Vesti
Politika
Lugonja čeka suđenje iza rešetaka
23.09.2006. 09:00
Izvor: Glas javnosti
Lugonja čeka suđenje iza rešetaka
Posle pokušaja bekstva, Mladićevom jataku određen pritvor
BEOGRAD - Bivši general Vojske Republike Srpske Marko Lugonja (55), jedan od optuženih za pružanje pomoći najtraženijem haškom beguncu Ratku Mladiću, od preksinoć se nalazi u ćeliji Centralnog zatvora u Beogradu. Rešenje o pritvoru Krivično vanraspravno veće Drugog opštinskog suda donelo je u četvrtak u kasnim popodnevnim satima. Lugonji je rešenje uručeno iste večeri, oko 19.40 sati, posle čega je u pratnji policije sproveden u zatvor. Razlog zbog koga se Lugonja po drugi put našao u pritvoru jeste njegov prekjučerašnji pokušaj da otputuje u rusku prestonicu, šest dana pre početka suđenja koje će se protiv njega i još devetorice takozvanih "Mladićevih jataka" voditi u Drugom opštinskom sudu. Lugonji se stavlja na teret da je u septembru 2002. u svom stanu na Novom Beogradu, preko puta Centra "Sava", skrivao Mladića. Neposredno pre poletanja aviona, oko 12.30 sati Lugonju su presreli pripadnici policije, oduzeli putnu ispravu i priveli ga u policiju na informativni razgovor. Praćenje i hapšenje izvršeno je u koordinaciji Tužilaštva za ratne zločine, Bezbednosno-informativne agencije, MUP-a Srbije i Službe bezbednosti Aerodroma "Nikola Tesla".

Prema rečima Branka Stamenkovića, zamenika javnog tužioca Drugog opštinskog tužilaštva, to tužilaštvo je u poslednje vreme od državnih službi dobijalo informacije da postoji mogućnost da Lugonja napusti zemlju.

- Pošto su u tužilaštvo pristizali izveštaji državnih službi, 8. septembra tražili smo od Drugog opštinskog suda da Marku Lugonji odredi meru zabrane napuštanja boravišta. U četvrtak je došlo do daljeg razvoja događaja koji su zahtevali hitno postupanje u vezi sa pomenutim zahtevom - izjavio je za Glas tužilac Stamenković. Državne službe imale su informaciju da se Lugonja nalazi na Aerodromu "Nikola Tesla", pa su rešenjem o oduzimanju putne isprave policajci sprečili njegov put u Moskvu.

- Lugonji je rešenje uručeno na aerodromu i oduzeta mu je putna isprava. S obzirom da je glavni pretres zakazan za 27. septembar, o čemu je Lugonja obavešten, bilo bi nedopustivo da okrivljeni napusti zemlju nekoliko dana pre suđenja. Lugonja je imao vizu Ruske Federacije u trajanju od mesec dana - objašnjava Stamenković i dodaje da je tužilaštvo odmah potom dostavilo Drugom opštinskom sudu predlog za određivanje pritvora na osnovu činjenice da postoji realna opasnost da Lugonja pobegne iz zemlje. Inače, to tužilaštvo je juče prosledilo sudu predlog da se i prema ostalim optuženima koji se nalaze na slobodi, odredi mera oduzimanja putnih isprava, o čemu će taj sud odlučiti narednih dana. Lugonja je do prekjuče mogao slobodno da putuje u inostranstvo, iako je protiv njega bila podignuta optužnica. Zakon mu je to omogućavao, jer u istražnom postupku protiv njega nije određena bilo kakva mera o obezbeđivanju prisustva, a s tim u vezi mu nije oduzet pasoš. Interesantno je to da je rešenje o oduzimanju pasoša Sud doneo dva-tri sata pre poletanja aviona JAT-a, na redovnoj liniji Beograd-Moskva, iako prvi takav predlog tužilaštva datira od 7. avgusta ove godine. Tužilaštvo je tada dostavilo sudu predlog za određivanje mere bezbednosti, odnosno zabranu napuštanja boravišta prema optuženima koji se brane sa slobode. Lugonja se prekjuče, neposredno pre sprovođenja u zatvor, oglasio u medijima tvrdeći da je planirao da se vrati u Srbiju pre suđenja, zakazanog za 27. septembar, uz ocenu da je cela akcija "jeftini spektakl" državnih organa.

PASOŠ OSTAJE OPTUŽENIMA

Advokat Slobodan Šoškić rekao je za Glas javnosti da ne čudi što je Marko Lugonja posedovao putnu ispravu, pošto je praksa da se ona ne oduzima onima koji se brane sa slobode.
- Sve zavisi od procene suda. Tek ako postoje jake indicije da bi optuženi mogao da pobegne iz zemlje, sud izdaje nalog za oduzimanje pasoša. Što se konkretnog slučaja tiče, ja ne znam da li je Lugonja posedovao legalnu putnu ispravu ili je uhvaćen sa falsifikovanim pasošem. Moguće je i da ima dvojno državljanstvo pa je prilikom pokušaja da izađe iz Srbije koristio pasoš te druge države. U svakom slučaju tek treba utvrditi da li se zaista radi o pokušaju bekstva ili o običnom putovanju - naglasio je advokat Šoškić.