Vesti
Politika
Fides zakazao veliki miting
21.09.2006. 09:00
Izvor: Danas
Fides zakazao veliki miting
U Budimpešti ponovo izbili sukobi policije i demonstranata koji traže ostavku vlade
Budimpešta, Beograd - Konjička policija sukobila se u Budimpešti sa demonstrantima koji su bacali flaše ispred sedišta Socijalističke partije premijera Ferenca Đurčanja. U sukobu koji je izbio juče rano ujutro učestvovale su grupice demonstranata, koje su se izdvojile iz mase od oko 10.000 ljudi, okupljenih na mirnom protestu na trgu Košut, zahtevajući ostavku premijera.
U sukobima je povređen jedan mađarski TV snimatelj i nekoliko policajaca. Pojedinačnih nereda bilo je i na obližnjoj aveniji Rakoci, gde se okupilo nekoliko hiljada ljudi i gde je razbijeno nekoliko izloga, a policija privela neke učesnike protesta. Teško je proceniti broj učesnika u sukobima, pošto su se demonstranti skrivali po obližnjim parkovima. Protest je započeo na trgu Košut, gde su okupljeni uzvikivali "Lažove, lažove", aludirajući na spornu izjavu premijera koji je priznao da je "lagao" i skrivao plan reformi kako bi obezbedio pobedu na izborima.
Prema anketi Galupovog instituta u Mađarskoj, 43 odsto ispitanika smatra da bi premijer Đurčanj trebalo da podnese ostavku. Suprotnog stanovišta je 34 odsto ispitanika, dok 23 odsto ispitanika predstavljaju građani koji nisu ni čuli za vesti ili ne žele da iznose svoj stav. Rezultat ankete sprovedene u ponedeljak pokazuje da 59 odsto ispitanika smatra da obelodanjeni govor premijera Đurčanja sa zatvorenog skupa održanog nakon parlamentarnih izbora "treba da ima političke posledice."
Novinar budimpeštanske televizije Duna i dobar znalac prilika u Mađarskoj Gabor Bodiš objasnio je za Danas da postoje dve teorije o tome kako je snimak u kojem je Đurčanj priznao da je lagao dospeo u javnost. Prema prvoj, snimak su pustili sami socijalisti kako bi skrenuli pažnju sa lokalnih izbora koji treba da se održe 1. oktobra, a premijer zbog "iskrenosti" stekao popularnost. Prema drugom scenariju, u aferu je umešana vodeća opoziciona stranka Fides bivšeg premijera Viktora Orbana koja je zajedno sa bliskim joj medijima pokušala da stvori atmosferu kao da se obnavlja revolucija iz 1956, koju je u Mađarskoj ugušio bivši SSSR.
U prvoj izjavi po izbijanju protesta Orban je rekao da u slučaju pobede Fidesa na lokalnim izborima treba formirati ekspertsku vladu sa ograničenim mandatom, uz ocenu da, ako građani "odbiju laž i Đurčanjev paket", Mađarska socijalistička partija treba da otpusti premijera. Fides je za subotu zakazao miting u Budimpešti na kojem će od Đurčanja biti zatraženo da podnese ostavku, i kojem bi, prema procenama, trebalo da prisustvuje 100.000 građana.
Sagovornik Danasa smatra da lokalni izbori neće imati uticaja na vladu, ali da bi za Đurčanjeve socijaliste bilo vrlo nepovoljno ukoliko bi bio poražen njihov kandidat za gradonačelnika Budimpešte Gabor Demski, koji tim gradom upravlja već 16 godina.

Neredi upozorenje za region

Neredi u Budimpešti treba da budu upozorenje za ceo region kako bi mogle da izgledaju ulice Varšave, Praga ili Bratislave ako se vlade ne upuste u odgovornu fiskalnu politiku, ocenjuju ekonomisti. "Takva sudbina čeka svakog ko se u periodu dobrog privrednog rasta prostire preko gubera, ne vodeći računa koliko to košta državu", upozorio je poljske političare Lukaš Tarnava, glavni ekonomista poljske banke PKO BP. Berze u Srednjoj Evropi zabeležile su u utorak pad akcija, a u odnosu na evro slabe i nacionalne monete, pre svega češka i slovačka kruna. Češki ekonomisti i mediji upozoravaju da ni u Češkoj levica nije iskoristila period privrednog rasta od šest do sedam odsto da smanji deficit javnih finansija i zaduženje, delila je biračima milijarde kruna u predizbornim paketima, a lagala im o realnom stanju državne kase, koje izlazi na videlo u pravom svetlu, pošto je na vlast došla opozicija.