Vesti
Politika
Besplatni lekovi za rak kostiju
25.09.2006. 16:30
Izvor: Blic
Uskoro efikasnije lečenje
U Srbiji godišnje od karcinoma dojke, prostate, pluća i bolest koštane srži oboli nekoliko hiljada ljudi. U poslednjoj deceniji postignut je veliki pomak u terapiji karcinoma i poboljšanju ishoda bolesti. Ali, i pored savremene hemoterapije, kod velikog broja obolelih u toku bolesti razvija se metastaza na kostima koja izaziva jake bolove, prelome i deformitete kostiju, pa i smrt.


Preživljavanje pacijenata koji imaju metastaze na kostima može biti od nekoliko meseci, kada je u pitanju karcinom pluća, do tri godine kod karcinoma dojke. Najnovija studija, koja je rađena u Kanadi, Velikoj Britaniji i Finskoj, pokazala je da je terapija bisfosfonatima (grupa lekova) efikasna u prevenciji metastaza, redukciji bola, a procenat preživljavanja je veći. Jedanaest godina ispitivano je 1.069 žena koje su imale karcinom dojke.

Pacijenti od ovakve terapije, kažu stručnjaci, mogu da očekuju da će rani tretman poboljšati kvalitet života i omogućiti normalno obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

Ovi medikamenti u Srbiji još se ne nalaze na pozitivnoj listi lekova koju finansira Republički zavod za zdravstveno osiguranje, ali se očekuje da će ih pacijenti uskoro dobijati besplatno. Mesečna terapija iznosi 230 evra i za sada samo mali broj ljudi u našoj zemlji može da priušti ovu terapiju.

Bisfosfonati na mestima gde se pojavi metastaza poboljšavaju kvalitet kosti, održavaju normalni nivo kalcijuma u krvi i sprečavaju njegovo oslobađanje iz kosti. Ove osobine ih čini skoro idealnim za terapiju metastaza. Precizan mehanizam njihovog dejstva još uvek nije dovoljno razjašnjen. Oni smanjuju bolove koji nastaju usled lokalnog dejstva metastatskog tumora, rizik od pojave patoloških preloma i povećavaju pokretljivost. Na ovaj način značajno utiču pre svega na smanjenje simptoma.

Obnovljeno odeljenje

Na Vojnomedicinskoj akademiji otvoreno je renovirano Odeljenje za transplantaciju koštane srži i intenzivnu negu Klinike za hematologiju, gde će uslovi lečenja biti u rangu najsavremenijih evropskih centara. Rekonstrukcija tog jedinstvenog odeljenja u Srbiji, koje će imati osam savremenih jednokrevetnih bokseva, omogućiće značajno povećanje broja transplantacija matičnih ćelija. Cene operacija biće nekoliko puta niže u poređenju sa ostalim evropskim i svetskim centrima.