Vesti
Politika
U Basri proglašeno vanredno stanje
02.06.2006. 13:00
Izvor: Danas
Bagdad - Iračka vlada proglasila je juče vanredno stanje u Basri, nakon jednog od najgorih napada od invazije 2003. u zoni koju kontrolišu britanske snage. Novi premijer Nuri al Maliki, zavetovao se da će se "gvozdenom pesnicom" boriti protiv pobunjeničkih grupa, plemenskih lidera i kriminalnih grupa koje su dovele grad do ivice haosa. Više od 140 civila ubijeno je u poslednjih mesec dana, dok je britanska vojska pretrpela najveće gubitke od invazije 2003.
Zvaničnici iračke vlade izjavili su da će Deseta iračka divizija biti raspoređena u okolini grada kao i da će biti postavljeni punktovi, uveden policijski čas i pojačane potrage za oružjem tokom vanrednog stanja koje će trajati mesec dana. Zvaničnici su izjavili da će hiljade vojnika i pripadnika snaga bezbednosti lojalnih vladi biti iskorišćeni kao protivteža snagama lokalne policije koje su saveznici različitih grupa.
Maliki je izjavio da je stabilnost u Basri, gde se nalazi jedno od najvećih naftnih polja od velikog značaja za zemlju. "Borićemo se gvozdenom pesnicom sa bandama koje manipulišu bezbednošću", izjavio je Maliki pred više od 700 lokalnih političara, plemenskih i religioznih lidera. "Bezbednost je na prvom, drugom i trećem mestu."
Maliki, koji je i član vladajućeg šiitskog saveza otputovao je u Basru u pratnji sunitskog potpredsednika Tarika al Hašimija u pokušaju da uspostave red u lučkom gradu gde većinom žive šiiti. Za razliku od Bagdada i regiona na zapadu i severu prestonice, gde se američke i iračke snage suočavaju sa sunitskim pobunjeništvom, nasilje u Basri je uglavnom rezultat žestokih sukoba između šiitskih sekti, osvete plemenskih lidera i sukoba između bandi koje se bore za uspostavljanje kontrole nad krijumčarenjem nafte. Ali tamo je zabeležen i porast sunitsko-šiitskog nasilja.
Britanske i iračke vlasti često su se sukobljavale sa guvernerom Basre Muhamedom al Vaelijem, koga oni smatraju delom problema. Asan Abdul Džabar, pomoćnik Vaelija izjavio je juče: "Usredsređenost medija i gospodara iz Bagdada na Basru nije opravdana i iza toga ne stoji politička motivacija. Oni žele da odvrate pažnju sa loše situacije u Bagdadu i sunitskom trouglu".