Vesti
Politika
Frid s državnim vrhom Srbije
26.09.2006. 12:30
Izvor: B92
Beograd -- Pomoćnik državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Danijel Frid juče je boravio u Beogradu.
Premijer Srbije Vojislav Koštunica je posle razgovora s Fridom izjavio da su svi argumenti oko rešavanja statusa Kosova na strani Srbije i da ona neće prihvatiti nijedno lakomisleno rešenje koje bi stvorilo opasan presedan.

Danijel Frid je predsedniku Srbije Borisu Tadiću preneo da SAD snažno podržavaju Srbiju na njenom putu evropske i evroatlantske budućnosti i podsetio da je neophodno da Srbija što pre završi saradnju s Haškim tribunalom, saopšteno je iz kabineta predsednika. Tadić je ponovio da završtak saradnje s Tribunalom nije samo međunarodna obaveza Srbije, već i veoma važno pitanje za njeno društvo, bez kog nema evroatlantskih integracija.

Ministar spoljnih poslova Vuk Drašković rekao je u razgovoru s Fridom da kompromisno rešenje za status Kosova ne bi bilo teško postići kada bi se albanska strana suočila sa stavom Kontakt-grupe da se postojeće državne granice Srbije ne mogu biti menjane. Drašković je u razgovoru apelovao i na brz i bezuslovan prijem Srbije u Partnerstvo za mir i dodao da Srbija i srpski narod ne zaslužuju da im nekoliko begunaca sa haških optužnica blokira sve projekte budućnosti. Frid je ponovio da Vašington želi Srbiju kao strateškog partnera i lidera regiona, što zahteva koreniti raskid s nasleđem Slobodana Miloševića i katastrofalnom antinacionalnom politikom vođenom u Miloševićevo vreme.

Danijel Frid je u obraćanju studentima Fakulteta političkih nauka rekao da se rešenje statusa Kosova očekuje u narednih par meseci. "Za vreme rata u Bosni i Hercegovini, tokom devedesetih, bosanski lideri su govorili da je velika tragedija to što su njenu budućnost određivali stranci, koji ni imena gradova u Bosni nisu znali da izgovore, toliko ih nije bilo briga. Shvatili su da je nacionalizam doveo do te katastrofe. I sudbina Kosova je u rukama Kontakt-grupe koju čine strane zemlje, ali šta je tu je. Šta god da bude s Kosovom, budućnost Srbije je u Evropi. Ta budućnost je izvesna, ali ona neće biti postignuta ako nacionalisti ponovo budu radili ono što su radili u prošlosti. Ja se nadam i verujem da će prave srpske patriote pomoći Srbiji na putu ka Evropi", rekao je Frid.

"Infektivni agens"

Predsednica Koordinacionog centra za Kosovo Sanda Rašković-Ivić kaže da Srbija nije jedina zemlja u čijem su delu stanovnici neprijateljski raspoloženi. "Postoji čitav niz evropskih država u kojima stanovnici nisu baš prijateljski rasploženi. Međutim, princip suštinske autonomije daje Albancima punu samoupravu, njihovu budućnost stavlja isključivo u njihove ruke i otvara mogućnost vrlo fleksibilnog učešća u društvenom i političkom životu Srbije".

"Kosovo bi bez prisustva međunarodne zajednice bilo crna rupa i strašna država koja bi bila poput infektivnog agensa za ceo region, a s kojim niko ne bi mogao da izađe na kraj. To je društvo koje je opterećeno i organizovanim kriminalom i trgovinom i ljudima i drogom i oružjem, da ne govorimo o individualnoj nebezbednosti nealbanaca. Mi smo i mislili da međunarodna zajednica treba da zadrži svoje vojno i policijsko prisustvo u pokrajini još jedan duži niz godina. Uostalom, to je i dužna", rekla je Sanda Rašković-Ivić.