Vesti
Politika
Svi u klin, Rusi u ploču
23.09.2006. 12:30
Izvor: Glas javnosti
Da li se u Njujorku pregovara o statusu ili nezavisnosti?
BEOGRAD - Marti Ahtisari zatražio je juče na sednici Saveta bezbednosti podršku za plan zasnovan na smernicama koje je dobio od Kontakt grupe. Uoči sastanka Ahtisari se konsultovao sa predstavnicima EU, NATO i Kontakt grupe koja je ponovila da treba uložiti maksimalne napore da do rešenja dođe pregovorima do kraja godine i da ono treba da bude prihvatljivo za narod Kosova.
S druge strane, Rusija je prethodnih dana napravila odstupnicu za nepoželjan predlog koji bi Ahtisari, prema nekim spekulacijama, trebalo da podnese do kraja oktobra. Naime, ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov jasno je poručio da Ahtisari može da piše šta god hoće, ali da Rusija zadržava pravo prigovora ako joj se rešenje ne bude svidelo.
U ruskom ministarstvu spoljnih poslova Glasu je juče potvrđeno da se stavovi Moskve nisu nimalo promenili i da se ovde "ne pregovara o nezavisnosti nego o statusu".

- Status nije gotova stvar. On mora biti univerzalan i zadovoljiti i srpske interese. Protiv smo bilo kakvog pritiska i nametnutog rešenja - potvrdio je za Glas zamenik direktora informativne službe Ruske Federacije Andrej Vladimirovič Krivtov i ponovio da narod Kosova podrazumeva i Srbe.
Međutim, Nenad Đurđević iz Foruma za etničke odnose i bivši savetnik ministra LJajića za jug Srbije ističe da bi srpska javnost trebalo da se "pripremi za stvaranje novog statusa Kosova koji će sigurno imati sve prerogative države".

- Biće to suvereno, ali ne i u potpunosti međunarodno priznato. Prva faza sastojaće se u formalnom odvajanju od Beograda ali bez spominjanja nezavisnosti, tako da će biti dosta prostora za interpretaciju i Beograda i Prištine o tome kakav je stvarno status - kaže Đurđević i dodaje da će se, izbegavanjem reči nezavisnost, učiniti ustupak Rusiji.
Da se u dokumentu neće pominjati reč nezavisnost, čime će pitanje konačnog odvajanja Kosova od Srbije biti proglašeno za stvar gledišta, piše i "Frankfurter algemajne cajtung"pozivajući se na "nacrte koji trenutno cirkulišu između odeljenja za Balkan nadležnih ministarstava inostranih poslova".

Na drugoj strani, član srpskog pregovaračkog tima, Marko Jakšić tvrdi da je "nezavisnost mnogo dalja nego pre pola godine", ali i da su pregovori o nezavisnosti ili statusu "jedno te isto".
Ipak, Kontakt grupa, prema informacijama iz nemačkog ministarstva spoljnih poslova, nije ni na jedan način uputila Ahtisarija u pravcu nezavisnosti niti mu postavila rok.

- Sve što je Kontakt grupa uradila je da ga je ohrabrila za izradu predloga. Nismo ga ograničili ni na jedno rešenje niti mu preporučili neki status kao poželjan. Ahtisari će sam odlučiti kada će podneti predlog - rekla je za Glas Pamela Proiše, portparol Ministarstva spoljnih poslova Nemačke, zemlje koja je, prema rečima predsednika Tadića, imala veliki uticaj na pisanje saopštenja Kontakt grupe.

RUSKI PRESEDAN

- Inicirajući niz ponovnih referenduma u nepriznatim republikama bivšeg Sovjetskog Saveza, Moskva može da spreči nezavisnost Kosova i Metohije, a kako god da se budu razvijali događaji, stav predsednika Putina da će rešenje za Kosovo neizbežno postati presedan je nesporan i vrlo važan za sve, uključujući i Rusiju - pišu "Moskovske novosti".