Vesti
Društvo i ekonomija
SMETLIŠTE EVROPE Svi sumnjamo da su isti proizvodi gori nego u EU, ali država ne želi da radi SKUPE ANALIZE23.02.2017. 20:03
Izvor: Blic

Da isti proizvod koji se prodaje u Evropskoj uniji i Srbiji nisu istog kvaliteta odavno se govori, ali kako stvari stoje, to se i pored sumnje, ne može potvrditi, jer u našoj zemlji do sada nisu rađena uporedna istraživanja kvaliteta proizvoda.
Udruženjima potrošača često se obraćaju građani sa pritužbama na kvalitet iste robne marke kod nas i u Evropi, kao i to da postoji velika razlika u kvalitetu kozmetike, tehnike, hrane, obuće... Tako na primer, začini sadrže više soli nego povrća, kremovi imaju manje lešnika, a u proizvode od meda stavlja se kukuruzni sirup. S druge strane, ovi proizvodi se na isti način reklamiraju kod nas kao i u zemljama u kojima su znatno kvalitetniji, ista im je i ambalaža, a čak se ni cene se ne razlikuju, pa se dešava da kod nas budu i skuplji. U Srbiju, prema nekim podacima, roba lošijeg kvaliteta stiže uglavnom iz Rumunije, Bugarske, Mađarske i Poljske, gde velike svetske kompanije imaju razvijenu proizvodnju namenjenu za stanovništvo ovog dela Evrope.
U prilog tome su i rezultati istraživanja u susednoj Hrvatskoj, gde je dokazano da kvalitet deterdženta za pranje veša renomiranog evropskog proizvođača goreg kvaliteta nego u nekoj drugoj zemlji EU. Češka i Slovačka su ovu uporednu analizu već uradile i ustanovile da je čak trećina EU proizvoda koji se prodaju kod njih lošijeg kvaliteta, kao i Mađari i Slovaci.
- Odavno je poznato da mnogi proizvodi koji dolaze na naše tržište nemaju isti kvalitet kao original. To je vređanje dostojanstva potrošača. Srbija ne sme da dozvoli da budemo smetlište Evrope - Kaže Goran Papović iz Udruženja proizvođača Vojvodine.
Da li Srbija planira da uradi uporednu analizu, kao i zašto to do sada nije urađeno, on ističe da za to nemamo para kao država.
- Jedinu uporednu analizu proizvoda kod nas je uradio NOPS, 2011. godine, i to na malom uzorku jer je reč o veoma skupoj analizi koja samo za recimo jedan hemijski proizvod košta i do 2.000 evra. Iako je uzorak bio mali, rezultati su bili frapantni. Tada smo dokazali da su kreme za lice lošije, da čokolade imaju manje kakaoa, a začini više soli nego povrća - kaže Papović
Srbija je, međutim, možda i jednina zemlja u regionu i Evropi koja nema agenciju za bezbednost hrane. Hrvatska Agencija za hranu redovno objavljuje godišnje analize hrane. Na njihovom portalu se građani redovno obaveštavaju o rezultatima analiza.
U Evropskom parlamentu, prošle godine, pokrenuta je inicijativa da se stane na put prodaji iste robne marke različitog kvaliteta u starim i novim članicama EU i da se ta praksa proglasi prevarom.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…