kapitala Dunav osiguranja, kao i da će nastaviti investicije u finansijski sistem u Srbiji. Delegacija NBS je tokom godišnje skupštine MMF-a i Svetske banke imala i više razgovora sa predstavnicima prvoklasnih inostranih banaka i osiguravajućih kompanija koje su izrazile interes da uđu na srpsko finansijsko tržište putem preuzimanja naših institucija ili preko grinfild investicija.

Prevremena otplata duga

U susretu sa predstavnicima Svetske banke delegacija srpske vlade predstavila je i objasnila nameru da prevremeno otplati deo najskupljih kredita prema ovom poveriocu u iznosu od oko pola milijarde evra. Takođe, vođeni su i razgovori o potrebi i mogućnostima da naša zemlja ubrzanije povuče preostala sredstva iz već odobrenih kredita Svetske banke, tim pre što su oni dati pod najpovoljnijim uslovima.

Teški pregovori

Ministar privrede Predrag Bubalo izjavio je juče Tanjugu da je u razgovoru sa predstavnicima Svetske banke i njene specijalizovane finansijske institucije AEF u Singapuru izraženo zadovoljstvo postignutim ekonomskim reformama u Srbiji, ali da su razgovori sa MMF-om bili složeni i teški.

Bubalo je rekao da su se predstavnici MMF-a protivili obimu Nacionalnog investicionog plana i mogućeg narušavanja niza makroekonomskih pokazatelja, kao što su inflacija, spoljnotrgovinski deficit, kurs, kamate.

Prema njegovim rečima, predstavnici MMF-a smatraju da postojeće pare od privatizacije treba iskoristiti za vraćanje dugova.

On je rekao da je ukazao na posledice koje su na „naš razvoj ostavile sankcije i ratna razaranja, činjenicu da smo za razliku od drugih tranzicionih zemalja morali ili moramo dva puta u kratkom periodu da gradimo mostove, da je neophodno da podizanjem infrastrukture učinimo državu privlačnom za privatne investitore”.

Ministar privrede je naglasio da nijedan evro neće otići u direktnu potrošnju, istakavši da je obezbeđena striktna kontrola utroška sredstava. „Takođe sam istakao da smo se kao vlada opredelili za svojevrsnu kombinaciju investicija u razvoju i prevremenog vraćanja duga, što je u dobroj meri već urađeno prema MMF-u i što želimo u prvom delu da učinimo prema Svetskoj banci”, naglasio je Bubalo.

Na sastanku sa Svetskom bankom, pored pohvala za pozitivne rezultate u ekonomiji, posebno je iskazano zadovoljstvo i pohvala za rezultate u strukturnim reformama.