Vesti
Politika
Žestoka polemika
02.06.2006. 09:00
Izvor: Novosti
Žestoka polemika
U RASPLAMSALOJ raspravi povodom odbijanja većine u Gradskom veću Disel­dorfa da prihvati odluku stručnog žirija o dodeli ugledne "Hajnrih Hajne" nagrade kontroverznom austrijskom piscu slovenačkog porekla Peteru Handkeu zbog nje­gove "prosrpske" orijentacije, poteže se i "teško oružje". Jirgen Ritgers, šef vla­de pokrajine Severna Rajna-Vestfalija javno se izjasnio protiv priznavanja odluke stručnog žirija, što je dosad neviđeni presedan
Skoro svi nemački štampani i elektronski mediji i dalje se bave Handkeom, pri čemu je karakteristično da oni koje obično svrstavaju među "levičare" iznose naj­oštrije i potpuno političke stavove protiv austrijskog pisca. Tako "Tagesšpigel" smatra da autor koji dovodi u sumnju američku demokratiju automatski više ne zaslužuje nagradu. List takođe "roni suze" što istovremeno i živi Bog nemačke li­terature Ginter Gras neviđeno oštro napada Ameriku zbog zločina širom sveta. Tako su na apsurdan način u isti koš smešteni Gras, koji je pozdravio bombar­dovanje Srbije, i Handke, koji se jedini na nemačkom govornom području tome od početka protivio.
Nemački listovi prenose delove teksta austrijskog konzervativnog dnevnika "Di prese", koji, navodeći da je Handke "bezobzirni genije", "jezički autist", smatra da je on nezaobilazan za razumevanje književnosti na nemačkom u poslerat­nom periodu. Da li spaliti knjige norveškog pisca Knuta Hamsuna zato što je bio po volji nacista, ili Gabrijela Garsije Markesa zbog njegovog prijateljstva s Ka­strom, ili Maksima Gorkog zbog boljševizma, pita list.
Elfride Jelinek, dobitnik Nobelove i Hajneove nagrade, izjavila je da je zaprepa­šćena postupkom nemačkih političara. Odluku o negiranju nagrade Handkeu na­zvala je apsurdnom, negirajući pravo politike da se u to meša. Handke je, sma­tra Jelinek, lažno optužen korišćenjem poluistina.
Sam Handke javio se, posle tekstova i izjava u raznim medijima, autorskim prilo­gom u "Zidojče cajtungu", gde je izneo stav da su sve strane u ratu u bivšoj Ju­goslaviji počinile zločine, te da je Srebrenica "najgori zločin protiv čovečanosti od (Drugog svetskog) rata", a da je to bila "odvratna osveta srpskih snaga". Ta­kođe je objasnio da mu motiv za odbranu Srba nije bila lojalnost prema Miloševi­ću