Vesti
Politika
U decembru izbori
26.09.2006. 15:00
Izvor: Blic
Dogovor predsednika Srbije i premijera
Parlamentarni izbori u Srbiji održaće se 24. decembra, dogovorili su se juče premijer Vojislav Koštunica i predsednik Boris Tadić, saznaje „Blic“ od više izvora bliskih Koštunici i Tadiću. Premijer i predsednik države postigli su i dogovor da se referendum za novi ustav Srbije održi 5. novembra.

Skupština Srbije usvojiće novi ustav najverovatnije u subotu, poslednjeg dana septembra. Razlog za ekspresno donošenje najvišeg pravnog akta je najava iz G17 plus da će članovi te stranke podneti ostavke u Vladi Srbije i napustiti parlament pošto je izvesno da neće biti nastavljeni pregovori sa Evropskom unijom do 1.oktobra.

„Ustav Srbije mora biti donet jednoglasno u parlamentu zbog čega sve parlamentarne stranke moraju prisustvovati zasedanju. Da bi se izbeglo eventualno odsustvo poslanika G17 plus, novi ustav će biti usvojen 30. septembra“, složili se su juče Tadić i Koštunica prilikom konsultacija o novom ustavu. Međutim, ukoliko bude pomeren taj rok poslanici G17 plus će se vratiti u parlament prilikom usvajanja novog ustava.

Lider te stranke Mlađan Dinkić poručio je juče da je sada prioritet usvajanje rebalansa budžeta, ustav i referendum, a „jasno je šta sledi posle ustava“. On je dodao da o ostavkama sada ne treba pričati, te da je sada najvažnije očuvati jedinstvo demokratskog bloka.

- G17 uraditi sve da se ono očuva i da imamo što veću prednost na narednim izborima u odnosu na radikale kako bi se formirala vlada demokratskog jedinstva - rekao je Dinkić.

Inače, njegove stranačke kolege će ostavke u Vladi zvanično potvrditi u nedelju, ali će po Zakonu o Vladi nastaviti da obavljaju te funkcije sve dok Skupština ne konstatuje te ostavke. Međutim, Skupština nakon usvajanja najvišeg pravnog akta najverovatnije više neće zasedati do usvajanja ustavnog zakona i promena izbornog zakona prvenstveno za lokalne izbore.

Predsednik GO SPS Ivica Dačić je poručio da socijalisti neće dozvoliti da G17 plus napusti vladu i skupštinu i do izbora glumi opoziciju, a da zauzima državne funkcije na koje je podnela ostavke. Dačić je rekao da će socijalisti to učiniti pre G17, te da će izbori biti raspisani pre nego što ta stranka izađe iz skupštine. On je, nakon susreta sa premijerom Koštunicom, naveo da SPS neće dozvoliti da se G17 predstavlja u Srbiji kao stranka koja je za evropske integracije, koja je navodno najviše zaslužna za Nacionalni investicioni plan, koja će do izbora glumiti opoziciju, a zauzimati državne funkcije na koje je podnela ostavke. Dačić je rekao da SPS očekuje jasan odgovor da li je za G17 u ovom trenutku važnije da napusti vladu ili Skupštinu, od KiM i donošenja ustava kao načina odbrane te pokrajine. On je najavio da će SPS odlučiti kako će glasati o rebalansu budžeta i usvajanju Ustava tek kada vidi odluku G17 o ostavkama u vladi.

Dinkić: Pregovori sa EU odloženi za oktobar

Ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je juče da predstavnici EU nisu prekinuli proces pregovora o pridruživanju i stabilizaciji, „već su te pregovore odložili za početak oktobra“.
Odlaganje rešenja statusa Kosova

Utvrđivanje statusa Kosova moglo bi biti odloženo do izbora u Srbiji, čime bi se sprečio dolazak SRS na vlast, piše prištinski dnevnik „Koha ditore“, pozivajući se na zapadne izvore. „Kraj godine kao rok predviđen za rešavanje statusa nije uopšte siguran“, rekao je „Kohin“ izvor i istakao da sastanci koji su prošle nedelje održani u Njujorku nisu prošli tako lako kako se u javnosti pretpostavlja. Srpski zvaničnici su, kako se navodi, pokrenuli diplomatsku akciju da se status Kosova ne reši tokom ove godine, jer bi nezadovoljstvo građana Srbije ishodom tog procesa na proleće moglo da dovede SRS na vlast.

I radikali veruju da će Kosovo biti nezavisno


Da će Kosovo biti nezavisno očekuje po 57 i 50 odsto pristalica Srpskog pokreta obnove i Liberalno demokratske partije, slede glasači Demokratske stranke i Srpske radikalne stranke sa 44, odnosno 41 odsto glasača tih stranaka koji očekuju takav ishod pregovora o statusu južne pokrajine, podaci su iz istraživanja Centra za slobodne izbore i demokratiju.

Podaci CeSID pokazuju da 80 odsto glasača radikala želi Kosovo kao autonomnu pokrajinu, slede SPS, DSS, G17 plus i DS. Interesantan je podatak da kada je reč o očekivanjima o statusu Kosova, dobar deo glasača dve najjače partije u Srbiji smatra da će Kosovo biti nezavisno.

- Ovo je pokazatelj da stranke utiču i kreiraju želje svojih birača, ali ipak nisu stanju da ih ubede da će ono što one zagovaraju zaista i biti - objašnjava za „Blic“ Marko Blagojević, portparol CeSID.

Polovina građana Srbije volela bi da Kosovo ostane u sastavu Srbije, ali samo 12 odsto veruje da će se to i dogoditi, podaci su iz poslednjeg istraživanja Centra za slobodne izbore i demokratiju.

- Dakle, 46 odsto građana svesno je da im želje i očekivanja nisu baš u saglasnosti i unapred je svesno da će ostati osujećeno zbog neispunjenih želja - kaže za „Blic“ Marko Blagojević, portparol CeSID.

Kada je reč o nezavisnosti Kosova, svega šest odsto ispitanika želi da ta pokrajina dobije nezavisnost, ali više od trećine ispitanika očekuje da će Kosovo postati nezavisno.