Vesti
Politika
Policajac o masakru u Suvoj Reci
27.09.2006. 15:00
Izvor: B92
Hag -- Svedok-saradnik K-83 opisao je tok policijske akcije u Suvoj Reci 26. marta 1999, u kojoj je ubijeno 44 člana porodice Beriša.
On je, na suđenju visokim funkcionerima Srbije za zločine na Kosovu, za zločin u Suvoj Reci okrivio svoje kolege policajce, koji su, kako je rekao, "pucali u žene, decu i starce sve dok nisu prestali da se čuju krici i zvuci". Pripadnik lokalne srpske policije sa pseudonimom K-83 iskaz je dao pod zaštitnim merama izmene lika i glasa.

Posle jučerašnjeg iskaza Šihrete Beriša o obistvu 44 člana njene familije u Suvoj Reci, danas je o istom događaju svedočio jedan od njegovih učesnika – pripadnik policije.

Akcija u Suvoj Reci, tvrdi svedok, počela je ujutro 26. marta 1999, kada su se pred policijskom stanicom zaustavila dva kamiona, iz kojih se iskrcalo oko 40 policajaca, predvođenih Radoslavom Mitrovićem, u to vreme komandantom Niškog odreda Posebnih jedinica policije.

Svedok je rekao da su policajci u pretres kuća familije Beriša tu došli po naredbi komandira jedinice zvane Čegar 1, Radoslava Mitrovića.

Kada su stigli do kuće u kojoj je do početka bombardovanja NATO-a bila posmatračka misija OEBS-a, počela je pucnjava na sve strane, a žene i deca su bežali, kazao je K-83.

"Video sam da Čukarić i Tanović drže četiri muškarca uza zid i da ih legitimišu... Meni su rekli da pratim žene i decu, a onda sam ih video kako pucaju na muškarce okrenute ka zidu", izjavio je on.

K-83 rekao je da je video da su se žene i deca sklonili u obližnju piceriju i o tome obavestio Čukarića i Tanovića.

"Usput sam video dvoje ranjenih staraca, muškarca i ženu, kako leže na ulici... Čukarić i Tanoviću su primetili da sam uznemiren i uplašen, pa su mi rekli da odem do prve kafane, uzmem neki alkohol i da se sredim... Uzeo sam dve litre vinjaka ili votke i, dok sam izlazio, čuo sam pucnjeve i video Čukarića s puškom iznad dvoje ranjenih staraca... Bili su pogođeni u glavu", opisao je svedok.

On je rekao da je sa Čukarićem, Tanovićem i Mikijem Petkovićem, takođe policajcem, "na brzinu" popio dve litre vinjaka u jednom prolazu kraj zida picerije u kojoj su bile albanske žene sa decom.

"Čukarić je onda razbio izlog picerije kundakom od puške i bacio je ručnu bombu unutra... Kad je bomba eksplodirala, sačekali su dva-tri minuta da se situacija stiša... Zatim je Tanović bacio bombu unutra... Posle toga su naizmenično Čukarić i Tanović pucali rafalima u piceriju zato što su se i dalje čuli krici i zvuci", posvedočio je K-83, dodajući da on nije pucao.

Prema njegovim rečima, posle dvadesetak minuta su ispred picerije došli komandanti Civilne zaštite, doktor Boban Vuksanović, i Teritorijalne odbrane, izvesni Đorđević, a zatim se pojavio i kamion.

"Stigla je ekipa Civilne zaštite da utovaruje leševe na kamion... Nisu znali šta treba da rade, doktor Boban ih je digao s ručka, prethodno su kupili stoku po gradu... Kad su videli, počeli su da beže, niko nije hteo to da radi... Bili su to stariji ljudi, oko 60 godina, ili dečaci od 15 godina... Čukarić je onda preuzeo komandu i rekao im da će ako odbiju da utovaraju leševe proći kao oni", kazao je K-83.

Pošto je prvi kamion natovaren, udaljio se u pravcu Prizrena, a došao je drugi.

"Dok su utovarali drugi kamion, pojavio se jedan policijski auto iz kojeg su izveli Jašara Berišu, koji je godinama radio na obližnjoj benzinskoj pumpi... Kad je video da utovaruju leševe na kamion, počeo je da se opire, a policajci su ga vukli ka piceriji... On je doktoru Bobanu vikao da nije zaslužio tako nešto... Pošto se otimao, prišao je Čukarić, uhvatio ga za ruku, odgurnuo ga i ispalio mu rafal iz automatske puške u leđa... Onda je i njegovo telo natovareno na kamion", rekao je K-83.

On je predočio i da je sutradan sa pripadnicima Civilne zaštite po kućama i dvorištima familije Beriša prikupljao tela ubijenih.

Slađan Čukarić, Miroslav Petković i komandant specijalaca Radoslav Mitrović su među osmoricom optuženih za zločin u Suvoj Reci, koji čekaju suđenje pred Većem za ratne zločine u Beogradu, a Radovan Tanović nije više među živima.

Branioci "kosovske šestorke" su nastojali da ubistvo članova porodice Beriša prikažu kao "lokalni incident", zločin koji nije počinjen po naređenju, nego iz osvete prema porodici u čijoj se kući nalazila kancelarija Verifikacione misije OEBS-a.