Vesti
Društvo i ekonomija
Kredit za vraćanje kredita21.09.2006. 16:00
Izvor: B92
Beograd -- Novac za refinansiranje već uzetih pozajmica građanima nudi 16 banaka. Koliko realno koštaju nove pozajmice, istraživala je Politika.
Mnogi građani, koji su bili prinuđeni da uzmu kredite ne pitajući koliko košta, a koje dug kao noćna mora pritiska sve više, slamku spasa traže u jeftinijim pozajmicama – kod druge banke. Zamenom jednog ili više kredita za povoljniji pokušavaju lakše da vrate staro dužničko "breme”.Koliko je do sada uzeto "kredita za vraćanje kredita"od ukupno odobrenih nije bilo moguće saznati u NBS i Udruženju banaka, jer o tome ne vode posebnu evidenciju, ali se, sudeći po tvrdnji bankara, njihov broj stalno uvećava. Međutim, i novi zajmovi za stare kredite su skupi. Banke imaju različite uslove koji ne odgovaraju svima podjednako. Mali, gotovinski, takozvani nenamenski krediti imaju najnepovoljnije uslove. Oni spadaju u luksuzne kredite, tako da banke za njih naplaćuju najviše kamatne stope, što, doduše, nije praksa samo kod nas.
Refinansiranje se najviše isplati kada rata dođe do guše pa se novim kreditom prolongira na duži rok da bi moglo da se "diše". Ako je razlika u mesečnoj rati makar i nekoliko evra, prethodno valja dobro videti sve uslove u bankama, koji osim visine kamate podrazumevaju i druge "detalje". Pretvaranjem kratkoročnih pozajmica u dugoročnije, naime, dobija se duži rok otplate i manje kamatno opterećenje, a time i nagomilane mesečne obaveze. Naravno, ako je duži rok otplate, kredit će na kraju skuplje koštati.
A ako već ne mogu unapred da znaju gde da iskoriste mogućnost da refinansiraju skuplji kredit i tako smanje dug, osnovno je kada odu u banku da pitaju – koliko košta ukupno zaduživanje. Najvažnije je da u novom, kreditnom ugovoru znaju šta potpisuju. Jer, mnogi nisu znali ni šta su prethodno potpisali dok im nije stigla rata na naplatu ili obaveštenje banke da je povećala kamatu, a time i mesečni dug. Budući dužnici moraju uvek da imaju na umu da promenljivu kamatu iz ugovora, ako je banka kasnije poveća, niko ne može da ospori.
Prilikom potpisivanja ugovora za refinansiranje kredita treba obratiti pažnju, između ostalog, i na plaćanje "penala" za raskidanje postojećeg ugovora, odnosno za prevremenu otplatu. Posebno je važno videti kolika je efektivna kamata jer su u njoj uračunati svi troškovi. Na osnovu te kamate može se videti – prava cena kredita. Bitno je da je kredit vezan za neku valutu, a ne za poslovnu politiku banke jer to onda znači da do promene kamatne stope može doći kad god NBS propiše nove uslove ili dođe do neke promene u banci.
Za ukupan dug nije mala stavka i koliki su troškovi otvaranja i održavanja novog računa i za različite administrativne troškove. Postoje primeri kada kod potrošačkih kredita ostali troškovi iznose koliko i sam kredit, pa su neki građani shvatili da im se, ipak, ne isplati da podignu novi kredit. Jer, iako naizgled trenutno rešavaju problem, često se uvlače u novi vrtlog. Najgore je onima koji su podigli nekoliko kredita i koje teško može da izvuče bilo koja nova, pa ma koliko bila povoljnija pozajmica.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…