Vesti
Politika
Srbija i Republika Srpska Sporazum i suprotnost26.09.2006. 09:00
Izvor: Danas
Danas potpisivanje Sporazuma između Srbije i Republike Srpske
Banjaluka - Predstavnici vlasti Srbije i Republike Srpske danas će u Banjaluci, i pored negodovanja iz Federacije BIH, potpisati Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama. Predsjednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica, na čelu dosad najbrojnije delegacije državnika i privrednika koja je posjetila Banjaluku, potpisaće Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama s predsjednikom RS Draganom Čavićem i premijerom Miloradom Dodikom između Srbije i RS.Pored državnika, u delegaciji Srbije veliki je broj privrednika koji dominiraju na ekonomskoj sceni Srbije i koji su do sada pokazali najveće interesovanje za poslovnu saradnju s privrednicima Republike Srpske. Delegaciju privrednika predvodi ministar pravde Srbije Predrag Bubalo, a kako je ranije najavljeno najveći je broj izvoznika kao što su "Hemofarm", "Tigar", "Apatinska pivara", "Delta holding", "Simpo", "Agroživ", "Ist point" i koji su zainteresovani da svoje poslovanje prošire na RS.
Iz Vlade Srbije je najavljeno da je posjeta privrednika organizovana radi "jačanja ekonomskih odnosa Srbije i Republike Srpske, kao i da se stavi poseban akcenat na učešće preduzeća iz Srbije u privatizaciji i investicijama u RS. U Banjaluci će biti otvoreno predstavništvo "Dunav osiguranja" i Tanjugov pres-centar.
I pored negodovanja političkog miljea iz Federacije BIH zbog potpisivanja ovog Sporazuma, najglasniji je bio Sulejman Tihić koji se pozvao na Dejtonski sporazum - premijer RS Milorad Dodik je ponovio da "Srpska ima puno pravo na specijalne veze sa Srbijom".
- Potpisaćemo Sporazum jer na njega imamo pravo i nikakvi organi BIH ne treba u tome da učestvuju bez obzira na to šta ko mislio. RS nema potrebe da krije sporazum, a tekst ovog dokumenta dostavljen je OHR. Takođe, dokument ne krši nijednu tačku dejtonskog sporazuma, niti postojećeg Ustava BIH i nema razloga za tutore koji bi nam u okviru institucija BIH odlučivali šta možemo, ili šta ne možemo da uradimo, rekao je Dodik.
Politički analitičar Tanja Topić, komentarišući Sporazum, kaže da dokument ne izlazi iz okvira Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali, kako je rekla, skeptična je po pitanju realizacije dokumenta.
- Plašim se da imamo prilično loše iskustvo iz perioda 2001. godine, kada je publikovan isti dokument, a od tada do danas ništa u nije činjeno. Primjer su analize koje potvrđuju da je Slovenija u tom periodu investirala i zaposlila više ljudi nego Srbija, rekla je Topić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…